Kuchnie aranżowane na tzw. planie litery U są dzisiaj jednymi z najpopularniejszych rozwiązań, które wpływają na poprawę ergonomii korzystania z kuchni i czynią ją wyjątkowo ustawną. Mówi się nawet, że dobrze zaplanowane wnętrze oparte na literze U, spełnia trzy ważne warunki wygodnego mieszkania: Ustawność, Uniwersalność i Urokliwość. Trudno się więc dziwić, że Polacy urządzający do zera swoje nowe mieszkania, najczęściej kuchnię chcą oprzeć właśnie o taki projekt.

Plan, projekt, wykonania – kuchnia w kształcie litery u

Co powinien zawierać dobry plan wg którego kuchnia w kształcie litery u będzie naprawdę praktyczna i spełni nasze oczekiwania? Punktów kluczowych jest tutaj kilka

Po pierwsze, wyobrażając sobie literę U, ustawiamy w danym pomieszczeniu wszystkie meble zgodnie z dłuższą linią jej przebiegu. Dzielimy pomieszczenie na dwa równoległe rzędy szafek (np. jeden ciąg to strefa robocza, a drugi spiżarnia i zapasy). Trzecia, krótsza linia to elementy dodatkowe, często dekoracyjne lub stanowiące miejsce na stół kuchenny, który w żaden sposób nie przeszkadza w przemieszczaniu się po wnętrzu.

Po drugie, układ U warto jest wykorzystywać w pomieszczeniach przestronnych, opartych o prostokątne kształty. Można wprawdzie wprowadzić taki model w kuchniach kwadratowych, ale nie będzie on już tak efektowny.

Po trzecie, ważne wymiary, których nie można pominąć. Odległość między równoległymi blokami szafek to minimum 90 cm, a optymalnie 120. Dodatkowo, urządzenia typu lodówka czy zmywarka powinny być oddzielone od siebie blatem roboczym na min 40 cm. Takie wymiary pozwolą na swobodne poruszanie się po kuchni i właściwą pracę urządzeń.

Pozostałe elementy do rozważenia:

  • Umieszczenie zlewu pod oknem (wygoda zmywania, ale i odpowiednia jasność).
  • Lodówka i kuchenka gazowa czy indukcyjna – zawsze umieszczone w dłuższych blokach kuchni, a nie w najkrótszym. Powodem jest tu krótsza droga do lodówki od strony blatów roboczych.
  • Rezygnacja ze zbyt dużych i dziś nieco już topornych szafek wiszących. W dużych pomieszczeniach długość ścian jest na tyle obszerna, że wszystkie domowe akcesoria, garnki i naczynia powinny zmieścić się w szafkach dolnych. Oczywiście nie jest to konieczne do utrzymania dobrej formy kuchni w kształcie litery U, ale warto to rozważyć.

Dobrze jest wiedzieć, że kuchnie tego układu świetnie sprawdzą się zarówno w pomieszczeniach zamykanych (drzwi), jak i w tych, które są częścią większego aneksu i otwierają się wprost na salon. Ten układ po prostu dobrze wygląda i pozwala na komfortową pracę przy codziennym szykowaniu posiłków.