Bez względu na wiek, poszukiwacze geologicznych wrażeń i Ci, którzy interesują się archeologią w szerokim tego słowa znaczeniu, powinni odwiedzić zlokalizowane w stolicy, przy ulicy Rakowieckiej, Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego i Badawczego. To miejsce budzi do życia nie tylko historię, ale i zabawę – podając naukowe ciekawostki w atrakcyjnej i łatwej do przyswojenia formie!
Dlaczego warto odwiedzić muzeum geologiczne w Warszawie?
Samo Muzeum powstało w 1919 roku i mieści się w zabytkowym gmachu przy ulicy Rakowieckiej 4. Historią pachnie tu nie tylko 8 tematycznych wystaw stałych, które można podziwiać niezależnie od pory roku, ale i sam budynek, w którym się ono mieści. Wielbiciele poznawania świata od podstaw (i to dosłownie!) mogą przemierzać każdą jego część, fascynując się zgromadzonymi tu eksponatami i czując się nieco bliżej tego, z czego wywodzi się ziemia.
Muzeum geologiczne warszawa to ciąg arcyciekawych wystaw:
- Skamieniały Świat
- Materia Ziemi
- Surowce mineralne Polski
- Magmatyzm
- Metamorfizm
- Historia Polski w kamieniu pisana
- Sedymentacja i diageneza
- Państwowy Instytut Geologiczny 1919-1999
Większość trudnych pojęć, którymi nazwano wystawy okazuje się w praktyce modułami wiedzowymi, których odkrywanie i podziwianie, pozwala zrozumieć to, jak rozwijała się ziemia, ale i region obejmujący Polskę, na przestrzeni lat. To dzięki nim można się dowiedzieć co mamy pod stopami, jak głęboko sięgają geologiczne odkrycia człowieka i dlaczego to wszystko ma związek z naszym codziennym życiem i tym, co nas otacza.
Wrażenie robi już sama główna sala muzeum, od której rozpoczyna się zwiedzanie. To właśnie w niej umieszczono pieczołowicie zmontowane szkielety zwierząt żyjących na ziemi przed tysiącami lat. Podziwiać można m.in. mamuta włochatego, nosorożca włochatego czy niedźwiedzia jaskiniowego. Uwagę młodszych zwiedzających przykuwa też pieszczotliwie nazywa „Dyziem” model dinozaura oraz ślady dinozaurów znalezione w Polsce, w pobliżu Gór Świętokrzyskich.
Stałym elementem działań Muzeum jest również prowadzenie regularnych akcji edukacyjno-rozrywkowych, zarówno w siedzibie muzeum, jak i w plenerze, które pomagają gościom poznawanie świata dawnych lat i czynią to dobrą zabawą. Na miejscu organizowane są lekcje i warsztaty geologiczne, konkursy np. wybierz imię dla dinozaura (jednego z wybranych eksponatów muzealnych) czy zabawy dla młodszych. Dodatkowo, do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca zachęcają też ścieżki wirtualne, które znaleźć można na stronie internetowej muzeum. Warto dodać, że wstęp do muzeum jest całkowicie bezpłatny!