Materac futonowy, czyli futon, pochodzi z Japonii, gdzie jest powszechnie wykorzystywany. Jest on zdecydowanie cieńszy od materacy znanych w krajach zachodnich, dzięki czemu można go szybko schować, co sprawdza się w niewielkich wnętrzach. Jakie jeszcze zalety ma materac futonowy i dlaczego stanowi dobrą alternatywę na tradycyjnych materaców?

Materac futonowy — co to jest?

Materac futonowy pochodzi z Japonii, gdzie służy jako łóżko. W zestawie z futonem znajduje się również pościel, czyli koc i poduszka wypełniona ziarnami fasoli lub łupinami kaszy gryczanej. Materac futonowy układa się na tradycyjnych japońskich matach tatami, a na dzień chowa przed ciekawskim okiem. Powód jest prosty: mieszkania w tym kraju są dość małe, a pokoje – wielofunkcyjne. Dzięki temu po schowaniu futona pomieszczenie może pełnić funkcję salonu.

Japońskie materace są dużo cieńsze od tych, które używamy na co dzień w swoich domach. Ich wypełnienie stanowią naturalne materiały, zwykle bawełna lub wełna. Aby utrzymać materace futonowe w dobrym stanie, regularnie się je wietrzy i odkurza za pomocą specjalnej trzepaczki wykonywanej z drewna bambusowego. To wszystko sprawia, że futony uważa się za bardzo zdrowe. Nie dość, że wykonane są naturalnych materiałów i zapewniają odpowiednie podparcie dla ciała, to dodatkowo są łatwe w czyszczeniu, dzięki czemu nie namnażają się w nich szkodliwe mikroorganizmy.

Futon japoński a futon zachodni

Materace futonowe w Europie zdecydowanie różnią się od materacy sprzedawanych w Japonii. Po pierwsze są grubsze, co wynika z faktu, że Europejczycy są więksi i ciężsi od Japończyków i spanie na tradycyjnych futonach byłoby dla nich po prostu niewygodne. Po drugie, na zachodzie wypełnienie futonów stanowią głównie pianki, oczywiście można dostać również materace z bawełną, wełną albo innymi włóknami naturalnymi w środku (np. kokosowymi, konopnymi). Kolejna ważna różnica to sposób użytkowania. Futony w Europie sprzedawane są od razu z ramą łóżka. Chodzi o to, aby rama z futonem mogła odgrywać zarówno rolę kanapy, jak i łóżka (po rozłożeniu). Z kolei futony bez ram (pojedyncze lub podwójne) są też na tyle elastyczne, że można je łatwo rolować i składać, przekształcając w wygodny fotel, leżankę czy dodatkowe miejsce do spania dla gości.

Materac futonowy — zalety

Jak już wspomniano wyżej, materac futonowy zapewnia dobre podparcie dla ciała i jest łatwy w czyszczeniu Kolejna zaleta to komfort cieplny. Ponieważ futony powstają z materiałów „oddychających”, to latem skutecznie chronią przed poceniem się, a zimą dobrze zatrzymują ciepło. Ze względu na elastyczne, sprężyste wypełnienie i brak „sprężynowania” polecane są zwłaszcza osobom borykającym się ze schorzeniami kręgosłupa.

Materac futonowy — w jakim wnętrzu?

Materace futonowe sprawdzają się oczywiście we wnętrzach inspirowanych krajem Kwitnącej Wiśni, a także we wnętrzach urządzonych w stylu nowoczesnym. Lekka rama łóżka bądź sofy pokryta futonem wyjątkowo dobrze prezentuje się w przestronnym, pełnym światła pomieszczeniu. W większym salonie futonem można zastąpić jeden z foteli. Wybierając materac futonowy w wyrazistym, mocnym kolorze, zyskujemy praktyczną dekorację wnętrza.