Karnisze to nieodłączne elementy każdego domu wyposażonego w zasłony, łączące funkcjonalność osłon okiennych z estetyką tkanin dekoracyjnych. Tradycyjne karnisze drążkowe, choć wciąż popularne, ustępują miejsca nowocześniejszym rozwiązaniom – karniszom elektrycznym. W czasach inteligentnych domów automatyzacja staje się coraz bardziej powszechna. Czy warto zainwestować w karnisze elektryczne? Sprawdźmy, jakie korzyści przynoszą w porównaniu do tradycyjnych karniszy dekoracyjnych.

Co to są karnisze elektryczne?

Karnisze elektryczne to systemy szyn głównie instalowanych do sufitu, które otwierają i zamykają zasłony przy użyciu napędu elektrycznego. Sterowanie odbywa się za pomocą pilota, przełącznika ściennego, czy aplikacji mobilnej. Mogą być także zintegrowane systemem smarthome. To powoduje automatyczne działanie zasłon i znacznie poprawia komfort korzystania z tkanin dekoracyjnych w oknie.

Jak działają karnisze elektryczne?

Karnisze elektryczne wykorzystują silniki 230 V lub napędy akumulatorowe do przesuwania zasłon po szynie. W zależności od wybranego typu ich działanie można zaprogramować według godzin, dni czy też mogą reagować na komendy głosowe. Mogą dodatkowo opierać swoje działanie na informacjach z sensorów ruchu lub czujników pogodowych. 

Porównanie karniszy elektrycznych i tradycyjnych

Komfort i wygoda użytkowania

Jedną z największych zalet karniszy elektrycznych jest komfort użytkowania. W przeciwieństwie do tradycyjnych karniszy, które wymagają ręcznego otwierania i zamykania zasłon, karnisze elektryczne umożliwiają łatwe przesuwanie zarówno ciężkich zasłon, jak i tkanin zawieszonych w oknach wysokich czy trudnodostępnych. Są one najlepszym rozwiązaniem dla dużych okien typu HS lub dwupoziomowych wnętrz z antresolą.

Estetyka i design

Karnisze elektryczne to zwykle aluminiowe profile o minimalistycznym wyglądzie, które nie zaburzają wyglądu wnętrza. Szyny występują najczęściej w kolorze białym i czarnym. Niektóre typy szyn np. do okien wysokich można zakupić wykończone w kolorach szczotkowanego aluminium czy niklu matowego. Oferowane są również szyny lakierowane proszkowo na dowolny kolor z palety RAL.

Oszczędność czasu i energii

Automatyzacja codziennych czynności to kolejna zaleta karniszy elektrycznych. Możliwość programowania czasowego otwierania i zamykania zasłon oszczędza czas i energię. Można ustawić zasłony, aby otwierały się rano, wpuszczając naturalne światło, a zamykały wieczorem, zapewniając prywatność.

Integracja z systemem smart home

Karnisze elektryczne mogą być częścią systemu smart home, umożliwiając sterowanie za pomocą smartfonu, asystentów głosowych (np. Google Assistant, Amazon Alexa) i synchronizację z innymi urządzeniami domowymi. Wybrane napędy można sterować poprzez Apple Home Kit lub za pomocą protokołu MATTER, który staje się wspólnym dla wielu urządzeń w komunikacji IOT. To pozwala na przesuwanie zasłon według scenariusza np. KINO – może wywołać wysunięcie ekranu, uruchomienie projektora, załączenie subtelnego oświetlenia oraz automatyczne zasłonięcie okien.

Wzrost wartości nieruchomości

Nowoczesne technologie, w które wyposażane są obecnie domy, zwiększają atrakcyjność nieruchomości. Automatyka KNX lub inne systemy np. Ampio, Grenton, Loxone niemal wymagają współpracy z elektrycznymi karniszami lub osłonami okien. Po integracji z urządzeniami domowymi użytkownicy docenią wygodę i nowoczesność rozwiązań automatycznych, co może przełożyć się na wyższą wartość domu lub mieszkania.

Komfort życia

Karnisze elektryczne znacząco podnoszą komfort życia. Łatwość obsługi, możliwość zdalnego sterowania i programowania zasłon sprawiają, że codzienne czynności stają się prostsze i przyjemniejsze. Dzięki temu można cieszyć się większą ilością wolnego czasu i komfortem w swoim domu.

Podsumowanie

Karnisze elektryczne to inwestycja, która przynosi liczne korzyści. Komfort użytkowania, nowoczesny design, oszczędność czasu i energii oraz integracja z systemem smart home to tylko niektóre z zalet. Przygotowanie miejsca instalacji warto omówić już na etapie projektowania lub najpóźniej przed układaniem przewodów czy też ostatecznie przed zamykaniem sufitów podwieszanych. Oczywiście nawet gdy wszystko jest już gotowe, karnisze elektryczne też będzie można zainstalować, ale trzeba się liczyć z ograniczeniami przy wyborze rozwiązań. Powodują je najczęściej brak przewodów, zbyt wąskie wnęki, brak miejsca do parkowania zasłon poza światłem okna. Więcej informacji o karniszach elektrycznych otrzymasz stronie elektryczne.eu. Oferujemy konsultacje indywidualnych rozwiązań, porady w zakresie szycia zasłon oraz możliwość spotkania się na miejscu instalacji. Zapraszamy do kontaktu.