Archicom Collection Gallery otwiera swoje drzwi dla wyjątkowej wystawy, której gwiazdą jest jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł Andy’ego Warhola – „The Alphabet Soup”. Po zakończeniu ekspozycji to kultowe dzieło z 1973 roku na stałe zamieszka w luksusowych Apartamentach Gutenberga na warszawskiej Woli.

Sztuka Warhola w Warszawie

Oficjalny wernisaż wystawy odbył się 10 kwietnia, a gościem specjalnym była Bibbe Hansen – znana amerykańska artystka, prywatnie przyjaciółka Warhola. Poza prezentacją słynnego „The Alphabet Soup” zwiedzający mogą zobaczyć także inne prace mistrza pop-artu, w tym zaprojektowane przez niego okładki płyt winylowych oraz fotografie. Wystawę wzbogacają materiały audiowizualne, przedstawiające Warhola podczas tworzenia słynnego BMW, malowanego sprayem.

Bibbe Hansen

Kuratorem wystawy jest ceniona doktor sztuki Joanna Kiliszek, ekspertka ochrony i konserwacji sztuki nowoczesnej, związana z ASP w Warszawie.

Sztuka jako codzienność

Apartamenty Gutenberga nie są zwykłym projektem mieszkaniowym – są przestrzenią, w której na co dzień można obcować z najwyższej klasy dziełami sztuki. Wspólne części apartamentowca ozdobią prace znakomitych polskich artystów współczesnych, takich jak Tymek Borowski, Magda Komar, Paweł Kowalewski czy Mirosław Maszlanko. Serce inwestycji bije jednak najmocniej dzięki dziełu Warhola „The Alphabet Soup”, które symbolizuje ideę zacierania granic pomiędzy sztuką wysoką a popularną.

Joanna Kiliszek

Sitodruk idealnie wpisuje się w koncepcję inwestycji, która każdym detalem nawiązuje do drukarskiego dziedzictwa. Apartamenty Gutenberga to kontynuacja tej idei realizowana w ramach dystryktu Towarowej22, na dawnych terenach Domu Słowa Polskiego. W Archicom Collection zrewolucjonizowaliśmy warszawski rynek, wprowadzając kolekcję sztuki do apartamentów. Tym razem w naszej najnowszej inwestycji – Apartamentach Gutenberga – postawiliśmy na Andy’ego Warhola, najsłynniejszego artystę XX wieku i jego oryginalne dzieło, The Alphabet Soup – mówi Dawid Wrona, Chief Operating Officer w Archicom. 

Gutenberg i Warhol – dwaj rewolucjoniści

Apartamenty Gutenberga składają hołd dwóm wielkim wizjonerom – Johannesowi Gutenbergowi oraz Andy’emu Warholowi. Gutenberg, twórca druku ruchomego, sprawił, że wiedza stała się dostępna szerokim masom, zaś Warhol uczynił z przedmiotów codziennego użytku obiekty artystyczne, stosując nowatorską technikę sitodruku.

Przeczytaj też:  Trzy trendy wnętrzarskie nadające ton w 2025 roku

Sztuka stanowi esencję zaprojektowanej przez nas najnowszej inwestycji z linii Archicom Collection. Składa ona hołd poligraficznej przeszłości swojej lokalizacji, zarazem kłaniając się dwóm wielkim indywidualnościom światowej kultury – Gutenbergowi i Warholowi. Zależało nam, aby stworzyć przestrzeń, która w wyjątkowy sposób będzie nawiązywać do historii miejsca. A słowo i obraz są swego rodzaju intelektualnymi fundamentami naszego projektu – podkreśla Maciej Rydz, architekt z pracowni JEMS Architekci.  

Sztuka wpisana w architekturę

Apartamenty Gutenberga są częścią wielofunkcyjnego dystryktu Towarowa22, w którym nowoczesność spotyka się z historią. Inwestycja charakteryzuje się eleganckimi apartamentami zaprojektowanymi przez JEMS Architekci, z wnętrzami wykonanymi z drewna, kamienia, szkła i miedzi oraz zielonymi tarasami. Mieszkańcy będą mogli korzystać również z wewnętrznego basenu inspirowanego rzymskimi łaźniami.

Wystawa dla wszystkich

Wystawę dzieł Warhola można zwiedzać w Archicom Collection Gallery przy ul. Grzybowskiej 58 w Warszawie, w godzinach pracy biura sprzedaży (pon.-pt.: 9:00–18:00, sob.: 10:00–14:00). Ekspozycja potrwa co najmniej do maja.

Archicom Collection Gallery realizuje ideę sztuki dostępnej, łącząc codzienność z wyjątkową jakością artystyczną. To niepowtarzalna okazja, by na własne oczy zobaczyć dzieło, które wkrótce stanie się integralną częścią codziennego życia mieszkańców Apartamentów Gutenberga.

Fot. i oprac. na podst.: mat. prasowy Archicom Collection Gallery.