Sypialnia to osobisty azyl i miejsce wypoczynku. W aranżacji tego wyjątkowego pomieszczenia domowego dużą rolę odgrywa światło. Powinno ono być ciepłe, przyjemne dla oczu, a także sprzyjające relaksowi. Ważne również, aby oświetlenie sypialniane wprowadzało do wnętrza miłą atmosferę i nastrój. Jak wybrać idealne lampy do sypialni i gdzie ich szukać?

Jaką funkcję pełni oświetlenie sypialniane?

Ze względu na rolę sypialni oświetlenie w niej musi być zaplanowane w nieco inny sposób niż w pozostałych domowych pomieszczeniach. Rolą światła we wnętrzu będzie bowiem nie tyle doświetlanie każdego kąta, ile budowanie nastrojowej atmosfery i podkreślanie klimatu. Światło, które pojawi się w sypialni, niemal obowiązkowo powinno być lekko przytłumione, o niskiej intensywności, sprzyjające odpoczynkowi, odprężeniu, niemęczące oczu. Nastrojowość oświetlenia sypialnianego nie powinna jednak przyćmiewać praktycznego charakteru lamp do sypialni. Muszą one dawać światło, które pozwoli na komfortowe wykonywanie codziennych czynności takich jak poranna toaleta, ubieranie się, wieczorne czytanie książki czy oglądanie filmów.

Jakie lampy powinny znaleźć się w każdej sypialni?

Dobrze oświetlona sypialnia to ta, w której znajduje się kilka źródeł światła. Tym najważniejszym są lampy sufitowe. Odgrywają one rolę głównego, górnego źródła światła. Lampy, plafony, żyrandole najczęściej montowane są nad łóżkiem lub na środku pomieszczenia. Oprócz niego w każdej sypialni powinno znaleźć się miejsce na:

  • Oświetlenie boczne – jego najpopularniejszą formą są lampki nocne; ale sklep z oświetleniem Lumen Home proponuje też ciekawe kolekcje kinkietów, które można zamontować po dwóch stronach łóżka; optymalnym wyborem będą modele emitujące światło do dołu, które jest delikatne, subtelne, romantyczne; lampki nocne i kinkiety świecące do góry to natomiast dobry pomysł w niskich wnętrzach, bowiem optycznie je podwyższają;
  • Oświetlenie strefowe – w sypialni jego rolę najczęściej pełnią lampy podłogowe; smukłe, zgrabne i piękne będą dawać światło pomocnicze; modele z przezroczystym kloszem dodatkowo optycznie powiększą wnętrze, natomiast te dające światło skierowane wprost na sufit podwyższą wnętrze wizualnie; lampy podłogowe do sypialni mogą stanąć przy łóżku, w kąciku czytelniczym (przy fotelu i stoliku), toalecie, w garderobie.

Jakie lampy do sypialni wybrać?

Wybór oświetlenia sypialnianego warto rozpocząć od dobrania właściwych parametrów technicznych. W pokoju, w którym się śpi, najlepiej sprawdza się oświetlenie o barwie ciepłej, która jest przyjemna w odbiorze i nadaje miękkości, delikatności i subtelności wnętrzu. Ciepłe światło ułatwi także zasypianie.

Jak dopasować oświetlenie do stylu sypialni?

Lampy do sypialni powinny pasować do pozostałych elementów wystroju oraz stylu aranżacyjnego panującego we wnętrzu. Uniwersalnym wyborem będą lampy w stylu skandynawskim – utrzymane w stonowanej kolorystyce, a także o prostych, minimalistycznych kształtach i geometrycznych formach. Skandynawskie oświetlenie sypialniane wykonane jest z naturalnych materiałów. Sklep z oświetleniem Lumen Home proponuje m.in. modele z materiałowymi abażurami, drewnianymi elementami czy drucianymi kloszami.

Ciekawą alternatywą dla uniwersalnych lamp skandynawskich jest oświetlenie nowoczesne. Przyjmuje ono przede wszystkim formę LED-ów, które umieszczane są w cienkich listwach przy krawędziach sufitu lub na ścianie przy łóżku. Dają one klimatyczne i przytulne światło, a także ciekawie podkreślają takie elementy wyposażenia jak zagłówek łóżka czy obraz.

Sklep z oświetleniem Lumen Home w swojej ofercie posiada również niezwykle modne lampy boho. Łatwo można poznać je po abażurach z wikliny, ratanu, bambusa, drewnianych koralików, sznurka. Takie klosze wyglądają niezwykle efektownie, a dodatkowo rzucają fantazyjne cienie na ścianę, co dodaje sypialni trójwymiarowości i uroku.

Czaru sypialnianego wnętrzu dodadzą też lampy w stylu retro, prowansalskie, romantyczne. Charakteryzują się one materiałowymi kloszami dekorowanymi wzorami kwiatowymi, florystycznymi, esami – floresami. Dekoracyjnością pochwalić mogą się również lampy do sypialni glamour oraz nowojorskie, które ozdabiane są kryształkami, koralikami, metalowymi elementami w kolorze złota, srebra, miedzi. W eleganckich sypialniach, zamiast klasycznych lamp, pojawiać mogą się natomiast żyrandole.