W grudniu 2023 roku, Samsung zaprosił do udziału w konkursie „Projektuj z Bespoke”, skierowanym do architektów, projektantów wnętrz, studentów i wizualizatorów. Celem konkursu było stworzenie najbardziej innowacyjnych projektów wnętrzarskich, w których centralnym elementem jest lodówka Bespoke marki Samsung. Konkurs obejmował trzy etapy, z każdym dedykowanym innemu stylowi wnętrzarskiemu: japandi, mid-century modern i modern organic.

Uczestnicy mieli za zadanie opracować koncepcję architektoniczną, która harmonijnie wkomponuje lodówkę Bespoke w wybrany styl. Projekty należało następnie opublikować w mediach społecznościowych, oznaczając je hasztagami: #projektujzbespoke2, #Samsungbespokekonkurs i #zadaniekonkursowe. Wszystkie prace były zgłaszane poprzez formularz kontaktowy na stronie konkursowej projektujzbespoke.pl.

Po intensywnych obradach, które odbyły się w połowie maja, jury składające się z uznanych ekspertów w dziedzinie designu wyłoniło zwycięzców. Laureaci konkursu zostali ogłoszeni podczas uroczystej gali, która stanowiła prawdziwe święto kreatywności i innowacji w dziedzinie projektowania wnętrz.

Zgłoszone projekty, spełniające wymagania regulaminu, oceniło znakomite Jury w składzie: arch. Jan Sikora – Przewodniczący Jury (ASP Gdańsk, Sikora Wnętrza), arch. wnętrz Ada Skwira (WZ Studio), arch. wnętrz Małgorzata Liebhart (WZ Studio), arch. Agata Sobkowiak (Sobkowiak Architektura), arch. Agnieszka Balicka (Balicka Design), arch. Aldona Banasiuk, arch. Anna Koszela, arch. Katarzyna Fotek (Decoroom), arch. Weronika Libiszowska (Boris Kudlička with Partners), arch. Karol Smagacz (Karol Smagacz Interior Designer), Anna Grużewska (Czas na Wnętrze), Kamil Białas (WhiteMAD), Katarzyna Księżopolska (MAGAZIF.com) i fotograf Yassen Hristov.

Ogłoszenie wyników

Podczas obrad Jury nie zabrakło ciekawych dyskusji między jurorami, którzy rozpatrzyli zgłoszone projekty pod względem estetycznym, funkcjonalnym i technicznym. Oficjalne ogłoszenie wyników odbyło się 29 maja podczas webinaru OKK! design.

,,Konkurs Projektuj z Bespoke jest wydarzeniem wyjątkowym na polskiej mapie projektowej, gdyż łączy w sobie dwie innowacje: innowacyjny produkt marki Samsung oraz innowacyjny pomysł na wnętrze. Połączenie tych dwóch elementów to zadanie niespotykane i ciekawa przygoda dla projektantów, choć nie jest to zadanie łatwe i oczywiste. Jako przewodniczący Jury z dużą przyjemnością obserwuję zmagania młodych projektantów i tych trochę już bardziej doświadczonych oraz to, jak szukają kluczy stylistycznych w przestrzeni. Jedni podchodzili do lodówki Bespoke z dużą odwagą czyniąc z niej figurę kompozycyjną we wnętrzu, a drudzy natomiast idealnie wtapiają ją w harmonijną i wysmakowaną przestrzeń. Tego typu przygoda projektowa uczy pokory, a tych którzy odnajdą idealną harmonię, uczy odwagi tak ważnej w kreowaniu ponadczasowych przestrzeni i niezapomnianych trendów. Była to edycja wyjątkowa, bo aż trzy etapowa. Zapoznaliśmy się z setkami prac, toczyliśmy dyskusje, a co najważniejsze jako Jury w sprawie Grand Prix byliśmy jednomyślni.” – mówi arch. Jan Sikora, przewodniczący Jury.

Laureaci II edycji konkursu „Projektuj z Bespoke”

Grand Prix: Nagroda główna za najlepszy projekt konkursu, o wartości 10 000 PLN brutto oraz dodatkowe 6 000 PLN na promocję projektu, przypadła Małgorzacie Niedzielskiej. Jej projekt wyróżniał się harmonią, kolorystyką i stylem, wykorzystując lodówkę Samsung Bespoke jako centralny punkt przestrzeni, otoczony przez elementy nawiązujące do sztuki pierwotnych kultur i drewnianego rzemiosła. Przestrzeń zaprojektowana przez Małgorzatę tworzyła atmosferę tajemniczości, wzbogaconą przez minimalistyczne elementy.

Nagroda główna I etapu: Katarzyna Milewska została wyróżniona za projekt kuchni w stylu japandi, charakteryzujący się harmonią i subtelnością, gdzie duża ilość drewna współgrała z minimalistycznym charakterem wnętrza. Nowoczesna lodówka Bespoke została doskonale wkomponowana w ten spokojny i przytulny projekt.

Nagroda główna II etapu: Przyznana Małgorzacie Niedzielskiej za projekt, który łączył klasyczny urok połowy XX wieku z nowoczesnymi akcentami, tworząc zapraszającą i funkcjonalną przestrzeń.

Nagroda główna III etapu: Iwona Kościółek zdobyła nagrodę za projekt w stylu modern organic, który skutecznie łączył światło, naturalne materiały i zieleń, tworząc kojącą przestrzeń odpowiadającą na potrzeby współczesnych użytkowników.

Nagroda specjalna: Martyna Jaworska otrzymała wyróżnienie w postaci sesji zdjęciowej od fotografa Yassena Hristova. Jej projekt wyróżniał się oryginalnym doborem materiałów i ciekawą kompozycją faktur, tworząc przyjazne i estetycznie skomponowane wnętrze.

Zwycięzcy konkursu, oprócz nagród finansowych, mieli możliwość uczestniczenia w Salone del Mobile, aby zdobywać nowe inspiracje i rozwijać swoje umiejętności. Organizatorzy zapowiadają kolejną edycję konkursu, zachęcając do udziału wszystkich kreatywnych twórców.