Monstera adansona (monstera adansonni) to gatunek monstery, która oryginalny wygląd zawdzięcza „słodkim dziurkom” na liściach. Podobnie jak pozostałe gatunki, kwiat rośnie wolno, więc sprawdzi się w małym mieszkaniu lub w biurze o niewielkiej przestrzeni. Jak uprawiać monsterę adansona?
Monstera adansona (monstera adansonni)
Monstera adansona pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie rośnie jako pnącze z częściowo płożącymi pędami. Przy optymalnych warunkach uprawy osiąga 120-180 cm wysokości. W warunkach domowych może się piąć po paliku kokosowym, drabince lub przy użyciu innych kwiatowych podpór. Można ją również poprowadzić jako przewieszającą sie ozdobę.
Dekoracyjną część rośliny stanowią charakterystyczne perforowane liście. W warunkach naturalnych „dziurki” mają za zadanie wspomóc pnącze we wzroście w górę, a także przepuszczać wiatr i ulewne deszcze, aby zapewnić jej stabilność. Liście mają kolor soczystej zieleni, w sezonie wegetacyjnym przybywa ich od 6 do 8. Sercowate, wydłużone, podziurkowane liście nazywane są także małpimi uszami.
U niektórych roślin, oprócz rozrastającej się bryły korzeniowej, mogą pojawić się nadziemne korzenie powietrzne. Nie należy ich usuwać, ponieważ stanowią naturalną część monstery, kumulują wodę oraz substancje odżywcze (na wypadek nadejścia trudniejszych czasów). Wraz ze starzeniem się rośliny będzie ona traciła liście i jeśli przestanie nam podobać się jej wygląd, warto pobrać sadzonki i ukorzenić młode egzemplarze.
Monstera adansona jest ciepłolubna, zdecydowanie nie toleruje niskich temperatur. Zimą warto ustawić ją w miejscu słonecznym, a temperatura w pomieszczeniu nie powinna być niższa niż 14 st. C. W tym okresie roślinę podlewamy rzadko i nie zraszamy jej. Optymalna temperatura dla monstery to 18-25 st. C, może nawet być wyższa, ale stanowisko nie może być, znajdować się wtedy w bezpośrednim nasłonecznieniu. Monstera nie lubi przeciągów.
Roślinę należy podlewać metodą „na palca”, czyli kiedy warstwa wierzchnia będzie mocno przesuszona. Nie wolno pozostawiać wody na spodku. Liście warto regularnie zraszać rozpylaczem o drobnych oczkach – odwdzięczą się błyszczącą, zieloną szatą. Zbyt duże oczka w sitku mogą wywołać pojawienie się na liściach nieestetycznych plam. Co 3-4 miesiące można zapewnić monsterze kąpiel. Donicę należy osłonić folią i przy użyciu natrysku zmyć nieczystości. Zadbane i oczyszczone z kurzu liście będą lśniące i pełne witalności.
Przy właściwej pielęgnacji zyskamy na lata pięknie prezentującego się „podziurkowanego doniczkowca”.