Zmiany w modzie dotyczą nie tylko naszej garderoby, ale także aranżacji ogrodów. Co roku projektanci krajobrazu prezentują nowe koncepcje, które pozwalają na stworzenie unikalnego i klimatycznego otoczenia. W 2024 roku, w odpowiedzi na zmiany klimatyczne oraz czerpiąc z bogatej tradycji, trendy w projektowaniu ogrodów oferują różnorodność w podejściu do aranżacji zielonych przestrzeni.

Projektowanie krajobrazu nie musi być skomplikowane czy czasochłonne. Bez względu na to, czy planujesz całkowitą metamorfozę, czy drobne zmiany, istnieje wiele kreatywnych sposobów na ulepszenie Twojego ogrodu. Dobrze jest zacząć od wyboru stylu, który najbardziej Ci odpowiada. Możesz też eksperymentować, łącząc różne style w eklektyczną całość. O ile w poprzednich latach popularne były ogrody rustykalne i wiejskie, to w 2024 roku zobaczymy, jakie nowe trendy będą miały swoje pięć minut.

Klasyczna elegancja w angielskim stylu

Ogród w stylu angielskim to kwintesencja elegancji i romantycznej atmosfery, która doskonale sprawdzi się również w polskim klimacie. Charakterystyczne dla niego są przede wszystkim bujne rabaty bylinowe, które przez cały sezon zachwycają obfitością kwiatów.

Popularne w angielskich ogrodach gatunki to m.in. róże angielskie, irysy, floksy, lawenda oraz piwonie, które tworzą kolorowe i wonne kompozycje. Charakterystyczne dla nich jest również zachowanie symetrii i geometrii, widoczne w precyzyjnie zaprojektowanych ścieżkach, alejkach oraz równo przystrzyżonych żywopłotach, które nadają przestrzeni porządek i elegancję. Utrzymanie takiego ogrodu wymaga jednak regularnej pielęgnacji, w tym przycinania, nawożenia i dbałości o zdrowie roślin, aby przez cały rok cieszyć się ich pięknem i nienaganną formą — zaznacza Joanna Legutko, doradca ogrodniczy, wiceprezes zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko.

Ogród angielski w zamyśle jest projektowany jako oaza spokoju. Jeśli dysponujesz większą przestrzenią, doskonale wpasują się w nią elementy takie jak zaciszne altanki, ławeczki schowane wśród zieleni oraz malownicze oczka wodne lub fontanny. Te elementy nie tylko pięknie się prezentują, ale również sprzyjają relaksacji, tworząc idealne warunki do odpoczynku.

Ogród preriowy: dzikość natury na wyciągnięcie ręki

Inspiracją dla ogrodów preriowych jest krajobraz trawiastych obszarów Ameryki Południowej. Charakterystyczne dla tego stylu jest wykorzystanie traw i bylin, które są naturalnymi mieszkańcami preriów. Rośliny takie jak rudbekia, jeżówka, czy krwawnik pospolity, tworzą efektowną i łatwą w utrzymaniu kompozycję. Styl preriowy jest idealny na większe przestrzenie, gdzie rośliny mają przestrzeń do swobodnego wzrostu i rozprzestrzeniania się.

Ogród preriowy jest koncepcją, która odpowiada na potrzeby zmieniającego się klimatu. Specyfiką tych ogrodów jest ich wspieranie magazynowania wody, dzięki czemu nie wymagają częstego podlewania, a nawet mogą wytrzymać dłuższy czas bez nawadniania. Idealnie sprawdzają się również w Polsce, gdzie susza występuje coraz częściej. Do jego aranżacji wykorzystane są gównie trawy ozdobne i wieloletnie, kwitnące byliny, które są odporne na wysokie temperatury. Najlepiej sprawdzają się jeżówki purpurowe, z których można dodatkowo robić napary wspomagające odporność, werbena patagońska, gipsówka wytworna, szałwia omszona czy miskant — podpowiada Joanna Legutko.

Ogród preriowy, nazywany także ogrodem przyszłości, zachwyca swoją naturalnością i minimalnymi wymaganiami pielęgnacyjnymi, co czyni go łatwym w utrzymaniu. Ta forma ogrodnictwa idealnie wpisuje się w nowoczesne trendu ekologiczne, oferując piękno i funkcjonalność bez nadmiernego zaangażowania.

Japoński minimalizm i spokój: harmonijne ogrody dla duszy

Ogród japoński to esencja minimalizmu, harmonii i spokoju, co czyni go wyjątkowym w dziedzinie projektowania krajobrazu. Kluczowe elementy, takie jak roślinność, kamienie i skały, a także woda, której obecność jest nieodzowna w każdej aranżacji tego typu ogrodu, wprowadzają element dynamiki i spokoju. Tworzenie ogrodu japońskiego w Polsce wymaga dokładnego planowania i dostosowania do lokalnych warunków klimatycznych. Pierwszym etapem jest zaplanowanie przestrzeni tak, by osiągnąć w niej spokój i harmonię, z uwzględnieniem stref wodnych z naturalnymi skałami i kamieniami, oraz obszarów zielonych. Przy wyborze roślin warto postawić na gatunki odporne na polski klimat, takie jak klon japoński, azalie, różaneczniki oraz bambusy. Popularne są także wiśnie japońskie i magnolie. Dla mniejszych przestrzeni świetnym rozwiązaniem będzie mały skalniak z kilkoma starannie dobranymi roślinami i elementami wodnymi, które wprowadzą zen do każdego zakątka ogrodu.

Mini ogród jak z bajki

Ogrody wróżek, znane jako fairy gardens, to maleńkie krajobrazy pełne fantazji, idealne dla osób, które nie mają dostępu do dużego ogrodu, ale chcą wprowadzić elementy natury do swojego otoczenia. Taki ogród można założyć nawet na bardzo małej powierzchni, jak taras, balkon, czy w niewielkiej skrzynce. Fairy garden to miniaturowa wersja ogrodu, w której znajdują się drobne rośliny, kamienie, miniaturowe akcesoria i figurki, tworzące baśniową scenerię. Idealne rośliny do tego typu aranżacji to mchy, małe sukulenty, miniaturowe odmiany irysów, krokusów, barwinki czy niezapominajki, a także miniaturowe drzewka bonsai, które są niewymagające zarówno pod względem przestrzeni, jak i pielęgnacji. Jako alternatywa dla tradycyjnych doniczek świetnie sprawdzą się przedmioty takie jak dzbanki, imbryki, stare garnki, a nawet taczki czy beczki. Dodatki takie jak miniaturowe ławeczki, domki, ścieżki czy figurki wróżek dodadzą uroku i osobowości.

Tworzenie fairy garden to także świetna forma kreatywnej zabawy dla całej rodziny, która zachęca do eksperymentowania z roślinami i designem, umożliwiając ciągłe modyfikacje i rozwijanie małego ekosystemu według własnych preferencji czy pór roku.

Ogród ziołowy – aromatyczny i praktyczny

Ogrody ziołowe zdobywają na popularności, głównie dzięki rosnącej świadomości korzyści płynących z hodowania świeżych ziół. Założenie takiego ogrodu jest stosunkowo proste i możliwe nawet na ograniczonej przestrzeni.

Uprawa ziół to doskonała opcja dla osób mających do dyspozycji niewielki ogródek, balkon czy tylko parapet. Podstawą jest wybór odpowiednio nasłonecznionego miejsca oraz zapewnienie roślinom żyznej, dobrze przepuszczalnej gleby. W skrzyniach można uprawiać bazylię, tymianek, koperek czy cząber ogrodowy, które świetnie sprawdzą się w kuchni. Z kolei zioła takie jak szałwia lekarska, ogórecznik lekarski czy czarnuszka, posiadają nie tylko walory zdrowotne. Dzięki swoim pięknie kwitnącym kwiatom będą również kolorową i wonną ozdobą naszego ogrodu — podpowiada Joanna Legutko.

Ogród ziołowy może przekształcić każdą przestrzeń w piękny i pachnący element krajobrazu, zachęcając do spędzania czasu na świeżym powietrzu i pielęgnacji roślin. Dzięki nim można cieszyć się nie tylko estetyką, ale i praktycznymi korzyściami świeżych ziół.

Trendy w projektowaniu ogrodów na 2024 rok: inspiracje z różnych kultur

Nowe trendy w projektowaniu ogrodów na 2024 rok zachęcają do eksperymentowania i czerpania inspiracji z różnych kultur. Niezależnie od dostępnej przestrzeni, każdy styl można dostosować do indywidualnych potrzeb, tworząc unikalne zielone oazy. Kluczowym elementem każdego projektu jest zrozumienie i spełnienie potrzeb roślin, co w połączeniu z adaptacją do lokalnych warunków, gwarantuje zdrowy i estetycznie urządzony ogród przez cały sezon.