Poszukujesz ekologicznych rozwiązań dla domu jednorodzinnego, gospodarstwa lub pensjonatu, które zastąpią tradycyjne szambo? Zdecyduj się na biologiczne oczyszczalnie ścieków! Dzięki nim zaoszczędzisz na rachunkach za wywóz nieczystości, a oczyszczoną wodę wykorzystasz do zasilania oczka wodnego na posesji. Poznaj wszystkie korzyści z korzystania z biologicznej oczyszczalni ścieków!

Jak działają biologiczne oczyszczalnie ścieków?

W biologicznych oczyszczalniach stosuje się mikroorganizmy do rozkładania organicznych zanieczyszczeń, które znajdują się w ściekach. Systemy wykorzystują naturalne procesy i pozwalają na oczyszczanie ścieków bez użycia chemikaliów. Proces oczyszczania składa się z kilku etapów, w tym sedymentacji, fermentacji oraz filtracji. W rezultacie otrzymuje się oczyszczoną wodę, bez zanieczyszczeń, którą można wprowadzić do naturalnego środowiska. 

Jakie korzyści płyną z biologicznych oczyszczalni ścieków?

  • Ochrona środowiska

Biologiczne oczyszczalnie ścieków nie wymagają stosowania szkodliwych chemikaliów, które często są przyczyną niszczenia gleby i zanieczyszczenia wód powierzchniowych oraz gruntowych. Dzięki biologicznym oczyszczalniom można w dużym stopniu zminimalizować negatywny wpływ, jaki człowiek wywiera na lokalne ekosystemy. 

Ponadto, oczyszczoną wodę odzyskaną ze ścieków można wykorzystać np. do zasilenia ozdobnego oczka wodnego, pobliskiego stawu albo odprowadzić do rowów melioracyjnych.

  • Redukcja emisji gazów cieplarnianych

Biologiczne systemy wykorzystują mniej energii niż tradycyjne oczyszczalnie ścieków, ponieważ ich działanie opiera się na naturalnych procesach aktywowanych za sprawą mikroorganizmów. To prowadzi do zmniejszonej emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych.

  • Niskie koszty utrzymania systemu

Oczyszczalnie biologicznie nie wymagają tak wielu prac, interwencji i napraw oraz częstej konserwacji, co tradycyjne systemy do utylizacji nieczystości. To sprawia, że biologiczne oczyszczalnie ścieków są tańsze w utrzymaniu. Nie trzeba ich opróżniać tak często, co szamba – wystarczy co 1-2 lata usunąć nagromadzony osad. W dłuższej perspektywie biologiczne oczyszczalnie ścieków pozwalają zaoszczędzić sporo pieniędzy.

  • Zwiększona efektywność w dłuższym okresie

Odpowiednio użytkowane i konserwowane biologiczne oczyszczalnie mogą działać z wysoką skutecznością przez wiele lat. To z kolei przekłada się na większe oszczędności oraz ekologiczny charakter systemów.

  • Zdrowsze gleby i wody

Naturalne procesy oczyszczania, bez wykorzystania chemicznych, żrących substancji, nie wywierają negatywnego wpływu na środowisko. Co więcej, systemy mogą przyczyniać się do miejscowej regeneracji gleb i czystości wód, które dotąd miały niską jakość np. przez zanieczyszczenia związane z tradycyjnymi metodami utylizacji ścieków.

Biologiczne oczyszczalnie ścieków od BioInstal

Zastanawiasz się nad ekologicznymi rozwiązaniami dla swojego domu lub gospodarstwa rolnego? Zdecyduj się na biologiczne oczyszczalnie ścieków oferowane przez BioInstal. Systemy dostępne w asortymencie firmy cechują się wysoką skutecznością, trwałością oraz mogą przyczynić się do znacznego obniżenia rachunków związanych m.in. z wywozem nieczystości.

Podsumowanie

Instalacja biologicznej oczyszczalni ścieków przynosi ich właścicielom wiele korzyści. Najważniejsze zalety przydomowych oczyszczalni ścieków to duże oszczędności, ekologiczny charakter systemów oraz wykorzystanie naturalnych procesów do oczyszczania nieczystości. Biologiczne oczyszczalnie to świetna alternatywa dla tradycyjnych szamb, ponadto utrzymanie tych systemów w dobrym stanie wymaga mniej pracy.