Musimy przyznać, że storczyki są niezwykle efektownymi kwiatami, które nadają się doskonale do dekoracji naszego domu. Wyglądają niezmiernie elegancko oraz możemy zakupić je w wielu kolorach zachwycających. Jeśli chcemy mieć w domu storczyka, to powinniśmy pamiętać, że najważniejsza jest odpowiednia doniczka. Jak ją wybrać?

Osłonki na storczyki – z czego powinny być wykonane?

Storczyki są przede wszystkim uprawiane w bardzo małych pojemnikach w stosunku do ich wielkości. Można wybierać osłonki na storczyki przezroczyste. Wówczas widzimy bardzo łatwo ich korzenie. To korzenie nam podpowiadają wiele o stanie rośliny oraz zapewniają jej korzeniom dostęp do naturalnego światła.

O tym, że storczyki potrzebują dostępu światła, powinniśmy już pamiętać w momencie, gdy kupujemy osłonki. Na pewno od razu należy wyeliminować takie, które zaciemniają korzenie. Kupujmy najlepiej osłonki przezroczyste barwione czy też z tworzyw. Można kupić zatem różne ozdobne doniczki oraz od razu osłonki na storczyki, aby stworzyć aranżację, która tworzy całość w naszym domu.

Czy możemy postawić na doniczki ceramiczne?

Bardzo często się pojawia to pytanie, czy storczyki sadzone mogą być w ceramicznych doniczkach. Jest to jak najbardziej możliwe. Wszystko z uwagi na to, że ceramika przepuszcza świetnie powietrze, ale musimy pamiętać o tym, aby to była nieszkliwiona ceramika. W sprzedaży są dostępne także specjalne ceramiczne donice, które są przeznaczone dla storczyków, które zawierają otwory dekoracyjne, które zapewniają dopływ właściwy powietrza bezpośrednio do korzeni.

Również ceramiczne donice mają wielką zaletę. Chodzi o ich ciężar. Dlatego właśnie w przeciwieństwie do plastikowych doniczek one się nie przewracają pod wpływem samego ciężaru rośliny.

Dla storczyków niezmiernie ważne jest także zapewnienie korzeniom stałego dostępu do powietrza świeżego. Wobec tego doniczka obowiązkowo musi być przewiewna. Najważniejsze są otwory w dnie doniczki. Przez nie następować będzie mogła swobodna cyrkulacja powietrza. Otwory służą także jako drenaż oraz do tego zapobiegają rozwojowi grzybów na samych korzeniach storczyka. Jest to najczęściej konsekwencja za dużej wilgotności naszych korzeni.

Jak widzimy na załączonym obrazku osłonki oraz doniczki odpowiednio dobrane odgrywają bardzo ważna rolę jeśli chodzi o hodowanie i codzienną pielęgnację naszych storczyków. Źle dobrana doniczka może nam skutecznie przeszkadzać w uprawianiu tych przepięknych kwiatów. Zatem w pierwszej kolejności zapoznajmy się z teorią, a później działajmy.