Poddasze ma niepowtarzalny klimat, przez co bardzo chętnie jest zagospodarowywane zarówno w nowym, jak i w starym budownictwie. Poddasze to nie tylko okna dachowe. Koniecznie trzeba pamiętać o tym, by montować wyłazy dachowe. To rozwiązanie pozwala na bezpieczne wchodzenie na dach. Wyłaz doskonale sprawdza się w czasie prac konserwacyjnych na dachu lub gdy są przeprowadzane obowiązkowe przeglądy techniczne. W artykule wyjaśniamy, o czym trzeba pamiętać, kupując lub budując nieruchomość z poddaszem. 

1. Poddasze to klimatyczne miejsce do życia

2. Poddasze nie tylko dla artystów

3. Wyście na dach — bezpieczne wyłazy dachowe

W nieruchomościach wschodzących w skład Wspólnot Mieszkaniowych i Spółdzielni Mieszkaniowych bardzo często nie ma włazów na dachy lub są one już przestarzałe. Sporo nieruchomości w razie konieczności wejścia na dach stosuje drabiny, co też nie jest komfortowym rozwiązaniem. Jeśli nieruchomość jest wysoka, to można spróbować przedostać się na dach za pomocą podnośnika koszowego. Przy czym ta opcja za każdym razem generuje koszty i wymaga umawiania się nawet kilku ekip. Trudno jest w ten sposób organizować prace polegające na konserwacji dachu. Dlatego najkorzystniej jest montować nowoczesne wyłazy dachowe. Tego rodzaju produkty występują w różnych wymiarach. Wybierając wyłaz na dach, trzeba przewidzieć, że osoba przez nie przechodząca wcale nie musi być szczupła. Do wyłazu dachowego potrzebna będzie drabina, przy czym może być ona zamocowana na stałe lub dostawiana. Właściciele nieruchomości, którzy chcą samodzielnie dokonywać prac na dachu, muszą pamiętać o odpowiednich zabezpieczeniach i o obuwiu, które będzie antypoślizgowe. Nie należy wchodzić na dach, gdy pada deszcz lub śnieg — to raczej zadanie dla alpinistów. Zimą w grę może wchodzić usuwanie zalegającego śniegu, przy czym chodzi tutaj o bardzo grubą jego warstwę, która by mogła przyczynić się do zawalenia dachu. Natomiast wszelkie inne prace powinno się wykonywać, gdy dach jest suchy. Niektórzy chcą usuwać przecieki z dachu w czasie opadów deszczu. Jest to możliwe, gdyż na rynku są produkty na takie sytuacje, ale roboty na mokrym dachu nie należą do bezpiecznych. Trzeba więc ocenić, w jakim stopniu sytuacja z przeciekiem jest uciążliwa. 

Poddasze to klimatyczne miejsce do życia

Mieszkania na poddaszach faktycznie mogą być wyjątkowe. Jest to kwestia wyobraźni i kreatywnej aranżacji takiego wnętrza. Na poddaszach w kamienicach występują drewniane belki, które dodają uroku i w rzeczy samej aż się proszą o to, by w mieszkaniu umieszczać meble i detale z drewna. Nocami można obserwować gwiazdy na niebie, a w dzień można się cieszyć mocno doświetlonym mieszkaniem. Oczywiście warto pamiętać o roletach w pełni zaciemniających, które chronią nie tylko przed promieniami słonecznymi, ale i przed upałem. Inwestorzy, którzy dopiero planują kupić okna dachowe, nie powinni na nich oszczędzać. Nie opłaca się kupować okien do dachu nieznanych firm, gdyż w praktyce może się okazać, że nie będą one tak trwałe, jak okna renomowanych marek lub nie będzie można dokupić do nich na przykład uszczelek. To samo dotyczy wyłazów na dach. Na takich produktach nie zrobi się oszczędności. Niestety, jest to częsty problem w kamienicach, gdy inwestorzy skupują mieszkania w celach ich wyremontowania i dalszej sprzedaży. Mieszkania prezentują się ładnie, ale najważniejsze elementy, które mają ogromny wpływ na komfort życia na poddaszu, nie pochodzą z wyższej półki. Z czasem rodzi to konieczność wymiany okien, co jest trudnym zadaniem, gdy okna dachowe okazują się niestandardowe, a każde pochodzi od innego producenta. 

Poddasze nie tylko dla artystów

Mieszkania na poddaszach mogą służyć za lokale mieszkalne i użytkowe. W domach jednorodzinnych najczęściej poddasze nie wymaga pokonywania dużej ilości schodów. W kamienicach, gdzie nie ma wind, wchodzenie na ostatnią kondygnację nie stanowi żadnego problemu dla ludzi sprawnych fizycznie. Poddasze może być pracownią lub biurem. Może być wykorzystywane w dowolny sposób, który nie jest sprzeczny z prawem i zasadami życia w społeczeństwie. Poddasza mają to do siebie, że wzbudzają zachwyt, gdyż mocno odbiegają od standardowych mieszkań i biur. 

Wyście na dach — bezpieczne wyłazy dachowe

Jeśli w kamienicy nie ma wyłazu na dach lub wyłaz jest uszkodzony, to ekipy remontowe trzeba będzie wpuszczać na dach przez okna dachowe. To jest najprostszy sposób, który nie wymaga dostawiania bardzo długiej drabiny i zamawiania podnośnika koszowego. Oczywiście to zależy od tego, jak duże skosy występują na dachu. Nie wszystkie dachy są przecież płaskie. Najczęściej na dach wchodzą kominiarze, dekarze i monterzy anten satelitarnych. Przy wysokich nieruchomościach warto zatrudnić alpinistów. Bardzo ważne jest bezpieczeństwo osoby wychodzącej na dach i wykonującej na nim wyznaczone prace. Pod uwagę należy brać panujące w danej chwili warunki atmosferyczne. Deszcz, śnieg i upał to zły moment do podejmowania się robót na dachu. Wyłazy dachowe powinny być w każdej nieruchomości. Montuje się je w części dachu dostępnej z poziomu klatki schodowej, chyba że specjalista wskaże inne miejsce.