Oceanarium Gdynia to miejsce, w którym można zapoznać się z najbardziej egzotycznymi rybami oraz ssakami morskimi, zamieszkującymi Morze Bałtyckie. Na miłośników przyrody czekają tutaj również niezwykłe gatunki ryb, płazów oraz gadów pochodzących z wielu rejonów świata, na przykład z Afryki, Ameryki Północnej, a także z najbardziej odległych części naszego kontynentu.
Oceanarium Gdynia – atrakcje
Akwarium Gdyńskie położone jest w samym centrum Gdyni — na Molo Południowym, w budynku niedaleko żaglowców Dar Pomorza i Dar Młodzieży (adres: aleja Jana Pawła II 1). Stanowi ono część Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego.
Największą atrakcją gdyńskiego oceanarium jest rafa koralowa, która zachwyca swoimi kolorami. Zamieszkiwana jest przez wiele interesujących gatunków bezkręgowców morskich, w tym strzykwy, rozgwiazdy, jeżowce, nie brakuje również typowych dla raf koralowych ryb – skrzydlic, muren, błazenków, pławikoników i innych.
Oceanarium posiada również specjalną przestrzeń dedykowaną Amazonii, w której obejrzeć można najbardziej dziwaczne gatunków, które świetnie podziałają na wyobraźnię zarówno najmłodszych, jak i najstarszych widzów. Spotkanie z najcięższymi wężami świata — anakondami zielonymi, najgroźniejszymi piraniami czerwonymi, największymi rybami pływającymi w wodach słodkich — arapaimami, niebezpiecznymi płaszczkami słodkowodnymi z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem.
To, co wyróżnia Oceanarium w Gdyni, to obecność takich gatunków, jak rekiny, węgorze elektryczne, krokodyle krótkopyskie oraz szkaradnice. Te ostatnie słyną z umiejętności zwykle przypisywanych kameleonom, czyli kamuflażowych. Dla męskiej części zwiedzających najciekawszą atrakcją z pewnością okaże się niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju krokodyl krótkopyski.
Oceanarium Gdynia — zajęcia z edukacji morskiej
Oceanarium w Gdyni zaprasza również na zajęcia w ramach Edukacji Morskiej prowadzone przez Centrum Edukacji. Celem takich zajęć jest propagowanie wiedzy z zakresu biologii dotyczącej mórz oraz ich ekologii, a także szerzenie wiedzy z zakresu ochrony środowiska. Zajęcia dla uczestników mają różny charakter. Są to.in. warsztaty, laboratoria, pokazy, a nawet rejsy kutrem. Ponadto, Edukacja Morska zaprasza na projekcje w postaci filmów, prezentacji multimedialnych oraz różnego rodzaju fantastyczne wydarzenia weekendowe. W oceanarium najmłodsi miłośnicy mórz zachęcani są także do dołączenia do Klubu Młodego Odkrywcy Mórz
Oceanarium Gdynia — godziny otwarcia
Akwarium otwarte jest cały rok, zamknięte jest jedynie w dni świąteczne, czyli 1 listopada, 24 – 25 grudnia, 31 grudnia, 1 stycznia, pierwszy dzień Wielkanocy, Boże Ciało.
Dni miesiąca | Godziny otwarcia | Godziny otwarcia kasy |
---|---|---|
1 kwietnia – 31 maja | 09:00 – 19:00 | 09:00 – 18:30 |
1 czerwca – 30 czerwca | 09:00 – 20:00 | 09:00 – 19:30 |
1 lipca – 31 sierpnia | 09:00 – 21:00 | 09:00 – 20:30 |
1 września – 30 września | 09:00 – 19:00 | 09:00 – 18:30 |
1 października – 31 marca | 10:00 – 17:00 | 10:00 – 16:30 |
Oceanarium Gdynia — cennik
Bilet normalny w sezonie kosztuje 29 złotych, a ulgowy 19. Ulga przysługuje tradycyjnie tak jak w innych muzeach i miejscach turystycznych. Rodziny mogą liczyć na dodatkowe promocje. Jest też opcja rocznego biletu imiennego, jak i możliwość skorzystania z karty rabatowej Przyjaciela Akwarium Gdyńskiego. S
Oceanarium jest przystosowane dla osób ze szczególnymi potrzebami. Specjalne udogodnienia zastosowane są dla osób z niepełnosprawnościami w poruszaniu się, jak i dla przewożenia w wózkach małych dzieci.
Oceanarium Gdynia — jak dojechać?
Oceanarium w Gdyni usytuowane jest na końcu alei Jana Pawła II. Najwygodniej i najszybciej można tam dotrzeć środkami komunikacji miejskiej. Przystanek trolejbusowy najbliżej Akwarium to „Przystań Żeglugi 02”. Trolejbusem do oceanarium można dojechać także z Sopotu.
Oceanarium Gdynia — ciekawostki
- Oceanarium posiada 1500 zwierząt.
- Największe akwaria liczą nawet 10 tys. litrów wody,
- Akwarium Gdyńskie powstało w 1971 roku, a do 2003 roku jego nazwa brzmiała Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni.
- Akwarium posiada 7 sal tematycznych: salę dydaktyczną (znajdziemy tam egzemplarze żółwi wodnych, jesiotra i różne ciekawostki związane z rekinami oraz płaszczkami), salę bałtycką (z mapą dna Bałtyku), zostera marina (znajduje się tu trawa morska reprezentująca faunę Zatoki Puckiej Wewnętrznej, która należy do obszarów chronionych Natura 2000), rafę koralową, salę na styku lądu i wody (ta ekspozycja prezentuje zwierzęta żyjące na styku dwóch różnych ekosystemów), salę wodne zwierzęta świata (ekspozycja prezentuje organizmy pochodzące z zimnych wód Atlantyku, Północnego Pacyfiku oraz Indopacyfiku) oraz salę Amazonia.
- Łączna ilość wody w 68 akwariach rozmieszczonych na 3 piętrach budynku to ponad 140 ton. Ilość wszystkich gatunków zamieszkujących to oceanarium wynosi 250.
Które oceanarium jest lepsze: Gdańsk czy Gdynia?
Wiele osób zastanawia się, które lepsze oceanarium Gdańsk czy Gdynia? Możliwa jest jedynie odpowiedź: Gdynia! Gdańsk jak na razie takiej atrakcji nie posiada, dopiero trwa jego budowa.
Oceanarium Nautilus Gdańsk ma być jednym z największych kompleksów rekreacyjno-edukacyjnych, nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Całkowita powierzchnia obiektu wynosić ma ponad 50 tys. m². Zamieszkać tu mają najpiękniejsze morskie rośliny i zwierzęta z rejonu Ameryki Południowej. Ponadto powstać ma Egzotyczna Laguna o powierzchni 6000 m² z kompleksem basenów i saun, multimedialne oceanarium, strefa relaksu z lasem tropikalnym i plażą, pingwinarium, jaskinie 5D oraz interaktywne centrum nauki. W kompleksie powstanie również 4-gwiazdkowy hotel z zapleczem konferencyjnym, galeria medyczna oraz obiekty gastronomiczne i powierzchnie handlowe.