Nie da się ukryć, że storczyki są bardzo wymagającymi roślinami. Szczególnie jeśli chodzi o samo stanowisko. Na powodzenie uprawy ma na pewno wpływ sam wybór doniczki. Rośliny te preferują pojemniki przezroczyste, jednak niekoniecznie musimy je sadzić w doniczkach plastikowych, które są całkowicie pozbawione uroku oraz są mało atrakcyjne. Jakie doniczki warto wybrać?

Wybieramy doniczki na storczyki

Storczyki najbardziej powszechne sprzedawane są w plastikowych oraz przezroczystych doniczkach. Spowodowane jest to tym, że gatunku mają dosyć spore świetlne wymagania. Nie dotyczy to tylko liści, ale również korzeni. Obie rośliny rosną w naturze na korze drzew. W związku z tym ich korzenie się czepiają jej oraz wystawione są na zewnątrz. Dlatego ich korzenie potrzebują dostępu do powietrza.

Przezroczyste doniczki na storczyki dają nam możliwość kontrolowania stanu oraz także wyglądu korzeni. Jeśli będą one białe, to jest to znak, że musimy je podlać. Z kolei gdy są zielone, to z nawadnianiem musimy jeszcze poczekać. Obserwacja korzeni jest także ważna w przypadku choroby rośliny, a przezroczysta roślina to bardzo ułatwia.

Doniczki powinny bardzo dużo dziurek w podstawie. To przez nie będzie wyciekała woda. Storczyki uwielbiają wilgoć. Jednak na pewno nie znoszą za wiele wody i to przez dłuższy czas. Dlatego się je przelewa lub też zanurza na krótko. Później pozostawia się je od odcieknięcia. Właśnie dlatego doniczka podziurawione od spodu jest taka istotna.

Przezroczyste doniczki z plastiku

Doniczki przezroczyste na pewno są uniwersalne oraz dobre sprawdzają się. Musimy jednak przyznać, że nie zawsze się przepięknie prezentują. Podczas kwitnienia rośliny kompletnie nikt nie zwraca na nie uwagi. Jednak po przekwitnięciu nie dodają już storczykowi uroku.

Nie musimy hodować kwiatów w zwykłych oraz plastikowych pojemnikach, w których sprzedawane są. Na rynku się pojawiło bardzo dużo doniczek, osłonek, jak i także akcesoriów przeznaczonych do storczyków. To one właśnie mają na celu zwiększenie samej dekoracyjności rośliny. Podczas pierwszego przesadzania storczyków możemy oczywiście wymienić doniczkę. Powinniśmy to zrobić po tym, jak nasza roślina już przekwitnie oraz się zasuszą kwiatostanowe pędy. Możemy również wstawić doniczkę standardową do osłonki.

Mogłoby się wydawać, że mowa jedynie o doniczkach, ale jak widać można o nich mówić godzinami. W przypadku storczyków mają one naprawdę ogromne znaczenie. Gdy zamierzamy hodować storczyki powinniśmy o tym doskonale wiedzieć.