Wracasz z podróży spoza Unii Europejskiej? Pamiętaj, aby nie przewozić do Polski żadnych roślin, kwiatów, nasion, owoców czy warzyw! Te pozornie niewinne pamiątki mogą przyczynić się do rozprzestrzeniania patogenów, które zagrażają lokalnym roślinom uprawnym, ogrodowym lub domowym. W skali światowej szkodniki roślin odpowiadają za aż 40 proc. strat w produkcji żywności, generując straty ekonomiczne na poziomie ponad 220 miliardów dolarów rocznie!

Jeśli myślisz o przywiezieniu choćby jednej rośliny, zastanów się dwa razy i zapoznaj się z lokalnymi przepisami dotyczącymi przewozu roślin i produktów roślinnych. Prawo unijne jest rygorystyczne i nie przewiduje wyjątków dla importu prywatnego, niezależnie od ilości. Aby uniknąć kłopotów na granicy, upewnij się, że roślina spełnia wszystkie formalności i przeszła kontrolę fitosanitarną, dzięki czemu nie zostanie konfiskowana ani zniszczona.

Jeżeli nadal chcesz przyczynić się do ochrony zdrowia roślin, przyłącz się do unijnej kampanii #PlantHealth4Life. Kampania ta podkreśla, jak ważne dla naszego życia, bezpieczeństwa żywnościowego i środowiska są zdrowe rośliny. Dowiedz się więcej o tym, jak możesz pomóc w ochronie roślin i wsparciu zrównoważonego rozwoju. Każdy z nas ma rolę do odegrania w dbaniu o zdrowie roślin i przyszłość naszej planety.

Jak przewozić rośliny do UE?

Przywóz roślin do Unii Europejskiej, zarówno dla celów handlowych, jak i osobistych, wiąże się z obowiązkową kontrolą fitosanitarną. Jeśli chodzi o import komercyjny, każdy importer musi posiadać świadectwo fitosanitarne wydane przez krajową organizację ochrony roślin kraju pochodzenia oraz być zarejestrowanym w lokalnym rejestrze podmiotów profesjonalnych. Rejestracja ta zapewnia dostęp do systemu TRACES NT jako Europejski Rejestrowany Podmiot Profesjonalny (EURPO), co jest niezbędne do prowadzenia działalności importowej.

Dla osób importujących rośliny do celów prywatnych, wymagane jest założenie konta w systemie TRACES NT jako Europejski Podmiot Inny niż Zarejestrowany (EUPO), które jest darmowe i nie wymaga dodatkowej weryfikacji przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Przeczytaj też:  Czy pompa ciepła rzeczywiście jest ekonomiczna?

Bez względu na cel, każda przesyłka roślin, niektórych owoców i warzyw musi być zgłoszona do kontroli fitosanitarnej w wyznaczonym Punkcie Kontroli Granicznej. Procedura ta, realizowana za pośrednictwem systemu TRACES NT, jest odpłatna i jej koszt zależy od wielkości i rodzaju przesyłki.

Nieprzestrzeganie tych zasad może prowadzić do konfiskaty przesyłki, jej odesłania lub zniszczenia, co generuje dodatkowe koszty dla importera. Co więcej, nielegalnie przewożone rośliny ujawnione przez Służbę Celno-Skarbową mogą skutkować nałożeniem kary finansowej.

Zachowanie ostrożności przy imporcie roślin jest kluczowe dla ochrony zdrowia roślin i uniknięcia niechcianych agrofagów. Przed przywiezieniem roślin z zagranicy warto zastanowić się nad potencjalnym ryzykiem. Jak mówi hasło kampanii #PlantHealth4Life: „Dbaj o zdrowie roślin, chroń życie”.

O kampanii

#PlantHealth4Life to opracowana na wniosek Komisji Europejskiej wieloletnia kampania oparta na dogłębnej analizie poglądów oraz zachowań związanych ze zdrowiem roślin w całej Unii Europejskiej. W tym roku kampania obejmie 21 państw członkowskich i jeden kraj kandydujący, dwukrotnie zwiększając swój zasięg z poprzedniego roku. Te kraje to: Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Grecja, Hiszpania, Francja, Irlandia, Łotwa, Litwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry i Czarnogóra.

Źródło: EFSA