Do 2050 roku chłodzenie pomieszczeń będzie odpowiedzialne za niemal 40% wzrostu globalnego zapotrzebowania na energię. Prognozuje się, że liczba klimatyzatorów na świecie potroi się, osiągając 6 miliardów jednostek, co z kolei zwiększy zużycie energii przez te urządzenia do 6200 TWh. W obliczu tych wyzwań, rekuperacja staje się kluczowym rozwiązaniem, pozwalającym na ograniczenie pracy klimatyzatorów i zmniejszenie zużycia energii.
Klimatyzatory – znaczący pobór energii
W 2018 roku klimatyzatory zużywały globalnie około 2 tys. TWh energii, co stanowiło połowę rocznej produkcji energii elektrycznej USA. Chłodzenie pomieszczeń odpowiada za 10% światowego zapotrzebowania na energię elektryczną, a rosnący popyt prowadzi do ryzyka przerw w dostawach prądu. W Polsce, co roku sprzedaje się aż 400 tys. klimatyzatorów. Jak wynika z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE), upały powodują wzrost zapotrzebowania na energię, głównie ze względu na intensywną pracę urządzeń chłodniczych.
Rekuperacja – odpowiedź na wyzwania energetyczne
Rekuperacja to system wentylacji mechanicznej, który może zmniejszyć intensywność pracy klimatyzatorów, zwłaszcza w upalne dni. Dzięki odzyskowi ciepła i chłodu, system ten pozwala na ograniczenie zużycia energii potrzebnej do chłodzenia pomieszczeń. Podczas letnich upałów, wentylacja grawitacyjna traci skuteczność, a klimatyzatory stają się głównym narzędziem chłodzenia. Rekuperacja, zwłaszcza z funkcją bypass, umożliwia nawiew chłodniejszego powietrza z zewnątrz bez konieczności włączania klimatyzacji na pełną moc.
Nie dziwi zatem, że poszukiwane są rozwiązania, które pomogą sprostać wyzwaniu związanemu z rosnącym zapotrzebowaniem na energię do chłodzenia pomieszczeń, które obecnie odbywa się głównie za sprawą klimatyzatorów. Zorganizowano nawet specjalne konkursy, podczas gdy jedną z łatwiejszych do wykorzystania opcji, czyli rekuperację, mamy pod ręką. Co więcej, w wersji decentralnej może ona być z łatwością zamontowana niemalże w każdym pomieszczeniu – mówi Jarosław Popadyk, Produkt Menedżer ds. Wentylacji w Stiebel Eltron.
Korzyści finansowe i ekologiczne
Montaż rekuperatora nie tylko zmniejsza zapotrzebowanie na energię, ale także przynosi korzyści finansowe. Przy efektywności odzysku energii na poziomie 85%, temperatura nawiewu w pomieszczeniach może być o wiele niższa, co znacznie odciąża klimatyzację. Mniejsza intensywność pracy klimatyzatora oznacza niższe rachunki za prąd.
Rekuperacja decentralna – rozwiązanie dla każdego budynku
Obecnie coraz większą popularnością cieszy się rekuperacja decentralna, która może być stosowana w niemal każdym budynku, od domów mieszkalnych po obiekty użyteczności publicznej. W ramach programu Czyste Powietrze, istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na system rekuperacji w wysokości do 16 700 zł, w zależności od dochodów beneficjenta.
Popularność systemu decentralnego wynika z prostego montażu. Całe urządzenie przypomina niewielką tubę, którą montuje się bezpośrednio w zewnętrznej ścianie budynku, bez wielkiej ingerencji w bryłę budynku. W skrócie, wystarczy wywiercić niewielki otwór w ścianie zewnętrznej i podłączyć urządzenie do prądu. To sprawia, że z powodzeniem można ją zamontować zarówno w nowych domach jednorodzinnych, przy okazji modernizacji czy w obiektach użyteczności publicznej – podkreśla ekspert Stiebel Eltron, producenta rozwiązań grzewczych i wentylacyjnych.
Przykładem skutecznego zastosowania rekuperacji decentralnej jest modernizacja żłobka w Tczewie, gdzie zamontowano system składający się z 18 rekuperatorów Stiebel Eltron VLR 70 Trend EU. Dzięki temu dzieci mają zapewniony stały dostęp do świeżego, wolnego od alergenów powietrza, a pomieszczenia są skutecznie chłodzone.
Podsumowanie
Rekuperacja, zwłaszcza w formie decentralnej, staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, które pozwala na zmniejszenie zużycia energii przez klimatyzatory, co przekłada się na korzyści ekologiczne i finansowe. Dzięki wsparciu z programów takich jak Czyste Powietrze, inwestycja w rekuperację staje się dostępna dla szerokiego grona odbiorców, przyczyniając się do budowania bardziej zrównoważonych i energooszczędnych budynków.
Fot. i oprac. na podst.: mat. prasowe Stiebel Eltron.