Dom z keramzytu to ciekawa alternatywa dla domów z betonu. Chropowata powierzchnia keramzytobetonu sprawia, że jest on dobrym podłożem pod tynki. Zresztą faktura ściany zewnętrznej może okazać się na tyle interesująca, że nie trzeba będzie jej tynkować. Sprawdź, jakie jeszcze zalety ma keramzytobeton.

Keramzytobeton — co to za produkt?

Keramzytobeton powstaje na skutek dodania do tradycyjnej mieszanki betonowej keramzytu, który zapewnia lekkość i ciepłochronność. Z keramzytobetonu produkuje się pustaki, kształtki, elementy prefabrykowane, a także bloczki ze styropianowym wypełnieniem, które stanowią materiał ścienny. Pustaki można łączyć na pióro i wpust, murując tylko na spoiny poziome. Bloczki mają w środku wkładkę ze styropianu, służącą jako ocieplenie. W niektórych z nich jedna ze ścianek jest grubsza, dzięki czemu akumuluje ciepło. Bloczki ponadto charakteryzujące się wśród wymienionych najlepszymi właściwościami akustycznymi.

Keramzytobeton — zalety i wady

Domy prefabrykowane z keramzytobetonu - Ładny Dom
Keramzytobeton

Keramzytobeton to odporny na działanie wilgoci, paroprzepuszczalny materiał ceramiczny o doskonałych parametrach termicznych. W porównaniu z tradycyjną cegłą wykazuje podobną trwałość, przewyższa ją jednak właściwościami akustycznymi. Obecnie keramzytobeton to jeden z najlepiej izolujących akustycznie materiałów produkowanych w Polsce. Można z niego budować zarówno ściany zewnętrzne, jak i wewnętrzne, materiał nie stawia żadnych ograniczeń projektowych.

Keramzytobeton charakteryzuje się również odpornością na działanie szkodników (gryzoni i owadów), a także grzybów czy pleśni. Na keramzytowych bloczkach nie pojawiają się ślady wilgoci, które mogłyby mieć wpływ na zdrowie mieszkańców, jest to zatem rozwiązanie idealne dla osób cierpiących na różnego rodzaju alergie oraz choroby układu oddechowego. Właściwości keramzytu pozwalają również na zachowanie w budynku optymalnego komfortu termicznego niezależnie od pory roku – w lecie dom pozostaje przyjemnie chłodny, a w zimie nie wychładza się za bardzo.

Podsumowując, zalety keramzytobetonu to:

  • dobra izolacyjność termiczna i akustyczną;
  • jest lekki;
  • jest łatwy w montowaniu;
  • pustaki z keramzytobetonu odznaczają się dobrą przepuszczalnością;
  • jest mocny, trwały i odporny na wilgoć;
  • dzięki chropowatej powierzchni dobrze się go tynkuje.

Do wad keramzytu należą wysoka cena, nie tylko pod względem samego materiału, ale również tzw. robocizny, a także kruchość materiału dlatego technologia stawiania domów z keramzytobetonu zaliczana jest do wymagających — niezbędne jest znalezienie doświadczonych pracowników.

Uwzględniając wszystkie parametry keramzytu, budowa domu z tego surowca wydaje się dobrą alternatywą dla tradycyjnych materiałów budowlanych.