Kanarek, jakiego możemy dziś kupić w praktycznie każdym sklepie zoologicznym jest udomowioną formą dzikiego kanarka, wywodzącego się z rodziny zięb i zamieszkującego w naturze głównie Azory, Wyspy Kanaryjskie i Maderę, czyli tzw. zbiór Wysp Makaronezyjskich. Jego piękny śpiew i wdzięczna postura sprawiają, że jest jednym z najchętniej wybieranych dziś ptaków do hodowli domowej.
Jakie warunki potrzebuje kanarek?
Największą zaletą kanarków jest to, że są one ptakami bardzo mało wymagającymi jeśli chodzi o hodowlę w domu. W porównaniu np. do papug zajmują mniej czasu i nie mają wygórowanych potrzeb. To zwierzęta, które o swoją higienę dbają same, a jedynym ważnym obowiązkiem ich właściciela jest regularne czyszczenie klatki, pilnowanie stałego dostępu do wody i karmienie.
Jakie jeszcze warunki potrzebuje kanarek? O co zadbać?
- Istotne będzie przygotowanie do klatki specjalnego piasku
- Zakupienie żerdzi, dzięki którym kanarek będzie mógł regularnie ścierać szybko rosnące pazurki
- Różnicowanie podawania pokarmu tak, by nie był on wciąż jednolity, a urozmaicany przez ziarna, dodatki i przekąski
Jak długo żyje kanarek w klatce?
Pytając o to, jak długo żyje kanarek w klatce trzeba wziąć pod uwagę jego odpowiednią opiekę i zapewnienie mu najlepszych warunków do życia (pokarm, towarzystwo, wodę). W takim idealnym przypadku możemy spodziewać się, że kanarek przeżyje około dziesięciu lat.
To ptak, który rzadko choruje, więc najprawdopodobniej w całym okresie jego życia nie będziemy musieli martwić się żadnymi dolegliwościami. Jeśli już się pojawią, to najczęściej będą to choroby oczy oraz typowe dla tego gatunku rogowacenie skóry. Etap chorobowy tych ptaków można zauważyć bardzo szybko, bo wyraźnie zmienia się wówczas ich zachowanie, dlatego w takiej sytuacji od razu należy udać się do weterynarza. To właśnie podpowie jak o ptaka zadbać i co mu podać, by poczuł się lepiej.
Czy kanarek może być sam?
W środowisku naturalnym kanarki praktycznie nigdy nie żyją same, a zawsze w dużych skupiskach, w których czują się bezpieczne i dobrze. Podobnie udomowione ptaki potrzebują chociaż jednego towarzysza do pary, tak by lepiej znosić chów klatkowy i cieszyć się jego obecnością. Czy kanarek może być więc sam? Może, ale nie powinien! Warto zadbać o to, by w jednej klatce mieć albo samiczkę i samczyka (jeśli chcemy w przyszłości doczekać się ich potomstwa), albo dwie samiczki, wtedy ptaki się ze sobą świetnie czuły i lepsze również będzie ich zachowanie. Złym wyborem będzie natomiast umieszczenie w klatce dwóch samczyków – nawet mimo braku samiczki będą one ze sobą rywalizować, a to może doprowadzić do spięć między nimi, a nawet walk.
Ciekawostka: udomowione kanarki, choć dobrze im się żyje parami, potrzebują też kontaktu z człowiekiem, dzięki czemu czują się jeszcze mnie samotne. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie klatki w takim miejscu mieszkania, w którym często przebywają domownicy. Zdecydowanie odradza się chowanie klatki w ciemnych i mało uczęszczanym pokojach. To może doprowadzić ptaki do smutku, apatii i lęków.
Co lubi jeść kanarek? Ile pije kanarek?
Optymalna dieta dla kanarka powinna zawierać:
- Ziarna opracowane specjalnie z myślą o tych ptakach. Są one dostępne w większości sklepów zoologicznych, ale jeśli nie mamy pewności, co kupić, wystarczy zapytać sprzedawcę o to, co lubi jeść kanarek. Na pewno podpowie i podsunie ciekawe pomysły!
- Gotowe mieszanki ziaren – z kompleksem koniecznych minerałów i witamin
- Przekąski w postaci nasionek słonecznika i konopi. Nie podaje się ich ptakom więcej niż po 4 do 5 dziennie. Przekąska ma stanowić dodatek, a nie bazę pokarmową!
- Owoce: pokrojone jabłka, gruszki, banany, winogrona, melon.
- Warzywa: sałata, marchewka, ogórki, cykoria
- Zioła: z rzadka, ale chętnie będą jeść babkę leczniczą, trawę (świeżą lub ze sklepu), pokrzywę oraz klasyczne zioła polne
- Młode, rozkwitające gałązki, również te z pąkami. Tu warto zwrócić uwagę na to, by zrywając takie gałązki z drzew liściastych czy iglastych nie wybierać tych, które są trujące! Nierzadko mamy o tym wiedzę, dlatego należy to uprzednio sprawdzić.
- Dodatki bogate w białko i wapno tu możemy wymienić gotowane jajko, ale nie częściej niż raz na tydzień. W sklepach można też dostać specjalne wapienko naturalne.
Uwaga: kanarek ma wrażliwy żołądek, dlatego nie należy ryzykować podsuwania mu pokarmów typu przetworzona żywność dla człowieka, ziemniaki, cebula czy awokado. Od takich rzeczy może zachorować na ostre biegunki, a one są dla niego zagrożeniem.
Ile pije kanarek? Średnio od 5 do 30 ml wody dziennie, co nie znaczy, że można postawić mu poidełko z wodą i wymienić jak będzie puste! Poidełka są zwykle większe, a ptaki mają tendencję do brudzenia wody, w której mogą się potem rozwijać bakterie, dlatego czystą wodę należy wymieniać codziennie. Niektórzy specjaliści polecają wręcz wstawianie rano do klatki świeżej wody i wymienianie jej na wieczór.
Jak kanarek śpi? Czy kanarek śpi w nocy?
Najczęściej kanarki śpią w nocy, ale zdarza się, że również w ciągu dnia, choć jest to znacznie rzadsze. Młode kanarki oraz starsze, szczególnie w okresie pierzenia potrafią spać w dzień, stojąc na dwóch nogach, chowając głowę w piórka i lekko ruszając ogonem. W największej liczbie przypadków śpią jednak nocą, a ich ogon jest wtedy nieruchomy. Ciekawostką jest to, że w wielu przypadkach, gdy w czasie snu ich ogonek odchyla się o około 1 cm to może to być sygnał doskwierającej im choroby.