Klasyczna, modernistyczna forma „cegiełki” w odcieniach inspirowanych naturą i korzeniami w historii architektury stała się fundamentem nowej kolekcji klinkieru. Zróżnicowane struktury i tonacje otwierają szerokie spektrum możliwości aranżacyjnych zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na elewacjach. SUNDOWN to hołd dla tradycji oraz czerwonej gliny, a także kontynuacja inspiracji klasycznymi „gorsecikami”. Kolejny projekt Maja Ganszyniec we współpracy z Ceramiką Paradyż przywraca splendor klinkierowym dekoracjom modernizmu, nadając im bardzo współczesny wymiar.

Inspiracja naturą

Czerwona glina jest jednym z najpopularniejszych oraz najbardziej tradycyjnych materiałów wykorzystywanych w budownictwie. To właśnie ona stanowiła punkt wyjścia dla kolejnego projektu Ceramiki Paradyż we współpracy ze studiem Mai Ganszyniec – kolekcji klinkieru SUNDOWN, który wyróżnia się naturalnością i ascetycznością surowca. Ten niezmiennie inspirujący surowiec od tysiącleci oferuje ogromne możliwości kreacyjne, nawet na etapie pierwszych procesów twórczych. Natomiast paleta kolorów stosowana w modernistycznych obiektach różnych dekad XX wieku nawiązuje do natury i atmosfery zachodzącego słońca. W otoczeniu tych barw i odcieni czujemy się naturalnie i komfortowo.

W wielu miejscach w Polsce, również na Górnym Śląsku, skąd pochodzę, krajobraz poprzeplatany i urozmaicony jest tzw. gliniankami. Te wypełnione wodą zagłębienia w ziemi są wspomnieniem twórczej pracy ludzkich rąk – najpierw wybierania gliny, następnie formowania cegieł, ich wypalania, a w końcu wznoszenia okolicznych domów i innych budynków – mówi Maja Ganszyniec.

Modernizm osadzony w tradycji

Kolekcja SUNDOWN autorstwa Mai Ganszyniec to wyraz hołdu dla tradycyjnych surowców i metod wytwarzania materiałów budowlanych. Silnie zakorzeniona w tradycji, kolekcja ta wyróżnia się nie tylko poprzez kolorystykę, formaty i rodzaje powierzchni, ale również przez swoje tradycyjne inspiracje. Jej klimat umożliwia odnowę dawnych budynków oraz wnętrz, przywracając im klasyczny charakter i przedwojenny urok. Jednak nowoczesne podejście do tego znanego surowca otwiera także możliwość tworzenia zupełnie nowych i współczesnych projektów, zarówno w aranżacji wnętrz, jak i na elewacjach czy w małej architekturze oraz miejscach użyteczności publicznej. To pozwala na włączenie klinkieru w dzisiejsze projekty architektoniczne i aranżacyjne, przywracając mu nowoczesne znaczenie.

Tradycyjny wygląd, nowoczesna technologia

Kolekcji nadano tradycyjną aurę, wzbogacając ją o najnowocześniejsze rozwiązania produkcyjne. Dzięki zastosowanej technologii prasowania pod ciśnieniem oraz impregnacji wierzchniej warstwy, klinkier nie podlega absorpcji wilgoci i jest odporny na mróz. To materiał wytrzymały i niezwykle odporny, co umożliwia jego wszechstronne zastosowanie zarówno we wnętrzach, jak i na elewacjach budynków, tarasach, w elementach ogrodowych czy obudowach kominków. Dzięki wysokim parametrom użytkowym, płytki klinkierowe są łatwe w utrzymaniu czystości, a proces czyszczenia nie wymaga dużego nakładu pracy. Dzięki temu powierzchnie zachowują atrakcyjny wygląd nawet po wielu latach użytkowania. Dodatkowo, wysokie właściwości antypoślizgowe zapewniają bezpieczeństwo użytkownikom, minimalizując ryzyko poślizgnięcia się i upadku.

Ogromne możliwości kompozycyjne

Klinkier SUNDOWN stworzony przez Maię Ganszyniec stanowi doskonałe narzędzie dla architektów i projektantów, umożliwiając kreację wyjątkowych aranżacji. Zapewnia to pięć różnych formatów płytek: od podłużnej cegiełki (24,5×6,6 cm), przez parapety (24,5×13,5 cm), kwadraty (30×30 oraz 33×33 cm), aż po stopnice z kapinosem (30×33 cm). Kolekcja, utrzymana w ponadczasowej estetyce i zgodna z obecnymi trendami, oferuje szeroką paletę kolorystyczną: od naturalnego odcienia czerwonej gliny (Terra), przez jasny i ciepły kolor surowej cegły (Cotto), klasyczną ochrę (Sand), historyczną wiśnię (Marrone), po współczesną, ciemną zieleń (Tundra). Wszystkie te barwy są wyraziste, lecz delikatnie podkreślają piękno kompozycji oraz ich otoczenia. Różnorodność powierzchni płytek dodatkowo pozwala na tworzenie fascynującej gry świateł oraz urozmaicenie wybranych obszarów oryginalnymi fakturami. Oprócz naturalnego, gładkiego matu, dostępne są subtelne matowe struktury, delikatne i gładkie połyski oraz zdecydowane, głębokie i błyszczące struktury.

Uniwersalny materiał, jakim jest klinkier, powraca w zupełnie nowej odsłonie. Ta niezwykle zróżnicowana, a zarazem harmonijnie dobrana kolekcja pozwala na tworzenie zarówno prostych, stonowanych, nieco ascetycznych powierzchni, jak i odważnych, niekonwencjonalnych projektów, wykorzystujących kontrastowe zestawienia powierzchni i faktur. Dzięki tej uniwersalności mogą powstawać piękne elewacje, naturalne wnętrza, bramy, halle, witryny, podwórza, tarasy domowe i hotelowe, wnętrza hoteli, SPA, restauracje, kawiarnie, kominki, a nawet ogrody. Kolekcja SUNDOWN stworzona przez Maię Ganszyniec to świeże spojrzenie na materiał znany od tysięcy lat, oferując możliwość wykorzystania go w oryginalny i współczesny sposób, jednocześnie ceniąc naturę i dziedzictwo ponadczasowego modernizmu.