Każde uczestnictwo w konkursie to dla architekta ważny krok na ścieżce zawodowej. Teraz nadarza się wyjątkowa okazja do zrobienia milowego skoku w karierze, ponieważ Simon, lider w branży rozwiązań elektrycznych i systemów automatyki budynkowej, z dumą zaprasza do udziału w piątej edycji prestiżowego konkursu architektonicznego Living Places – Simon Architecture Prize. Konkurs ma na celu identyfikację i promowanie innowacyjnych projektów architektonicznych, które definiują przyszłość przestrzeni życiowych i użytkowych. Nagroda Simon “Living Places”, wspierana przez Fundację im. Miesa van der Rohe, została zapoczątkowana w 2016 roku, by uczcić stulecie istnienia firmy Simon i jest przyznawana co dwa lata.

Konkurs Living Places ma za zadanie zachęcać architektów, projektantów wnętrz oraz studentów architektury do opracowywania innowacyjnych i zrównoważonych projektów, które odpowiadają na wyzwania współczesnego świata. Celem jest znalezienie projektów, które harmonijnie łączą estetykę z funkcjonalnością, zrównoważony rozwój z nowoczesnymi technologiami, oraz komfort z inteligentnymi rozwiązaniami. W trzeciej edycji konkursu wyróżnienie zdobył budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, projekt wspólny trzech biur architektonicznych: BAAS, Grupa 5 Architekci i Małeccy Biuro Projektowe.

Kategorie Konkursowe

Konkurs będzie rozgrywany w dwóch głównych kategoriach:

  1. Przestrzeń osobista – Nowoczesne domy, apartamenty i osiedla mieszkaniowe, które redefiniują komfort życia codziennego.
  2. Przestrzeń publiczna – Budynki użyteczności publicznej, przestrzenie biurowe i komercyjne, które integrują najnowsze technologie z potrzebami użytkowników.

Konkurs otwarty jest nie tylko dla architektów, urbanistów i architektów krajobrazu, ale także dla całego społeczeństwa. Każdy może zgłosić dzieło architektoniczne, które szczególnie przyciągnęło jego uwagę lub ma dla niego osobiste znaczenie. Do konkursu kwalifikują się wszystkie projekty zrealizowane w Europie, Meksyku i Brazylii, które zostały ukończone w ciągu dwóch lat po poprzedniej edycji, czyli między 1 stycznia 2022 a 31 grudnia 2023 roku.

Jury

Międzynarodowe jury konkursu  Living Places tworzą profesjonaliści z różnych dziedzin z sektorów projektowania wnętrz, projektowania oświetlenia, architektury, audiowizualnych. W poprzedniej edycji w jury zasiadał Marcin Szczelina – architekt i krytyk architektury, twórca magazynu Architecture Snob.

Nagrody

Laureaci konkursu otrzymają atrakcyjne nagrody finansowe oraz możliwość prezentacji swoich projektów na międzynarodowych targach architektonicznych. Dodatkowo, najlepsze projekty zostaną opublikowane w prestiżowych magazynach branżowych oraz na platformach internetowych Simon.

Harmonogram

  • Start konkursu: 29 maja 2024
  • Termin nominacji: 16 września 2024
  • Termin nadsyłania prac: 30 września 2024
  • Ogłoszenie Finalistów: 25 listopada 2024
  • Ogłoszenie Zwycięzców: 15 grudnia 2024
  • Gala Finałowa i Wręczenie Nagród: 12 lutego 2025 w Pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie.

Jak wziąć udział?

Aby wziąć udział w konkursie, uczestnicy muszą zarejestrować się na stronie internetowej Simon Living Places (https://www.simonprize.org) oraz przesłać swoje projekty w formie elektronicznej zgodnie z regulaminem dostępnym na stronie.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie Living Places i dołączenia do grona twórców, którzy kształtują przyszłość architektury!

Fot. i oprac. na podst.: mat. prasowe Simon.