Kilkanaście lat temu na łazienki zlokalizowane tuż pod dachem i posiadające w związku z tym skosy, patrzono jak na problem, który utrudnia ich aranżację i zmniejsza powierzchnię pomieszczenia. Bardzo często decydowano się w takim wnętrzu na urządzenie spiżarni, a nie łazienki, co dzisiaj, w zupełnie już innych czasach wydaje się wręcz niepojęte. Nowoczesne projekty architektów wnętrz, które uwzględniają łazienkę właśnie w pomieszczeniach ze skosami – czarują urokiem i sprawiają, że o takiej przestrzeni po prostu się marzy!

Problem czy okazja do wykorzystania? Łazienka ze skosem na plan

Przeglądając katalogi wnętrz w firmach projektowych czy u indywidualnych, renomowanych architektów wnętrz, łatwo jest zauważyć, że łazienka ze skosem stanowi dla nich prawdziwe wyzwanie! Wielu z nich wręcz prześciga się w pomysłach na to, jak ją zaaranżować, by nie tylko stanowiła ona wnętrze praktyczne i wygodne do codziennego korzystania, ale przede wszystkim piękne i urzekające swoją stylistyką. Najpopularniejsze inspiracje z takich miejsc wykorzystywane są potem w tysiącach realizacji, a właściciele mieszkań nie uciekają już od aranżowania łazienki w pomieszczeniu ze skosami. Wręcz przeciwnie! Chcą, aby ta strefa relaksu była zaplanowana właśnie tam, gdzie dach opada w dół i tworzy się przestrzeń to ciekawych wykończeń.

Pomysły na przestrzeń łazienkową ze skosami

  • Zdecydowany numer jeden to umieszczenie tuż pod skosem stropu – stylowej wanny. Mowa tu zarówno o wannach w zabudowie, jak i o wolnostojących, wyróżniających się eleganckim nóżkami i opływową formą. Wanna umieszczona w takim miejscu wydaje się nie zajmować przestrzeni i jednocześnie zostawia odpowiednią ilość miejsca nad głową, na wygodną kąpiel.
  • Numer dwa to wstawienie w miejscu łazienkowego skosu szafek na akcesoria do pielęgnacji ciała. Z racji na specyfikę tego miejsca, najlepiej jest tu wykorzystać szafki projektowane modułowo na zamówienie. Wypełnią one całą przestrzeń, sprawiając, że skos zostanie wizualnie podkreślony, a miejsce wykorzystane w pełni!
  • Architekci wnętrz odradzają jednak umieszczanie pod skosami blatów z umywalką czy lustra, w którym zamierzamy się przeglądać. Ostry spadek dachu nad tym miejscem, może spowodować, że wyższe osoby będą uderzały głową o skos, a to zdecydowanie nie jest komfortowa sytuacja.

Miejsca skosów powinny też co do zasady wyróżniać się jasną kolorystyką np. białe kafle, pastelowe odcienie kolorów do ścian, kość słoniowa, barwy ecru albo delikatne, miękkie zielenie – to pomoże utrzymać przestronny efekt pomieszczenia i nie zbuduje w nim wrażenia ciemności.