Poinsecja jest także nazywana gwiazdą betlejemską. Czy wiesz, że liczy około 2 tysiące gatunków? Najczęściej kojarzy nam się ze Świętami Bożego Narodzenia. Co powinniśmy zrobić, aby poinsecja kwitła możliwie jak najdłużej? Poznajmy zasady jej uprawy.

Uprawa oraz pielęgnacja

Poinsecja na pewno wymaga on nas wiele ciepła. Nie toleruje w żadnym wypadku mrozu. Roślinę powinniśmy kupować w ciepłe oraz bezwietrzne dni. Roślina sama w sobie jest bardzo wrażliwa na przeciągi oraz na zimno. Nie kupujmy w żadnym wypadku gwiazd betlejemskich, które są sprzedawane na dworze. Z kolei w kwiaciarniach nie kupujmy roślin, które stoją pryz drzwiach wejściowych. Zwróćmy także uwagę na to, aby sprzedawca zapakować dokładnie naszą poinsecję. Musi być owinięta szczelnie w papier.

W naszym mieszkaniu gwiazda betlejemska wymaga jasnego oraz ciepłego stanowiska. Powinno to być stanowisko nasłonecznione bezpośrednio i na pewno nie bezpośrednio przy grzejnikach bądź kaloryferach. Nie powinniśmy także dopuścić do przesuszenia rośliny. Gdy doprowadzimy do jej zwiędnięcia, to niestety już swojej dawnej urody nie odzyska.

Przy tym jednak musimy pamiętać, że nadmiar wody może być o wiele bardziej szkodliwy, aniżeli jej niedostatek. Gdy ziemia jest zbyt wilgotna przez dłuższy czas, to nasza roślina jest atakowana przez choroby grzybowe. Wówczas dochodzi do gnicia korzeni. Nie uratujemy już tej rośliny.

Zatem najlepiej poinsecję umiarkowanie podlewać, raz na dwa dni, jednocześnie nie pozwalając, aby woda pozostawała zbyt długo w podstawce. Musimy także wiedzieć, że pielęgnacja poinsecji w naszym domu wymaga nawożenia odpowiedniego. W okresie samego wzrostu gwiazdę betlejemską należy umiarkowanie nawozić. Dokarmiajmy ją nawozem dla kwitnących roślin raz na dokładnie dwa tygodnie.

Jak można przezimować gwiazdę betlejemską?

Nawet pielęgnacja właściwa gwiazdy betlejemskiej nie uchroni naszej rośliny przed utratą liści pod koniec właśnie zimy. Jest to w pełni naturalne, ponieważ w tym okresie roślina przechodzi w stan spoczynku. Należy wówczas skrócić jej pędy. Krzaczaste formy należy przycinać w ten sposób, aby na gałązkach bocznych nie zostało więcej jak po dwa bądź trzy pąki (zawsze są w kątach liści). Z kolei jedno-pędowe formy przyciąć należy nad trzecim lub też czwartym pąkiem. Przy tym nie powinniśmy się martwić tym, że bezpośrednio po cięciu nie zostanie chociażby jeden listek. Przecież i tak by wszystkie opadły. W związku z tym nie powinniśmy się tym zupełnie przejmować. Trzymamy kciuki, aby udało się przezimować tę roślinę.