Pomarańczowy kolor cieszył się największą popularnością w secesji, a później już w latach sześćdziesiątych. W tym oku zaznacza mocno swoją pozycję w trendach – zwłaszcza chodzi o odcienie ceglasty, terakotowy oraz dyniowy. Sprawdźmy z czym łączyć odcienie pomarańczowego.

Odcienie pomarańczowego oraz południe Europy

W Polsce kojarzymy często kolor pomarańczowy z epoką minioną. W związku z tym nie jest zawsze pożądany we wnętrzach współczesnych. Na południu Europy, szczególnie we Włoszech, to jedna z barw najpopularniejszych i we wnętrzach, jak i także w architekturze. Oczywiście należy to wiązać z klimatem – w mocnych promieniach słońca odcienie pomarańczowego prezentują się możliwie najlepiej. Poza tym w śródziemnomorskich krajach sporo osób korzysta z odcieni różnych pomarańczowego, a przede wszystkim z samej terakoty – materiału na okładzinach ściennych, posadzkach oraz także dachach. Wiele miast znajdujących się na południu Europy, patrząc z lotu ptaka, to istne morze terakoty.

W bieżącym roku kolor pomarańczowy wkroczył już na zawsze do trendów.

Z czym łączyć odcienie koloru pomarańczowego?

Kolor pomarańczowy ma bardzo różne odcienie. Wyróżniamy odcienie od bladej moreli, poprzez brzoskwinie, aż po kolor terakoty oraz cegły. Często do koloru pomarańczowego zalicza się także kolor miedziany oraz także kolor bursztynowy. Bez względu na sam odcień jest to barwa energetyczna, ciepła oraz wyrazista, dlatego wymaga mocniejszego zrównoważenia kolorami chłodnymi. Do tego będzie idealny kolor niebieski. Jest on w pełni komplementarny z pomarańczą. Świetnym rozwiązaniem jest także chłodna zieleń. Odcienie pomarańczowego śmiało możemy łączyć z innymi barwami ciepłymi, a do tego z czernią oraz bielą. Jednak zadbajmy o kontrasty, aby wnętrze nie było monotonne, a co gorsza jeszcze męczące.

Najmodniejsze odcienie pomarańczy

Najdelikatniejsze odcienie pomarańczowego to kolor brzoskwiniowy, łososiowy, wszelkiego rodzaju pastele oraz kolor morelowy. Jednak w obecnym roku to odcienie wyraziste wiodą prawdziwy prym we wszelkich trendach.

Kolor terakoty oraz cegły jest ciemnym oraz dostojnym odcieniem pomarańczy, który wpada w brąz. Odcień ten jest niezmiernie popularny na południu Europy. W sezonie tym pojawia się w bardzo licznych wcieleniach.

Świetnymi odcieniami jest kolor dyniowy oraz kolor mandarynkowy. Pierwszy z nich oczywiście kojarzy się z dynią. Można przy jego wykorzystaniu wyróżnić jedną ze ścian w salonie. Z kolei kolor mandarynkowy jest nieco głębszy oraz ciemniejszy jeśli go porównamy z czystym kolorem pomarańczowym.