1 lipca, 2021

Kapturnica – jak ją pielęgnować oraz uprawiać? Plik Edycja Wstaw Widok Format Narzędzia

Kapturnica może się pochwalić bardzo efektownymi kielichami. Nie wyglądają one jak myśliwi, ale są w stanie upolować nawet dużego owada. Jest to niesamowicie fascynujące.

Kapturnice oraz owady

Owady we wnętrzu kielichów tejże rośliny znajdują bardzo odżywczy nektar. Jednocześnie przyczyniają się do powstawania nasion. W pucharach kapturnic jednak owady nie znajdują niczego dobrego. Są one po prostu pokarmem dla wygłodniałej rośliny.

Kapturnica jest mięsożerna. Rośnie w jałowym podłożu na mokradłach. Uzupełniają dietę swoją różnymi związkami, które pochodzą z ciał owadów oraz także innych drobnych owadów. A jak chwyta ofiary? Swoje liście przekształca w puchary, które odgrywają rolę pułapki. Są one przysłonięte częściowo pokrywkami.

Wabią one owady swoim nektarem oraz kolorami, które są wydzielane na samych krawędziach. W składzie nektaru znajduje się alkaloid, który jest paraliżujący oraz odurzający. Ofiary wpadają do wnętrza. Nawet gdy owady po tym wszystkim dojdą do siebie, ścianki śliskie oraz włoski im umożliwiają ucieczkę. Owady się topią oraz są rozkładane poprzez enzymy roślinne.

Jak kwitnie kapturnica?

Musimy wiedzieć, że zimą puchary usychają. Wiosną zwykle jako pierwsze tak naprawdę wyrastają kwiaty zwisłe na bardzo długich łodygach. Mają one działki zielonkawe, purpurowe płatki lub też żółte płatki. W centrum zaś znajduje się słupek tarczkowaty. Ma on jeden lub maksymalnie trzy centymetry średnicy. Kapturnice dojrzewają, zanim nowe pułapki się w pełni rozwiną, aby stworzenia je zapylające nie zginęły w tej zabójczej topieli. Wcześniej pojawiają się u roślin, które zostały wstawione po spoczynku zimowym na ciepły parapet. Musimy wiedzieć, że kwiaty się pojawią już w miesiącu lutym, a u okazów wyniesionych gdy tylko ustąpiły mrozy na zewnątrz – jakieś kilka tygodni później. Należy także wiedzieć, że niektóre gatunki tworzą także żyjące rok tak zwane zimowe liście, które są zielone i co najważniejsze asymilują dwutlenek węgla.

Owadożerne rośliny są obecnie naprawdę popularne. Jest wiele osób, które uprawia je w naszym kraju. Mamy przeróżne odmiany roślin owadożernych. Poza kapturnicą możemy także skusić się na muchołówkę. Na jednym z parapetów możemy postawić na same owadożerne rośliny. Dzięki temu nasze pomieszczenie będzie nieco egzotyczne. Podoba nam się taki pomysł. Możemy pobawić się nieco w hodowlę roślin owadożernych, które są niesamowicie popularne i fascynujące. Być może rośliny owadożerne okażą się naszą nową pasją. Jest na to wielkie prawdopodobieństwo.

Dodaj komentarz