Wrocławska kawalerka o powierzchni zaledwie 20 m², znajdująca się w kamienicy z lat 30., wymagała maksymalnie racjonalnego podejścia. Projektanci z hanczar studio inspirując się Bauhausem oraz twórczością Le Corbusiera, stworzyli wnętrze, które łączy funkcjonalność z estetyką. Kluczowym celem było, aby każdy element wnętrza pełnił jednocześnie funkcję użytkową i dekoracyjną, nie tracąc na jakości przestrzeni.
Odwołanie do epoki – modernizm w nowoczesnym wnętrzu
Mieszkanie, zaprojektowane z myślą o wynajmie, zostało w pełni dostosowane do wymogów pragmatyzmu, gdzie przestrzeń musiała być maksymalnie wykorzystana. Inspiracje z Bauhausu, modernizmu i projektów Le Corbusiera widoczne są na wielu poziomach: od wyboru materiałów, przez rozwiązania konstrukcyjne, aż po wielofunkcyjność elementów. Wnętrze zostało zaprojektowane z myślą o efektywnym wykorzystaniu małej przestrzeni, jednocześnie zachowując komfort użytkowników.
Funkcjonalność na pierwszym miejscu
Projektanci skupili się na prostocie i użyteczności. Kuchnia, mimo małej powierzchni, jest oddzielona dwustronną zabudową meblową, tworząc przestrzeń do przechowywania zarówno dla kuchni, jak i pokoju. Przeszklenie wykonane z luksferów, zastosowane nad szafkami, optycznie powiększa przestrzeń i wpuszcza naturalne światło do pomieszczeń. W kuchni, inspirowanej kuchniami frankfurckimi, wykorzystano minimalne, funkcjonalne sprzęty oraz drewniany blat, który przechodzi w ściankę przyblatową.
W łazience również zaprojektowanej z dbałością o każdy centymetr, zastosowano innowacyjne rozwiązania. Meble zostały zaprojektowane tak, by maksymalnie wykorzystać przestrzeń, jak np. półokrągła szafka z lustrzanym frontem nad umywalką, której druga strona pełni funkcję półki.
Kolor, który nadaje charakteru
Choć przestrzeń kawalerki jest raczej stonowana, projektanci zdecydowali się na wprowadzenie intensywnych akcentów kolorystycznych. W kuchni dominują czerwone fronty szafek, które płynnie przechodzą na drzwi łazienki, gdzie także pojawia się kolor. W łazience króluje żłóty kolor, podkreślając zarówno funkcjonalność, jak i estetykę. Co więcej, akcenty kolorystyczne w postaci barw podstawowych, typowych dla Bauhausu, są obecne także na instalacji c.o. w pokoju. Wybór kolorów i wzorów jest wynikiem inspiracji modernistycznymi projektami, które miały na celu połączenie praktyczności z estetyką.
Od początku wiedzieliśmy, że w tym projekcie musimy zachować praktyczne podejście, że niewielkiej
przestrzeni nie można lekkomyślnie marnować. Z drugiej strony jednak kusił nas mocny kolor, po który też
chętnie sięgamy w naszych projektach. Oparcie się na bauhausowskich, modernistycznych inspiracjach
pozwoliło nam połączyć te dwa podejścia i stworzyć przestrzeń radykalnie funkcjonalną, acz nie pozbawioną
charakteru. Mamy nadzieję, że dzięki temu jego przyszłym mieszkańcom, choć na malutkim metrażu, będzie się tutaj przyjemnie żyć – podsumowuje Szymon Hanczar.
Komfort i wygoda
Sercem mieszkania jest centralnie ustawione łóżko, które, wbrew oczekiwaniom, zostało wybrane na miejsce odpoczynku zamiast rozkładanej sofy. Badania dotyczące grupy docelowej wykazały, że młodsze osoby, poszukujące pierwszego mieszkania na wynajem, preferują wygodne łóżko jako centralny punkt przestrzeni. Wnętrze oferuje komfortowy wypoczynek, a dodatkowe elementy, takie jak ręcznie tkany kilim, który pełni również rolę dekoracyjną, dodają charakteru. Projektanci zastosowali prostą, ale funkcjonalną aranżację, w której każdy element ma swoje zastosowanie – nawet dodatkowe krzesła, które pełnią funkcję stolików nocnych.
Projekt hanczar studio dowodzi, że nawet na najmniejszej przestrzeni można stworzyć funkcjonalne, a zarazem stylowe wnętrze, które odpowiada współczesnym potrzebom użytkowników. Dzięki przemyślanemu doborowi materiałów, kolorów i mebli, 20-metrowe mieszkanie zyskało niepowtarzalny charakter i pełną funkcjonalność.
Projektu: Szymon Hanczar, Kinga Dżugan, Natalia Machoń z pracowni hanczar.studio | www.instagram.com/hanczar.studio | www.facebook.com/hanczar.studio
Zdjęcia: Meluzyna Studio
O pracowni: hanczar.studio to multidyscyplinarne biuro projektowe z siedzibawe Wrocławiu z powodzeniem eksplorujące różne obszary projektowe związane z architekturą wnętrz. W portfolio studia znajdziemy nagrodzone zarówno realizacje obiektów meblowych, projekty przestrzeni ekspozycyjnych czy wnętrz zarówno komercyjnych jak i prywatnych. Projektanci w procesie projektowym kładą nacisk na wielowątkową analizę zagadnienia projektowego.