Storczyki w zasadzie jak każde rośliny rosną i jest to oczywiste, że musimy je raz na jakiś czas przesadzić. Jednak wiele osób się obawia tego właśnie zabiegu. Okazuje się, że przesadzanie storczyków jest bardzo proste. Musimy jednak pamiętać o dobraniu podłoża, doniczki oraz oczywiście o odpowiedniej technice.

Przesadzamy storczyki – zacznij od podłoża

Zanim powiemy ochoczo, że przesadzamy storczyki, powinniśmy upewnić się, że na pewno posiadamy odpowiednie podłoże. Pamiętajmy, że storczyki nie rosną w zwykłej ziemi. Storczyki wymagają od nas podłoża przewiewnego, które się składa głównie z kory połączonej z bardzo rożnymi komponentami. Musimy pamiętać, że ogrodowa kora powinna być świeża. Nie może za długo leżeć w pojemniku plastikowym, ani też w torbie. Dlatego też, gdy przechowujemy korę musimy się uprawnić, że ma ona dobry dostęp powietrza.

Niezmiernie dobrym dodatkiem jest tak zwany mech torfowiec. Posiada genialne właściwości. Chodzi o to, że przez bardzo długo czas utrzymuje wilgotność, a rośliny nie gniją. Musimy także pamiętać, że do podłoża z mchem torfowcem przesadzane są często storczyki, które na coś chorują. Świetnym dodatkiem do podłoża jest styropian popularny. Musi jednak być odpowiednio rozdrobniony. Polepsza samo napowietrzenie się podłoża, a do tego ma długą trwałość. Jedynym minusem jest to, że nie nadaj się jako wytwór sztuczny do kompostu.

Podłoże dla storczyków można śmiało wzbogacać wieloma innego rodzaju komponentami. Składnikiem coraz częstszym jest rozdrobniona łupinka orzecha kokosowego.

Kolejny element

Bardzo ważnym kolejnym elementem przy przesadzaniu storczyków jest pojemnik, do którego zamierzamy przesadzać nasz storczyk. Chodzi oczywiście o doniczkę. Musimy na tym etapie podkreślić, że w naturze storczyki rosną na skałach czy też na drzewach. Ich korzenie zwisają przeważnie wolne w powietrzu. Natomiast, aby mogły rosnąć na naszym parapecie musimy je wsadzić do doniczki. Może to być dla wielu roślin istnym szokiem.

Przesadzanie samo w sobie nie jest skomplikowane. Musimy jedynie uważać na korzenie. Należy postępować z nimi niezmiernie uważnie i ostrożnie. Są one bardzo czułe i w roślinie tej odgrywają najważniejszą rolę. Pamiętajmy o tym, aby nie przesadzać storczyków podczas kwitnienia. Wówczas taki proces zakończy się niestety porażką. Podczas przesadzania nasz storczyk nie może mieć ani jednego kwiatka. W innym wypadku po prostu nie przyjmie się i będziemy mogli z nim się pożegnać. Co jak co, ale tego byśmy nie chcieli w żadnym wypadku.