Łóżka z palet cieszą się coraz większą popularnością, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Ich największą zaletą jest łatwość dopasowania do sypialni urządzonych w różnych stylach, a także niewielki koszt oraz możliwość samodzielnego wykonania w domu. Jak wykonać łóżko z palet? Jakie materiały i narzędzia będą potrzebne? Jaki jest koszt takiego łóżka? Poniżej znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.

Łóżka z palet — wybór materiału

Na łóżka z palet najlepiej wybrać europalety, zwane również paletami euro. Mają one standardowe wymiary: 120 cm długości, 80 cm szerokości oraz 14,4 cm wysokości. Grubość desek, z których są wykonane, wynosi 22 milimetry, co zapewnia nośność nawet do 800 kg. Za wytrzymałością idzie jednak spora waga – jeden element ważny nawet 25 kg. Do stworzenia łóżka z palet można wykorzystać również lżejsze palety budowlane o takich samych rozmiarach, tj. 120 × 80 cm, ale z deskami o grubości 17 mm. Stelaż przygotowany z takich elementów będzie równie stabilny, jak z europalet i z pewnością wytrzyma ciężar materaca oraz dwóch dorosłych osób.

Skąd wziąć europalety? Można wykorzystać palety, które zostały po transporcie ciężkich ładunków (np. podczas budowy domu) lub kupić je w składzie europalet. Takie palety sprzedawane są również w internecie. Koszt jednego elementu to 15-50 zł, cena zależy od stanu oraz gatunku.

Ważne! Aby uniknąć problemów przy dopasowywaniu elementów, do budowy wykorzystuj wyłącznie palety tej samej wielkości i typu.

Łóżka z palet — ile palet kupić?

W przypadku najprostszego jednowarstwowego podestu na podwójny materac 140 cm wystarczą 4 drewniane europalety (przy podwójnej warstwie – 8 elementów). Przy materacu 160 cm najlepiej wykorzystać 6 lub 12 sztuk (zależnie od liczby warstw). Chcąc stworzyć pojedyncze łóżko z palet, czyli jednowarstwowy stelaż na pojedynczy materac o szerokości 80 cm, wystarczy kupić dwie palety (dwuwarstwowy podest wymaga użycia czterech sztuk), przy materacu 90 cm sprawdzi się podest z 3 lub 6 palet. Dodatkowe palety należy przygotować, jeżeli chcemy wykonać z nich zagłówek (przy podwójnym łóżku 2 sztuki, przy pojedynczym – 1).

Łóżka z palet — przygotowanie

Do palet używanych potrzebna będzie szlifierka, do której należy dokupić duży zapas papieru ściernego (odpowiednio dopasowany rozmiarem i typem mocowania do wybranego sprzętu). Podczas szlifowania drewna powstaje sporo pyłu, dlatego przydatne będą maska przeciwpyłowa oraz okulary ochronne typu gogle. Do zabezpieczenia drewno można wykorzystać farbę gruntującą do drewna, kryjącą farbę akrylową, podkreślające usłojenie drewna bejcę lub olej do drewna. Niezbędne będą również narzędzia do ich nakładania, takie jak pędzle, wałki oraz kuwety na farbę.

Przed oszlifowaniem należy wstępnie oczyścić drewno z pozostałości takich jak zaschnięte błoto, resztki roślin czy zabrudzeń materiałami budowlanymi. Najlepiej zrobić to szczotką z grubym, sztywnym włosiem. Po przeschnięciu drewna można przystąpić do szlifowania. Na początek najlepiej wybrać papier ścierny o niskiej granulacji, np. 60 lub 80. Po pierwszym szlifowaniu drewno należy przetrzeć gąbką lub szmatką delikatnie zmoczoną wodą. Dzięki temu podczas schnięcia „podniosą się” włókna drewna, które powinno się szlifować papierem 100-120, stopniowo zwiększając gradację. Finalne gładkie wykończenie uzyska się, szlifując drewno papierem o gradacji 200, 220 lub nawet 240. Po zakończeniu szlifowania drewno należy wyczyścić z pyłu, np. odkurzając je za pomocą końcówki z miękkim włosiem lub przecierając lekko zwilżoną miękką szmatką.

Łóżka z palet — łączenie elementów

Najpopularniejsze łączenie elementów to zastosowanie metalowych płaskowników budowlanych do drewna, w które wkręca się wkręty do drewna. Najpierw należy połączyć ze sobą elementy spodniej, czyli pierwszej warstwy. Aby były niewidoczne, można je skręcić ze sobą na spodniej stronie palety – płaskownik należy zabezpieczyć dodatkowo filcem, aby nie porysować podłogi. W tym przypadku, zamiast blaszanego łącznika można użyć również niewielkich, prostokątnych kawałków drewna, które nie tylko będą trzymać razem palety, ale także staną się nóżkami łóżka. Blaszkę można przykręcić też z boku łóżka, ale wtedy blaszki będą widoczne. Innym pomysłem jest zastosowanie długich wkrętów, którymi połączy się palety np. w miejscu tzw. kloców, czyli solidnych drewnianych boczków. Aby zamontować zagłówek z palet lub drugą warstwę łóżka, warto sięgnąć po blaszane kątowniki i wkręty.

Łóżka z palet — wykańczanie

Gdy palety są już wyszlifowane i stabilnie skręcone, można przystąpić do wykończenia. Chcąc uzyskać efekt całkowitego krycia, należy wybrać warstwę gruntującą do drewna, a po jej wyschnięciu położyć farbę akrylową w dowolnym kolorze. Liczba warstw farby uzależniona jest od efektu, jaki chcemy uzyskać. Aby drewno nie utraciło swojego naturalnego charakteru, warto sięgnąć po bejcę do drewna oraz bezbarwny lakier do drewna. Innym sposobem jest olejowanie – ważne jest jednak, aby do zabezpieczania użyty został środek przeznaczony do drewna. Do nakładania farby, bejcy lub lakieru najlepiej wybrać wałek (na duże powierzchnie desek) oraz pędzel (do malowania zakamarków), a do olejowania pędzel z miękkim włosiem lub miękką szmatkę z naturalnej tkaniny.