Rolety okienne to sposób na zapewnienie sobie prywatności i ochrony przed wpadającym z zewnątrz światłem słonecznym. To także doskonałe rozwiązanie dla osób wymagających całkowitego wyciemnienia wnętrza w ciągu dnia. Jednymi z najczęściej wybieranych rolet do domów i mieszkań są popularne modele dzień-noc. Na czym polega ich fenomen? Jak działa ten typ rolet i dlaczego tak wiele osób decyduje się na ich kupno? Jak zamontować rolety dzień-noc i co wziąć pod uwagę przy wyborze rolet? Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Jak zbudowana jest roleta dzień-noc?

Rolety dzień i noc to osłony wewnętrzne zbudowane z pokrytych pasami dwóch warstw materiału. Pierwsza warstwa jest niemalże transparentna i przepuszcza promienie słoneczne, zaś druga ma charakter całkowicie wyciemniający. Dzięki ułożeniu pasów na przemian, użytkownik może swobodnie sterować przepływem światła, wybierając przepływ pełen, całkowite wyciemnienie wnętrza, lub wpuszczanie do pomieszczenia jedynie pojedynczych promyków słońca.

Dlaczego rolety dzień-noc są tak chętnie wybierane?

Rolety dzień-noc cechują się wieloma zaletami, które sprawiają, że tego typu osłony są tak popularne. Do atutów osłon należy zaliczyć między innymi estetykę i uniwersalność rolet, łatwość sterowania dopływem światła, czy dostępność wielu wersji kolorystycznych. Jakimi cechami wyróżniają się rolety dzień-noc?

Uniwersalny design

Rolety dzień-noc cechują się uniwersalnym designem, co sprawia, że tego typu osłony mogą być zamontowane zarówno w sypialni i w pokoju dziecięcym, jak i w kuchni lub salonie. Co więcej, rolety dzień-noc coraz częściej stanowią wyposażenie biur i sal konferencyjnych, gdzie sterowanie dopływem światła ma ogromne znaczenie. Warto dodać, że ten typ rolet zarówno doskonale komponuje się z firanami i zasłonami, jak i może występować w „wersji solo”, stanowiąc jedyną dekorację okna.

Możliwość regulacji dopływu światła

Jak wcześniej wspomniano, tego typu rolety umożliwiają sterowanie ilością wpadającego do wnętrza światła. Z tego też względu na montaż rolet dzień-noc najczęściej decydują się osoby posiadające mieszkanie z oknami skierowanymi na południe, gdzie przez większość dnia świeci słońce, a także osoby z małymi dziećmi, które ucinają sobie w ciągu dnia drzemkę.

Rolety dzień-noc także znacznie ułatwiają funkcjonowanie wielu instytucji. Przykładowo tego typu osłony doskonale sprawdzają się w salach konferencyjnych i wykładowych, gdzie często wyświetlane są materiały multimedialne. Możliwość regulacji dopływu światła sprawdza się także w kinach, sklepach, urzędach, a nawet w szpitalach.

Prosta konstrukcja

Rolety dzień-noc cechują się prostą konstrukcją, a wiele modeli występuje w wersji bezinwazyjnej, niewymagającej przy montażu wiercenia otworów. To ogromna zaleta szczególnie dla osób wynajmujących mieszkanie, którym właściciel zabronił ingerowania w ściany, czy okna. Warto dodać, że prosta konstrukcja systemu spełnia także walory estetyczne – rolety nie są masywne, a przy wyborze jasnych odcieni tkanin osłony nawet nie rzucają się w oczy.

rolety dzień noc

Łatwość obsługi

W przypadku rolet dzień-noc nie ma potrzeby obawiania się o zacinanie się systemu rozwijania się osłony, czy o inne problemy wynikające z jej obsługi. Regulacja rolet następuje przy użyciu prowadnicy, która znajduje się po prawej lub lewej stronie systemu. Przy użyciu łańcuszka można płynnie sterować ustawieniem osłony, dostosowując natężenie wpadającego światła.

Szeroki wybór kolorów

Rolety dzień-noc dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, od bieli, przez beże i szarości, po intensywne odcienie czerwieni, różu, zieleni, czy niebieskiego. Na rynku znaleźć można zarówno osłony zapewniające delikatny przepływ światła przy zasłonięciu okien, jak i rolety zaciemniające umożliwiające całkowite zaciemnienie pomieszczenia.

Możliwość dopasowania do wnętrz w różnych stylach

Rolety dzień-noc wyróżniają się doskonałym designem, dlatego z łatwością można dopasować je do wnętrza o dowolnym stylu. Tego typu osłony fantastycznie sprawdzą się w domach i mieszkaniach urządzonych zarówno w stylu glamour i tradycyjnym, jak i w stylu boho, czy loftowym. Ogromny wybór odcieni rolet umożliwia dobranie osłon do koloru przewodniego wnętrza i do znajdujących się wokół okna ozdób.

Jak zamontować roletę dzień-noc? Rodzaje rolet dzień-noc

Montaż rolet dzień-noc nie należy do skomplikowanych zadań. Na rynku można znaleźć rolety dzień-noc bezinwazyjne oraz inwazyjne. Zamontowanie tych pierwszych nie wymaga wiercenia w ramie okna lub w ścianie otworów, dzięki czemu montaż przebiega znacznie sprawniej. Rolety z montażem inwazyjnym wymagają przygotowania narzędzi do stworzenia otworów, do których przytwierdzone zostaną profile montażowe.

Roleta w bezinwazyjnej kasecie

Roleta w kasecie to najpopularniejsze i najchętniej wybierane rozwiązanie. Dzięki zamontowaniu na górze systemu specjalnej kasety, podczas zwijania roleta dzień-noc ukrywa się w mechanizmie, co zapobiega jej brudzeniu się i niszczeniu. Aby zamontować roletę w kasecie, wystarczy usunąć z mechanizmu powłokę zabezpieczającą i przykleić kasetę do ramy okiennej. W ten sposób roleta idealnie przylega do szyby, nie ograniczając dostępu do klamki i nie zasłaniając stojących na parapecie ozdób.

Roleta wolnowisząca z montażem bezinwazyjnym

Roleta wolnowisząca nie posiada kasety zabezpieczającej i podobnie jak w przypadku poprzedniczki, do jej zamontowania nie trzeba wykorzystywać specjalistycznych narzędzi. Wystarczy przygotować haczyki, które montuje się na ramie okiennej oraz specjalną taśmę, zapewniającą stabilność osłony. Po zamontowaniu haczyków roletę osadza się na elementach, dzięki czemu jej montaż jest niemalże błyskawiczny.

Roleta wolnowisząca z montażem inwazyjnym

Roleta z montażem inwazyjnym wymaga przykręcenia do ściany, sufitu lub wnęki okiennej specjalnych profili montażowych, na których osadza się osłonę. Z tego też względu montaż tego typu rolety wymaga wywiercenia otworów, co stanowi ingerencję w nieruchomość. Warto także wiedzieć, że rolety z montażem inwazyjnym najczęściej zasłaniają całą wnękę okienną, ograniczając dostęp do klamki, czy do znajdujących się na parapecie kwiatów.

Jak wybrać rolety dzień-noc?

Rolety dzień-noc to fantastyczny sposób na ograniczenie wpadania do wnętrza promieni słonecznych, zapewnienie sobie prywatności i dodanie do pomieszczenia ciekawej dekoracji. Aby wybrać osłony, przede wszystkim należy określić rozmiar rolet (warto wcześniej poznać prawidłowy sposób zbierania wymiarów okien), a także ustalić kolorystykę osłon. Dobierając odcień rolet do kolorów wnętrza, można mieć pewność, że osłony będą doskonale komponować się z pomieszczeniem i innymi dekoracjami.

Ile kosztują rolety dzień-noc?

Koszt rolet dzień-noc zależy od wybranego rozmiaru i od producenta osłon. W większości przypadków tego typu osłony można kupić już za około 120 złotych.

Rolety dzień-noc – podsumowanie

Rolety dzień-noc to nowoczesny typ osłon okiennych, umożliwiający sterowanie ilością wpadającego do wnętrza światła. Tego typu modele stanowią wyposażenie nie tylko domów i mieszkań, ale także lokali usługowych, biur i wielu instytucji. Ogromnymi zaletami takich rolet są między innymi łatwość montażu oraz dostępność wielu wersji kolorystycznych. Przed wyborem osłon należy poznać wymiary okna, a także określić, jaki odcień rolet będzie wyglądał najlepiej w danym pomieszczeniu.