Niezaprzeczalnym hitem ostatniego czasu w kwestii dekoracji wnętrz są nowoczesne listwy naścienne. Niezwykle szeroki wybór wzorniczy pozwala na ich proste dopasowanie praktycznie do każdego typu aranżacji. Czym dokładnie kierować się przy wyborze tego typu ozdób? Jakie mamy rodzaje listew do wyboru? I co jeszcze warto wiedzieć na ich temat? Już wszystko wyjaśniamy!

Listwy naścienne a rodzaj aranżacji

Trzecia dekada XXI wieku pod względem aranżacji wnętrz jest niezwykle eklektycznym czasem, gdzie z jednej strony mamy do czynienia z błyskawicznym rozwojem nowoczesnych technologii i rozwiązań dekoracyjnych, a z drugiej inspiracjami czerpanymi z bliższej lub dalszej przeszłości. I takie dekoracje jak listwy naścienne są doskonałym połączeniem rozwiązań tradycyjnych z innowacjami. Są to bowiem produkty, które stanowią dość klasyczne rozwiązanie aranżacyjne, zachowując jednak swoją wysoką funkcjonalność.

Co ważne, niezwykle bogata gama wzornicza pozwala dopasować listwy naścienne do różnych rodzajów wystroju wnętrz – nie tylko tych ekstremalnie gustownych czy bogato zdobionych, ale również minimalistycznych i nowoczesnych. Z tego też powodu przy wyborze konkretnego typu listew należy zwrócić uwagę na rodzaj ich zdobienia, tak, aby w pełni pasował do stylu wnętrza.

Listwy naścienne w konkretnych aranżacjach:

 • Wystrój nowoczesny – gładkie listwy lub lekkie symetryczne frezy, świetnie sprawdzają się listwy naścienne z podświetleniem LED, montowane wzdłuż ściany lub przy suficie.
 • Wystrój klasyczny – cienkie listwy układane w postaci ramek na ścianie, drzwiach lub meblach.
 • Wystrój glamour – listwy z bogatą ornamentyką, listwy gzymsowe i schodkowe, w tym listwy przysufitowe.

Jak widać, listwy naścienne można montować zarówno wzdłuż ściany, na jej określonej wysokości, jak i przy suficie oraz w postaci okienek. Co ważne, obok funkcji dekoracyjnej, mogą one maskować niedoskonałości ściany lub przewody – np. od Internetu czy kabel antenowy.

Materiał, z jakiego zrobione są listwy naścienne

Tym, co z pewnością jest szczególnie ważne w przypadku współczesnych listew naściennych, to materiał, z jakiego są wykonane. Najczęściej są to tworzywa sztuczne, które pozwalają na wykorzystanie listew również w pomieszczeniach narażonych na wilgoć. Nowoczesne listwy z polistyrenu czy polimeru są wodoodporne, lekkie i niezwykle trwałe. Ogólnie do wyboru mamy:

 • listwy z tworzyw sztucznych np.:
  • polistyren
  • styrodur
  • poliuretan
  • duropolymer
  • polyforce
 • listwy MDF

Listwy z tworzyw sztucznych można z reguły malować na dowolny kolor ściennymi farbami akrylowymi. Natomiast listwy MDF są z reguły fabrycznie lakierowane na wybrany kolor z palety RAL lub NCS. Przy czym do montażu w pomieszczeniach narażonych na wilgoć zaleca się listwy wykonane z tworzyw sztucznych.

Sposób montażu listew naściennych

Jedną z największych zalet współczesnych listew naściennych jest prostota ich montażu – o ile wybierzemy listwy wykonane z materiałów syntetycznych, czyli najczęściej z polistyrenu lub polimeru. Są to bowiem dekoracje ścienne bardzo lekkie, które po prostu przykleja się do ściany. Jedyne co to należy zwrócić uwagę na rodzaj kleju zalecanego przez producenta i zaopatrzyć się w kilka podstawowych narzędzi, które umożliwią docięcie listwy na wymiar.