Kostrzewa sina jest spotykana w zasadzie w całej Europie. Szczególnie możemy ją spotkać w górach oraz w miejscach kamienistych. W ogrodach także można sadzić kostrzewę. Jednak powinniśmy wybierać skalniaki oraz połączenia z bylinami niskimi. Dowiedzmy się o tej roślinie nieco więcej.
Jak uprawiać kostrzewę siną?
Kostrzewa sina nadaje się idealnie do skalnych ogrodów oraz także wszelkich trawiastych kompozycji. Prezentuje się idealnie gdy jest sadzona w grupie wielu bylin. W uprawie sinej kostrzewy powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na zapewnienie trawie stanowiska słonecznego. Dzięki temu zachowamy piękny niebieski kolor. Kostrzewa sina rosnąć powinna w pełnym słońcu na lekkiej glebie. Na ciężkiej glebie dosyć szybko się starzeje. Nadmiar wilgoci doprowadza do gnicia.
Nie powinniśmy się przy uprawie tej rośliny zbytnio obawiać suszy czy też silnych wiatrów. Roślina ta świetnie sobie radzi nawet w warunkach bardzo ekstremalnych. Kostrzewa preferuje piaszczyste oraz przepuszczalne podłoże. Powinno ono być suche oraz także zasobne ubogie w pokarmowe składniki. Jest to naprawdę świetna roślina na suszę.
Kostrzewa sina kwitnienie rozpoczyna w czerwcu. Jej kwiatostany są początkowo dekoracyjne. Z czasem jednak żółkną. Warto je po kwitnieniu usunąć. Wczesne odpowiednio przycięcie zapobiega rozsianiu się nasion tejże trawy samoistnemu.
Jak przycinać kostrzewę siną?
Kostrzewę siną powinniśmy wyczesywać wczesną wiosną. Chodzi o to, aby się pozbyć suchych oraz także podgniłych źdźbeł. Jeśli nasza kostrzewa nie wygląda zbyt atrakcyjnie i samo wyczesanie zbytnio nie pomoże, to powinniśmy roślinę także przyciąć gdy rozpoczyna się wczesna wiosna. Takie właśnie cięcie pobudzi naszą roślinę do tego, aby wypuścić nowe źdźbła, a jej wygląd się stanie jeszcze bardziej atrakcyjny.
Do przycinania sinej kostrzewy będzie nam potrzebny dosyć ostry sekator. Przycinamy za jego pomocą suche oraz także obumarłe źdźbła, do samych długości części zielonych trawy, na przeważnie wysokość około trzech centymetrów. Po wykonaniu bezpośrednim cięcia kostrzewa sina szybko się zacznie rozrastać oraz także nabierze naprawdę pożądanego przez nas wyglądu. Ogólnie rzecz biorąc roślina ta nie jest zbyt skomplikowana w uprawie. Poradzą sobie z nią nawet osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z szeroko pojętym ogrodnictwem. Nie mamy co do tego żadnych, nawet najmniejszych wątpliwości. Warto jednak w pierwszej kolejności zapoznać się z teorią o tej roślinie, a dopiero później brać się za jej uprawę realną.