Wykonanie odpowiedniej izolacji fundamentów powinno zostać obligatoryjnie wpisane w plan budowy domu – niezależnie od tego, czy budynek będzie posiadać podpiwniczenie i jakie warunki wodno-gruntowe panują w miejscu inwestycji. Dowiedz się, czym jest izolacja fundamentów, jakie ma znaczenie praktyczne oraz jak się ją wykonuje lub odtwarza.

Czym jest izolacja fundamentów?

Izolacja fundamentów to forma zabezpieczenia murów i całego budynku przed wilgocią, wodą i utratą ciepła. Przy braku izolacji, woda z dolnych partii będzie stopniowo przedostawać się coraz wyżej i wyżej, atakując kolejne kondygnacje i ściany. Zaizolowaniu podlegają nie tylko fundamenty, ale również inne elementy konstrukcji, zwłaszcza obszary narażone na szkodliwe działanie wilgoci i wody. Ochronę fundamentów zapewniają izolacja pionowa i izolacja pozioma.

  •   Izolacja pozioma odcina fundamenty od konstrukcji budynku. Chroni płytę lub ławy fundamentowe przed tzw. podsiąkiem kapilarnym, czyli przenikaniem wody z gruntu przez mury ku górze. Trzeba wiedzieć, że podciąganie kapilarne jest najczęstszą przyczyną zawilgocenia ścian. Wykonanie izolacji poziomej pozwala zabezpieczyć wewnętrzne i obwodowe ściany nośne.
  •   Izolacja pionowa chroni ściany fundamentowe i piwniczne na ich bocznej płaszczyźnie przed szkodliwym działaniem wód opadowych i gruntowych. Dopełnia funkcjonalność izolacji poziomej.

Jakie znaczenie ma izolacja fundamentów?

Izolacja fundamentów pomaga utrzymać dom w dobrym stanie technicznym przez lata. Pozwala domownikom cieszyć się wysokim komfortem cieplnym oraz zoptymalizować koszty ogrzewania budynku. Odpowiednia izolacja to podstawa, jeśli chcesz uniknąć kluczowych problemów związanych z zawilgoceniem fundamentów, w szczególności: pojawienia się na ścianach grzybów, pleśni i wykwitów solnych, odpadania i pękania tynków i płytek, unoszenia się w pomieszczeniach odoru stęchlizny, pogorszenia parametrów termoizolacyjnych budynku oraz stopniowego obniżania jego wytrzymałości mechanicznej. Konsekwencje często są dość nieprzyjemne – dla zdrowia domowników i portfela inwestora.

Jak wykonać lub odtworzyć izolację fundamentów?

Zarówno izolację przeciwwilgociową i przeciwwodną, jak również izolację cieplną fundamentów warto zaplanować już na etapie projektowania domu. Rodzaje izolacji oraz metodykę pracy należy dopasować do warunków gruntowo-wodnych w konkretnym miejscu oraz do sposobu posadowienia budynku. W przypadku istniejącej (nawet od wielu lat) inwestycji i zmagania się z wysokim poziomem zawilgocenia, hydroizolację poziomą i pionową fundamentów można skutecznie odtworzyć –  bez konieczności wcześniejszego osuszania murów. Jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych obecnie metod osuszania budynków oraz odtwarzania izolacji przeciwwilgociowej jestIniekcja Krystaliczna®. To technologia chroniona patentami polskimi i europejskimi. Polega na wprowadzeniu do wcześniej przygotowanych otworów w ścianie specjalnego środka iniekcyjnego o nazwie CRYSTARID®. Po kilku dniach w murach wytworzona zostaje szczelna i trwała blokada przeciwwilgociowa. Najlepsze efekty osiągane są przy mocno zawilgoconych konstrukcjach, dlatego metoda ta jest z powodzeniem stosowana w starych budynkach. Do jej głównych zalet należą: bezterminowa trwałość powstałej blokady i bezinwazyjność, a co za tym idzie – szybkość, łatwość, wygoda i niższy koszt prac.