Lawenda wąskolistna jest uwielbiana przez wiele osób. Zapach lawendy nęci motyle oraz relaksuje oraz łagodzi przytłaczające migreny. Jakby tego było mało także odstrasza komary. Lawenda chyba ma tylko same zalety. Warto zapoznać się ze wszelkimi zasadami pielęgnacji.

Uprawa i wymagania

Lawenda wąskolistna wcale nie jest wymagającą rośliną. Wymaga jednak uwagi i to przez cały rok. W odróżnieniu od innych gatunków ta lawenda świetnie sobie radzi w naszym klimacie. Na pewno potrzebuje dużo słońca, do tego nie posiada wiele wody. Jeśli tylko zapobiegniemy zagęszczeniu roślin, to będą na pewno one zdrowsze.

Wybierzmy zatem słoneczne miejsce. Może to być rabata bądź też głęboka donica z bardzo drugą warstwą na dnie drenażu. Gleba musi być odpowiednio zdrenowana. Nie powinna być zbyt żyzna. Nie powinna gromadzić wilgoci. Z kolei powinna być bardziej wzbogacona próchnicą. A jak z podlewaniem oraz nawożeniem? Lawendzie dobrze ukorzenionej wystarczy w zupełności deszcze. Nawożenie z kolei wystarczy skromne. Najlepiej jest wybrać nawozy organiczne lub też mineralne, które wolno działają.

Zastosowanie lawendy wąskolistnej

Kwitnąca lawenda to przepiękna ozdoba. W słoneczne dni warto zebrać część kłosów rozwiniętych. Wykorzystać możemy je do kąpieli relaksującej.

Do tego kwiaty lawendy mają także bardzo dużą skuteczność w odstraszaniu moli. Wystarczy, że zbierzemy kilka pęczków i je ususzymy. Następnie powieśmy w szafach. I po problemie. Mole nie cierpią tak naprawdę zapachu lawendy oraz szybko wyprowadzą się. Co więcej nasze ubrania będą pachnieć naprawdę bardzo ładnie.

Na jakie choroby choruje lawenda wąskolistna?

Najczęstszą przyczyną chorowania roślin jest wilgoć nadmierna powietrza czy też podłoża. Może się także mieć na nie wpływ zła pielęgnacja. Brak cięcia każdego roku czy też cięte zbyt słabo kępy tworzą bardzo długie oraz mocno zdrewniałe pędy, które się wykładają oraz są często porażane przez choroby.

Lawenda wąskolistna bardzo często choruje na szarą pleśń. Poznamy ją po szarym nalocie na pędach. Kolejną chorobą jest fytoftoroza. Jest to żółknięcie, brązowienie, a do tego zamieranie całych roślin. Choroba, która bardzo często dotyka lawendę to septorioza. Podczas tej choroby na listkach widnieją brązowe oraz okrągłe plamy. Na wszelkie choroby znajdziemy w sklepach ogrodniczych odpowiednie środki. Dzięki nim uda się nam pokonać choroby lawendy i znów rozkoszować się ich przepięknym wyglądem i nienaganną kondycją. Zróbmy jednak wszystko co w naszej mocy, aby do żadnych chorób nie doszło.