Drewniana podbitka dachowa… z PVC. Czy imitacja może być lepsza od naturalnego drzewa?
Podsufitka na wystającym zadaszeniu musi być wykonana perfekcyjnie, z najlepszych dostępnych materiałów. Na rynku dostępne są elementy z polichlorku winylu, które wyglądają dokładnie jak drewniane podbitki dachowe. Przekonaj się, w jakich aspektach tworzywa sztuczne przewyższają tradycyjne drewno!
- Głównym zadaniem podsufitki na okapie jest ochrona dachu przed kaprysami pogody i zwierzętami.
- Drewnianą podbitkę dachową trzeba systematycznie pielęgnować – PVC zachowuje trwałość i wygląd bez konserwacji.
- Tworzywo sztuczne jest niepalne i nie rozprzestrzenia ognia.
Suszone deski w wykończeniu dachu są cenione przede wszystkim za walory estetyczne. Krawędzie zrobione z prawdziwego drewna mają niepowtarzalny urok. Użycie tworzywa wysokiej jakości pozwala uzyskać taki sam efekt wizualny, jaki daje drewniana podbitka dachowa – a w wieloletniej perspektywie oszczędza pracy podczas konserwacji. Okap z PVC będzie bardziej wytrzymały, dłużej zachowa oryginalny wygląd, będzie też bezpieczniejszy pod kątem ewentualnego zagrożenia pożarowego. A z podstawowych zadań technicznych wywiąże się równie dobrze.
Podbitka dachowa drewniana ładnie się prezentuje i pełni szereg ważnych funkcji
Estetyka zawsze stanowi kwestię indywidualnego gustu. Wprawdzie prawo budowlane nie nakłada obowiązku wykonania podbitki dachowej, ale z praktycznymi zaletami takiego rozwiązania trudno dyskutować. Zewnętrzne podsufitki stanowią wartościową osłonę wewnętrznych elementów konstrukcji dachu przed destrukcyjnymi czynnikami zewnętrznymi. Największe zagrożenie stanowią warunki atmosferyczne, w szczególności:
- opady przy silnym wietrze (nawiewanie deszczu, śniegu);
- duże wahania temperatur;
- promieniowanie UV.
Podbitka dachowa nie może być perfekcyjnie szczelna – trzeba zapewnić wentylację, by wilgoć nie niszczyła krokwi, wiązar i pozostałych części zadaszenia. Podsufitki zabezpieczają też przed ptakami czy owadami, które mogłyby założyć gniazdo pod okapem. Duże znaczenie ma także możliwość montażu oświetlenia pod dachem.
Tworzywa sztucznego PCV nie trzeba malować i oczyszczać, jest również materiałem niepalnym
Różne gatunki drewna – świerk, sosna, modrzew, cedr, dąb, orzech etc. – są suszone i impregnowane, jednak z czasem wymagają coraz więcej pielęgnacji. W porównaniu do drewnianej podbitki dachowej, podsufitka PVC jest znacznie trwalsza, do tego nie pozwala na rozwój grzybów, mchu czy pleśni. Nie trzeba jej zatem myć. Jak podkreślają eksperci, materiał jest niepalny. W przeciwieństwie do naturalnych desek, w razie pożaru nie przyspieszy rozprzestrzeniania ognia – świadczy o tym zaklasyfikowanie jako NRO.
Wybierając podbitkę PVC w kolorze imitującym drzewo, dostaniesz wszystko to, co zapewnia naturalne drewno. A do tego kilka kolejnych korzyści. Prosta decyzja, nieprawdaż?