Konstrukcja dachu i rodzaj pokrycia dachowego mają bezpośredni wpływ zarówno na stan całego budynku, jak i komfort życia jego mieszkańców. Dlatego, mimo że  inwestycja ta jest kosztowna, zdecydowanie nie warto na niej oszczędzać. Większość właścicieli budynków mieszkalnych – w tym domów jednorodzinnych – decyduje się na budowę konstrukcji dwupołaciowej. Dowiedz się więcej o tym, ile kosztuje budowa dachu dwuspadowego oraz co składa się na końcowy koszt takiej inwestycji.

Budowa dachu – jakie materiały będą potrzebne?

Zamierzając zbudować dach dwuspadowy, przygotuj:

 • materiały konstrukcyjne – szkieletem dachu jest więźba dachowa. Powstaje ona ze specjalnego rodzaju drewna – tarcicy. W zależności od tego, jaka konstrukcja więźby dachowej ma powstać, należy zainwestować w odpowiednią ilość belek. Powstaną z nich m.in. wiązary, kalenice, krokwie, jętki – szkielet dachu
 • ocieplenie – mogą nim być np. wełna mineralna, styropian, polistyren ekstrudowany, wełna drzewna , celuloza lub pir
 • obróbki blacharskie – by powstał dach, niezbędne są m.in. gąsiory, wiatrownice, pasy nadrynnowe, opierzenia kominowe  i system orynnowania;
 • pokrycie dachu – więźba może zostać pokryta m.in. dachówką ceramiczną lub taką z blachy. Blachodachówki mogą być płaskie, faliste lub w systemie rąbek stojący. Natomiast wybierając dachówki ceramiczne, możesz zamontować na więźbie dachowej karpiówki, zakładkowe płaskie lub faliste, tradycyjne jak np. mnich-mniszki lub esówki.

Co wchodzi w koszt budowy dachu?

Szacując, ile będzie kosztować cię budowy dach dwuspadowy, weź pod uwagę:

 • cenę materiałów – oblicz powierzchnię dachu, aby ustalić, ile potrzebujesz dachówek lub blachodachówek, drewna na więźbę oraz ocieplenia. Następnie dodaj do tego koszt zakupu elementów mocujących (np. wkrętów) i specjalistycznych narzędzi (jeżeli zamierzasz zająć się budową dachu samodzielnie); sugerujemy aby, te obliczenia zostały przygotowane przez firmę specjalizującą się w pokryciach dachowych.
 • koszt robocizny dachu – to, ile zapłacisz za budowę więźby dachowej i położenie pokrycia dachowego, zależy od cennika danej firmy. Jest to jednak ważna pozycja w kosztorysie tej inwestycji.

Ile kosztuje zrobienie dachu za m2?

Na koszt budowy dachu dwuspadowego przez fachowców będzie składać się:

 • wykonanie więźby dachowej – zapłacisz za to od 25 do 100 zł/m2;
 • ułożenie deskowania – jest to wydatek rzędu od 10 do 25 zł/m2;
 • wykonanie łat i kontrłat – kosztuje to od 10 zł do 25 zł/m2;
 • pokrycie dachu membraną i folią paroizolacyjną to koszt do 10 zł/m2;
 • ułożenie samego pokrycia dachowego – jest to duży wydatek zwłaszcza wtedy, jeżeli inwestor zdecyduje się na dachówki ceramiczne. Koszt takiej usługi może wynieść wtedy od 40 do 120 zł/m2. Mniej zapłacą ci, którzy wybiorą pokrycie dachowe z blachodachówki. Koszt pokrycia dachu wyniesie wtedy od 20 zł do 60 zł/m2;
 • montaż rynien – kosztuje to od 30 do 80 zł/mb;
 • montaż obróbek kominowych – to wydatek rzędu od 200 do 800 zł.

Dodatkowo płatne jest montowanie okien dachowych. Za to, aby na dachu znalazła się jedna okiennica, należy zapłacić od 300 do 800 zł.

Po doliczeniu kosztów zakupów materiałów okazuje się, że na budowę dachu dwuspadowego będzie trzeba wydać ok. 500 zł/m2.

Co ma wpływ na koszty wykonania dachu?

To, ile wydasz na budowę dachu, zależy od:

 • rodzaju wybranych materiałów – dotyczy to zarówno samego pokrycia, jak i elementów izolacyjnych oraz obróbek blacharskich. Warto pamiętać, że za materiały wysokiej jakości od renomowanych producentów zapłacisz więcej;
 • cennika firmy, z usług której skorzystasz;
 • powierzchni i skomplikowania samej połaci;
 • regionu Polski – usługi dekarskie i ciesielskie są tańsze w mniejszych miejscowościach;
 • tego, czy zdecydujesz się na montaż okien połaciowych lub skomplikowanych obróbek blacharskich i niestandardowych rozwiązań.

Ile kosztuje m2 dachu na gotowo 2023 – podsumowanie

Na budowie dachu nie warto oszczędzać. Inwestycja w kiepskiej jakości materiały stanowi tylko pozorną oszczędność. Zbudowany z nich dach może szybko wymagać remontu. Dlatego, mimo że cena 500 zł za m2 połaci może wydawać się wysoka, nie warto na siłę poszukiwać oszczędności. Pomyśl raczej o alternatywnych rozwiązaniach –  możesz na przykład wybrać solidne blachodachówki zamiast dachówek ceramicznych. Blaszane pokrycie jest równie efektowne i wytrzymałe, a ponadto mając odrobinę smykałki do majsterkowania, można zamontować je samemu korzystając z naszej szczegółowej i obszernej instrukcji montażu blachodachówki rekomendowanej przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy.

Po więcej informacji na temat kosztów wykonania dachu zapraszamy na stronę internetową producenta blachodachówek Florian Centrum.