„Masovia”, nowa kolekcja stworzona przez Dorotę Koziarę dla Grupy Tubądzin, stanowi współczesną reinterpretację polskiej tradycji i kultury Mazowsza.

Nasza tradycja ludowa jest dla mnie niekończącym się źródłem inspiracji. To systemy znaków, kolorów, wzorów, dźwięków, które interpretuję współcześnie, wyciągając z nich tak naprawdę najważniejsze dla mnie cechy. Po licznych podróżach i badaniach na temat poszukiwania tradycji jeszcze bardziej utwierdziłam się, że kolor miał ogromne znaczenie w naszej kulturze, a na dodatek był używany odważnie. W przeszłości byliśmy bardzo kolorowi. Śmiałe połączenia kolorystyczne na elewacjach, we wnętrzach czy chociażby na tkaninach oraz intensywność kolorystyki są zaskakujące. Moja nowa kolekcja Masovia dla Grupy Tubądzin to gama nasyconych głębokich kolorów: od granatów, poprzez odcienie zieleni, turkus aż do głębokich burgundów czy słonecznych kolorów złamanej żółci. Mocne kolory przestudiowane w taki sposób, że wiele z nich może łączyć się z innymi, budując bardzo kolorowe przestrzenie lub kompozycje. Projekty odnoszące się do zwyczajów i kultury danego kraju czy regionu są gwarancją stworzenia produktów osadzonych w DNA miejsca, z którego pochodzą. Jednocześnie stają się oryginalną nowością, bogactwem wynoszonym na arenę międzynarodową – mówi Dorota Koziara.

Kolekcja Masovia, zainaugurowana podczas premiery w Zachęcie, Narodowej Galerii Sztuki, jest wyrazem intensywnych, wyrazistych kolorów, które wnoszą energię do wnętrz.

Ta kolekcja jest pełna głębokich, wyrazistych odcieni. Chcemy wprowadzić kolor do wnętrz. Aby inspirował i zachęcał do działania. To propozycja dla osób, które chcą przełamać utarte schematy i wyeksponować swoją osobowość – opowiada Amadeusz Kowalski, Wiceprezes Grupy Tubądzin.

Masovia oferuje szeroki wybór możliwości aranżacyjnych, umożliwiając tworzenie przestrzeni bogatych w barwy oraz dekoracyjnych kompozycji. Wysokiej jakości szkliwa nadają głębi kolorom, a delikatna struktura na powierzchni płytek wzbogaca ich wygląd. Płytki ceramiczne z kolekcji Masovia występują w formacie 8 cm x 30 cm i są dostępne w 11 różnorodnych kolorach.

Premierze kolekcji w Zachęcie towarzyszyły warsztaty ceramiczne, które pozwoliły uczestnikom odkryć, które kolory najlepiej odzwierciedlają charakter ich wnętrza.

Informacja prasowa Tubądzin.