Wysokie temperatury tegorocznego lata mogą nas skłaniać do myślenia o relaksie, ale to także doskonały czas, aby zacząć planować jesienne nasadzenia roślin cebulowych, które choć kwitną wiosną, wymagają wcześniejszych działań. Już latem warto zacząć planować, przygotować glebę, wykopać stare cebulki oraz przemyśleć, co i gdzie posadzić. To także dobry moment, aby poszerzyć swoją wiedzę na temat pielęgnacji i sadzenia tych roślin.
Planowanie krok po kroku
Opracowanie harmonogramu prac ogrodniczych jest kluczowe, aby żadna istotna czynność nie umknęła. Latem warto zakupić cebulki i przygotować glebę pod ich uprawę. To idealny czas na korzystanie z przedsprzedaży, co często pozwala zaoszczędzić i uzyskać większy wybór. Maksymalny czas na zakupy to początek jesieni.
Cebulki najlepiej rozwijają się w miejscach nasłonecznionych lub lekko zacienionych, w glebie przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej. Przed jesiennym sadzeniem należy przekopać podłoże, odchwaścić je, usunąć resztki roślin i kamienie, a także wzbogacić glebę kompostem lub mączką bazaltową. Na ciężkich, gliniastych glebach warto wykonać drenaż lub rozluźnić podłoże przez dodanie piasku, aby uniknąć nadmiernej wilgoci, która może prowadzić do gnicia cebulek – podpowiada Joanna Legutko, doradca ogrodniczy oraz wiceprezes zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko.
Wykopywanie cebulek
Odpowiedni czas na wykopanie cebulek to moment, gdy liście roślin zaczynają zasychać. Termin ten zależy od gatunku i warunków atmosferycznych. Krokusy, szafirki i wczesne odmiany tulipanów można wykopywać już w połowie czerwca, natomiast hiacynty, narcyzy, cebulice i późniejsze tulipany wykopuje się na przełomie czerwca i lipca. Informacje te zazwyczaj znajdują się na opakowaniach cebulek. W przypadku wątpliwości warto korzystać z wiedzy ekspertów dostępnych w internecie i ogrodniczych aplikacjach.
Cebule kwiatowe należy wyjąć z gleby, ponieważ warunki, które panują latem, nie do końca sprzyjają okresowi spoczynku, w jaki wchodzą rośliny cebulowe, kiedy już przekwitną i zasuszą liście. Duże wahania temperatur, deszcze oraz okresowe susze mogą zaburzyć ten proces i znacząco osłabiają rośliny. Cebule kwiatowe pozostawione w gruncie przez cały rok narażone są także na liczne choroby, a tego chcemy uniknąć, aby móc cieszyć się pięknymi, zdrowymi i silnymi kwiatami – wyjaśnia Joanna Legutko.
Niektóre gatunki cebul kwiatowych, takie jak cebulice, narcyzy, hiacynty, śnieżyce, zawilce greckie i szafirki, można zostawić w gruncie na 4-5 lat, podczas gdy cebulki lilii orientalnych, jaskrów czy śniedków powinno się wykopywać co roku. Tulipany można wykopywać co 2-3 lata, a odmiany botaniczne jeszcze rzadziej.
Po wykopaniu cebulek należy je dobrze osuszyć, oczyścić z resztek ziemi, łodyg i liści oraz nadmiaru korzeni. Uszkodzone lub zepsute cebulki należy wyrzucić. Cebule układamy w ażurowych skrzynkach i przechowujemy w suchym, ciemnym, ciepłym i przewiewnym pomieszczeniu, regularnie sprawdzając ich stan, aby uniknąć rozwoju chorób i grzybów.
Jesienne sadzenie roślin cebulowych
Letnie miesiące to także doskonały czas, aby przemyśleć, jakie cebulki kwiatowe chcemy posadzić jesienią. Do najpopularniejszych należą tulipany, narcyzy, krokusy, hiacynty i szafirki. Różnorodność kolorów i form tych roślin pozwala na stworzenie interesujących kompozycji ogrodowych.
W polskich warunkach klimatycznych najlepiej radzą sobie rośliny z umiarkowanych i chłodniejszych klimatów. Planując nasadzenia, warto tworzyć kompozycje kaskadowe, uwzględniając różne wysokości i terminy kwitnienia. Należy także zadbać o to, aby kwiaty kwitły po kolei, od późnej zimy przez całą wiosnę. Ważne jest, aby upewnić się, że wybrane cebulki będą dobrze współistnieć z już rosnącymi roślinami w ogrodzie.
Dobrze zaplanowane nasadzenia cebulowe to klucz do pięknego i kwitnącego ogrodu wiosną. Letnie przygotowania przekładają się na satysfakcję z efektów pracy w nadchodzącym sezonie.
Fot. i opracowanie na podst.: mat. prasowe W.LEGUTKO