Magazyny, hale produkcyjne, przemysłowe i logistyczne – w każdym z tych miejsc wystarczy chwila nieuwagi operatora czy jakikolwiek błąd, by doszło do nieszczęścia. Mowa zarówno o zagrożeniu zdrowia i życia pracowników, jak i ryzyku uszkodzenia przechowywanych materiałów, maszyn lub infrastruktury budynku. Z myślą o takich zdarzeniach – i poprawie komfortu oraz bezpieczeństwa pracy – warto przyjrzeć się bliżej odbojnicom przemysłowym.

Spis treści:

Odboje przemysłowe – co to takiego?

Każdy budynek, w którym panuje zintensyfikowany ruch pojazdów, maszyn i pieszych wymaga starannego zaprojektowania ciągów komunikacyjnych. Te polegają nie tylko na wytyczeniu szlaków, ale także ich odpowiednim zabezpieczeniu. I do tego właśnie służą odbojniki przemysłowe – elementy systemów barier ochronnych, przyjmujące formę słupków, listew, a nawet regałów o różnych rozmiarach i kształtach.

Charakterystyka odbojnic przemysłowych

Odboje przemysłowe posiadają kilka cech nadających im pożądaną funkcjonalność. To przede wszystkim połączenie elastyczności z wytrzymałością. Odbój w zetknięciu z maszyną lub pojazdem nie może spowodować jego uszkodzenia, ale musi zabezpieczyć powierzchnię, przed którą stoi. To staje się możliwe, dzięki zastosowaniu solidnego tworzywa, głównie polietylenu. Idąc dalej, dzięki mocnemu kotwiczeniu odbojnik jest stabilny – nie przesuwa się ani nie przewraca, niezależnie od intensywności ruchu w obiekcie. Niewielka liczba elementów chroni przed częstymi awariami i decyduje o łatwości montażu oraz demontażu. Z kolei żywe, ostrzegawcze ubarwienie daje pewność, że odbojnik przemysłowy zostanie zauważony nawet z daleka. Dostępność różnych kształtów i rozmiarów pozwala na dopasowanie systemu barier ochronnych do indywidualnych potrzeb danego budynku, w tym najbardziej newralgicznych elementów w jego infrastrukturze, zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Producenci coraz częściej oferują również odbojniki przemysłowe dostosowane do kontaktu z żywnością – z myślą głównie o mroźniach i chłodniach oraz magazynach spożywczych.

Odbojniki stalowe – jakie rodzaje są dostępne w sprzedaży?

Każdy obiekt magazynowy, przemysłowy, logistyczny czy chłodniczy ma specyficzny układ ciągów komunikacyjnych, rozmieszczenie drzwi i pomieszczeń. Dlatego odbojniki też muszą być różnorodne.

Do najbardziej popularnych należą odbojnice słupowe – do złudzenia przypominające słupki parkingowe. Ich szerokość i wysokość można dobrać do przestrzeni, jaką dysponujemy, a mocowanie – do podłoża. W niewielkich pomieszczeniach sprawdzą się jako odbojnik na ścianę, a w mniejszych – na drzwi lub narożniki. Funkcję odbojników ściennych pełnią również listwy ochronne przypodłogowe. Chronią także kolumny i przede wszystkim dolną część ścian. Z kolei odbojnice liniowe, przez niektórych nazywane po prostu barierami ochronnymi, to element przeznaczony do wytyczania ciągów komunikacyjnych dla pojazdów, maszyn oraz pieszych. Ich cechą charakterystyczną jest długość – mogą rozciągać się nawet na kilka lub kilkanaście metrów. Do mroźni i chłodni – gdzie to duże i szczelne drzwi są ważną częścią całej infrastruktury – pasują złożone odbojniki stalowe biegnące wokół całych wrót.

Oczywiście w zależności od potrzeb budynku można wykorzystać zarówno pojedyncze odboje stalowe, jak i całe systemy barier ochronnych – składające się z elementów o różnym kształcie i przeznaczeniu.