Należąca do roślin bignoniowatych Katalpa / Surmia jest najczęściej uprawiana jako roślina ozdobna, ale w wielu rejonach świata wykorzystuje się ją również na drewno. To niewielkich rozmiarów drzewo rośnie w naturze na Kubie i Haiti oraz we wschodniej części USA, zachwycając swoimi białymi kwiatami zebranymi w grube, baldachogroniaste wiechy.

Jak wygląda Katalpa / Surmia?

Jako drzewo należąco do gatunku niskich (poza jedną odmianą), cechuje się:

  • Nagimi lub pokrytymi włosami pędami
  • Dużymi liśćmi o wyrazistych blaszkach sięgających od 10 do nawet 25 centymetrów długości. Liście te mają kształt serc lub jaj i prezentują się wyjątkowo ozdobnie.
  • Zachwycającymi kwiatostanami, które mogą dochodzić nawet do 50 cm długości! Kwiaty są najczęściej białe, dzwonkowo pochylają się ku podłożu i zwracają uwagę kolorowym wnętrzem kielicha. Kielich każdego pojedynczego kwiatu mieni się purpurowo-fioletowymi kropeczkami oraz żółtymi plamkami, wyglądającymi jak muśnięcie pędzlem.
  • Długimi, wąskimi owocami, które zamknięte są w charakterystycznych torebkach o podłużnej przegrodzie.

Jak szybko rośnie katalpa?

W naturze lub w optymalnie przygotowanym dla niej środowisku, Katalpa / Surmia rośnie z prędkością około 25 cm rocznie, co w przypadku drzewa jest tempem imponującym. To właśnie dlatego mówi się, że należy ona do drzew szybkorosnących. Fakt ten jest szczególnie ważny dla osób, które chciałyby uprawiać w ogrodzie drzewa ozdobne, ale bez czekania kilku lat na ich niewielki wzrost. Dwadzieścia pięć centymetrów rocznego skoku wysokości katalpy robi wrażenie, zwłaszcza, że w większości przypadków dorasta ona całościowo nawet do 10 metrów.

Czym zasilić Katalpę?

Jak nawozić i czym zasilić katalpę, żeby rosła szybko i zdrowo?

  • Wiosną stosujemy wieloskładnikowy nawóz wolnodziałający (dostępny w większości sklepów ogrodniczych) i zasilamy nim drzewo zgodnie z instrukcją producenta. Można także wykorzystać nawożenie biohumusem, kompostem oraz środkami o przedłużonym działaniu
  • Dodatkowo, można ją zasilić jesienią, ale nie każdego roku
  • Co dwa, trzy lata zaleca się nawiezienie katalpy/ surmii w okresie letnim

Ważne: nigdy nie stosujemy intensywnego zasilania, a jedynie standardowe. To drzewo nie wymaga przesady w zapewnianiu mu zbyt częstego dostarczania nowych składników odżywczych. 

Kiedy można przycinać Katalpę?

Cięcie katalpy wykonuje się zgodnie z jej wiekiem, dlatego warto na to zwrócić uwagę. Młoda sadzonka w pierwszych trzech latach będzie wymagać silnego cięcia ok 30 cm od ziemi i choć może się to wydawać radykalne, to wybitnie wzmocni jej przyszły pień. W czwartym roku, kiedy będzie już widać silnie wyodrębniony pień główny, mocujemy go do palika, a rok później wycinamy pędy znajdujące się u jego nasady. Regularnie tniemy też wszystkie odnogi wyglądające na zbyt wiotkie lub chore. W kolejnych latach cięcie katalpy/surmii systematyzuje się. Od tego momentu kiedy można przycinać katalpę już regularnie, robimy to w okresie listopad-styczeń (pędy nisko położone na pniu) oraz skracamy najwyżej leżące gałęzie (nawet o połowę!). Po tym czasie drzewo można pozostawić bez cięcia, chyba że usuwamy pędy chore, złamane albo zależy nam na ograniczeniu wzrostu rośliny.

Jak uratować Katalpę?

Żółkniejącą i marniejącą w oczach katalpę można uratować, ale należy zabrać się za to szybko! Zarówno liście żółte, usychające, jak i brązowe plamy pojawiające się na tej roślinie sygnalizują, że coś jest nie tak, dlatego nie wolno tego momentu przegapić. Katalpa jest dość podatna na choroby grzybowe i właśnie one najczęściej doprowadzają ją do niszczenia. Jak uratować katalpę?

Zależnie od rodzaju atakującego grzyba, konieczne będzie:

  • Trzykrotne opryskanie całości co około 7 dni z użyciem odpowiedniego preparatu (grzyb: mączniak prawdziwy). Dodatkowo, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, dokładnie grabimy na jesień wszystkie liście i je usuwamy
  • Wycięcie chorych pędów i oprysk fungicydem (choroba: gruzełek cynobrowy).
  • Całkowite wycięcie drzewa i opryski ochronne na wszystkich roślinach znajdujących się w sąsiedztwie (grzyb: werticilioza oraz choroba określana jako opieńkowa zgnilizna korzeni).

Ile kosztują katalpy?

Małe sadzonki katalpy / surmii to cena od ok 29 zł za sztukę (bardzo niewielka roślina) po około 100 złotych za drzewko o wysokości 120-130 cm. Oczywiście, to ile kosztują katalpy zależy też od liczby ich zakupy i miejsca – przy większych zakupach można często wynegocjować niższe stawki.