Ocypel to maleńka wioska w Borach Tucholskich, która dzięki malowniczemu położeniu i czystości okolicznych terenów przekształciła się w miejscowość wypoczynkowo-letniskową. W Ocyplu, w szczególności przy brzegu jeziora Ocypel Wielki znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych.

Ocypel — urocza wioska w Borach Tucholskich

Wieś Ocypel sama w sobie nie ma zbyt wiele do zaoferowania, znajduje się w niej kilka domów, sklep spożywczy oraz bar, w którym dawniej organizowano potańcówki. Spacerując jednak w jej głąb, dojść można do pięknego, dużego jeziora Ocypel wokół którego usytuowane są liczne ośrodki i domki wypoczynkowe. Największy z nich to Ośrodek Letni Hufca ZHP Warszawa Praga-Południe.

Ocypel, Noclegi w Ocyplu od 20 zł: kwatery, apartamenty, pensjonaty,  hotele, agroturystyka - Nocowanie.pl

Na środku jeziora Ocypel znajdują się 3 spore wyspy, na które można dostać się np. rowerkiem wodnym. Wypożyczalnie sprzętu wodnego prowadzi tutaj każdy ośrodek i nie trudno zorganizować sobie taką przeprawę. W Ocyplu organizowane są również spływy kajakowe, na które przyjeżdżają chętni z całej Polski.

Na amatorów leśnych spacerów czekają liczne piesze szlaki, można też wybrać się na grzyby lub ryby. Spacer wokół jeziora Ocypel nie powinien zająć więcej niż 3 godziny. Trasa nie wymaga szczególnych przygotowań i jest bardzo łatwa do przejścia. Po drodze można zobaczyć na liczne ośrodki wypoczynkowe, na których znajdują się kąpieliska. Część z nich jest opuszczona i niestety w opłakanym stanie. Szkoda, bo to miejsce jest naprawdę przepiękne.