Pokrowce na krzesła możemy kupić w bardzo różnych kolorach oraz wzorach. Możemy mieć problem z wyborem odpowiednich dla siebie pokrowców.

Stylowe pokrowce na krzesła

Bardzo stylowe pokrowce na krzesła sprawdzają się wręcz idealnie podczas różnego rodzaju uroczystości – wesela, komunie, chrzciny. Pełnią także funkcję ozdobną, a do tego funkcję ochronną. Są w stanie zabezpieczyć nasze meble przed zniszczeniem oraz pobrudzeniem. Czy zatem pokrowce na krzesła używane mogą być jedynie przy okazji różnych imprez? Jasne, że nie. Tego typu dekoracjami możemy ozdobić swoje krzesła w jadalni, kuchni oraz także w salonie.

Z czego pokrowce na krzesła?

Podstawą solidnego oraz wytrzymałego pokrowca na krzesło jest tkanina odpowiednia. Podczas samego wyboru materiału na nakrycie kierować się należy nie tylko samymi walorami estetycznymi, ale także jakością. Im tkanina jest lepsza, tym będzie bardziej wytrzymała, łatwo do utrzymania w czystości oraz zapewnia samą cyrkulację powietrza. Tego rodzaju pokrowiec będzie znacznie bardziej funkcjonalny.

Czym charakteryzować się powinna dobra tkanina na pokrowiec? Na pewno powinna być gruba oraz powinna mieć solidny splot. Pokrowce, które zostały uszyte z tego rodzaju materiałów, dosyć trudno jest zniszczyć. Poza tym kolor tapicerki krzesła nie będzie prześwitywał przez nie.

Jaki materiał na pokrowiec?

Na pewno dobrymi tkaninami są tkaniny lniane. Pokrowce na krzesła uszyte mogą być z tkaniny, która jest stu procentowym lnem czy też mieszanką lnu z wiskozą. Pokrowce tego typu bardzo trudno jest wyprasować, ale jest znacznie łatwiej się pobyć plam. Lniana tkanina ma jeszcze jedną niezmiernie ważną cechę. Im tkanina ta jest dłużej użytkowana, tym staje się ona ładniejsza oraz miększa.

Świetnie sprawdzają się również tkaniny bawełniane. Pokrowce te są dostępne w różnych kolorach. Możemy je w sposób łatwy uprać w pralce, a poza tym charakteryzują się sporą solidnością oraz także wytrzymałością.

Satyna to kolejny świetny materiał. Wyróżnia się wyglądem oryginalnym oraz także jest dostępna w wielu kolorach. Pokrowce wykonane z satyny się nie zbiegną w praniu, ani też nie stracą koloru.

Ostatnią propozycją są pokrowce na krzesła wykonane z włókien syntetycznych. Do produkcji pokrowców wykorzystywany jest poliester. Charakteryzuje się on niezmierną solidnością. Tkaniny wykonane z syntetycznych włókien łatwo nie tracą kolorów. Jednak mogą się one elektryzować. Jako ich wadę możemy wymienić dosyć słabą przepuszczalność powietrza.

Jak zrobić pokrowiec na krzesło bez szycia?

Samodzielne wykonanie pokrowca na krzesło bez szycia to tani i łatwy sposób na udekorowanie domu i jednocześnie ochrona mebli. Istnieją na to 2 proste sposoby i co najlepsze — bez szycia!

Sposób nr 1. Wkładanie długiej tkaniny

To sposób dla osób, które szukają tymczasowego rozwiązania, na przykład na imprezę lub dla odwiedzających. Potrzebny będzie jedynie kawałek tkaniny — wystarczająco duży, aby pokryć krzesło, ale wystarczająco mały, aby nie rozlał się po całej podłodze.

Materiał połóż na krześle i upewnij się, że rogi zwisają na prawie równych długościach nad nogami krzesła. Następnie złap dwa końce materiału z tyłu krzesła i zawiąż je w supeł (węzeł będzie utrzymywał nadmiar tkaniny na miejscu). Na koniec wsuń tkaninę w narożniki i szczeliny krzesła, wygładź i wyrównaj tkaninę na krześle.

Pokrowiec do krzesła możesz także przymocować za pomocą agrafek — umieść je na rogach amortyzacji.

Sposób nr 2. Tworzenie kompletnej okładki od podstaw

Potrzebne będą: tkanina, agrafki, nożyczki, ołówek i klej do tkanin.

Kawałek materiału umieść z przodu ramienia krzesła, następnie przypnij go do krzesła za pomocą agrafki. Przy przedniej część podłokietników pozostaw 1-calowy naddatek na szew, który oznacz na tkaninie ołówkiem. Zdejmij materiał z krzesła i odetnij kontur.

Kolejny kawałek materiału umieść na siedzeniu krzesła, pozwalając mu zwisać z podstawy. Nadmiar materiału wsuń pod poduszkę siedziska, a następnie przymocuj go do krzesła za pomocą agrafek. Dodatkową szmatkę na dole krzesła odetnij nożyczkami. Następnie powtórz proces przypinania, obrysowywania i oznaczania etykietami na plecach, ramionach i bokach, a nadmiar tkanin odetnij, zostawiając jeden cal naddatku na szew, aby zapewnić idealne dopasowanie.

Każdy oznaczony i wycięty element przypnij z powrotem do krzesła: przymocuj najpierw przód ramion, potem ramiona i boki, a następnie tył. Teraz możesz zacząć sklejać tkaniny. Dodatki złóż na ramionach i plecach pod tkaniną, aby wyglądała gładko i bez szwów. Pozostaw do wyschnięcia na kilka godzin.

Gdy klej całkowicie wyschnie, usuń agrafki. Pokrowiec na krzesło jest gotowy.