Rozpoczęcie budowy domu musi być odpowiedzialną i świadomą decyzją. Przystępując do niej, możesz korzystać z doświadczenia wielu firm, a także sam zadecydować, jak ma wyglądać Twój dom marzeń. Nowoczesne rozwiązania wymagają innowacyjności połączonej z tym, co obecnie oferuje rynek. Do takich rozwiązań należą pompy ciepła, które nie wymagają dodatkowych instalacji pomocniczych poza instalacją elektryczną. Jak jednak wybrać odpowiednią pompę ciepła? Przeczytaj artykuł przygotowany we współpracy ze specjalistami marki Vaillant.
Z tekstu dowiesz się:
- jak dobrać pompę ciepła na podstawie rodzaju
- jaka moc pompy ciepła będzie najlepsza,
- co jest ważne przy wyborze pompy ciepła.
Jaka pompa ciepła? Sprawdź dostępne rodzaje tych urządzeń
Rozwiązaniem najchętniej wybieranym przez nowych inwestorów jest pompa ciepła powietrze-woda. Możemy je podzielić na pompy typu monoblok oraz split.
- Pompa ciepła monoblok
To urządzenie jednosegmentowe, hermetycznie zamknięty układ chłodniczy. W tego typu pompie jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną łączą przewody czynnika niezamarzającego (glikolu).
Ważną zaletą pomp monoblok jest prostota montażu. Cały układ mieści się w jednym bloku i nie wymaga specjalnych prac przy instalacji. Urządzenia monoblok posiadają także mniejszą ilość czynnika chłodniczego. Jest to istotne z punktu widzenia tzw. ustawy f-gazowej, gdyż pompy ciepła z ilością czynnika chłodniczego większą niż 3 kg podlegają obowiązkowi rejestracji.
- Pompa ciepła split
W tego typu pompach układ chłodniczy jest podzielony na dwie jednostki – zewnętrzną i wewnętrzną ze skraplaczem – które są połączone przewodami z czynnikiem chłodniczym.
Zaletą pomp typu split jest eliminacja źródła hałasu z budynku. Sprężarka, a także wentylator parownika, są umieszczone w jednostce zewnętrznej. W klasycznym rozwiązaniu jednostka zewnętrzna łączy się z wewnętrzną w budynku przewodami z czynnikiem chłodniczym. Eliminuje to ryzyko zamarzania układu pompy ciepła. Utrudnieniem jest z kolei konieczność ingerencji w układ chłodniczy pompy ciepła – wykonawca musi mieć uprawnienia chłodnicze.
Pompa ciepła gruntowa
Na rynku można znaleźć także pompę ciepła gruntową, która wykorzystuje ciepło z ziemi. Energia cieplna skumulowana w gruncie daje stały i nieprzerwany strumień cieplny przez cały rok niezależnie od warunków. Dzięki temu pompa gruntowa może osiągać bardzo wysoką sprawność dochodzącą w niektórych okresach sezonu grzewczego nawet do COP=6.
Nieodzownym elementem gruntowej pompy ciepła jest gruntowy wymiennik ciepła. Może on zostać wykonany jako pionowe sondy gruntowe lub – jeśli dysponujesz dużą powierzchnią działki – jako poziomy kolektor cieplny. Pompa gruntowa sprawdzi się w każdym klimacie, niezależnie czy będzie to klimat chłodny, czy umiarkowany.
Pompy gruntowe w ostatnich latach były kojarzone jako drogie rozwiązanie. Obecnie można je zakupić w podobnych cenach jak pompy powietrze-woda. Warto jednak pamiętać, że oprócz zakupu pompy należy zaplanować także środki na wykonanie instalacji dolnego źródła. Docelowa cena zawsze zależy do wykonawcy oraz podłoża geologicznego, w którym zostanie wykonany odwiert.
Instalacje hybrydowe – pompa ciepła z kotłem kondensacyjnym i kominkiem
Przez ostatnie kilka lat byliśmy świadkami, jak kruchy jest rynek cen energii. Bardzo szybko reaguje on na różnej maści spekulacje oraz zdarzenia polityczne. Mając to na uwadze, część klientów łączy pompy ciepła z gazowymi kotłami kondensacyjnymi bądź kotłami na paliwa stałe. Takie instalacje, choć wysoko inwestycyjne dają pewną niezależność w niepewnych czasach.
Dobór pompy ciepła do powierzchni domu. Na co zwrócić uwagę w trakcie doboru pompy ciepła?
Rodzaj pompy ciepła jest bardzo istotny, ale to nie jedyna rzecz, która ma wpływ na jej efektywność. Aby mieć pewność, że pompa będzie najlepiej spełniała swoje zadanie, ważny jest także dobór pompy ciepła do powierzchni domu oraz związana z tym sprawność i moc urządzenia.
- Moc pompy ciepła
Moc pompy powinna być dobrana do parametrów cieplnych budynku oraz ilości zużywanej ciepłej wody. Jeśli dom ma małą powierzchnię, dobrą izolację i mieszkają w nim maksymalnie trzy osoby, najlepiej wybrać pompę o mocy grzewczej 3,6–5,3 kW. Do ogrzewania powietrza i wody w większych domach można wykorzystać pompę o mocy 8–10 kW, a w budynkach wielorodzinnych – powyżej 11 kW. Jeżeli chcesz w sposób bardzo dokładny określić zapotrzebowanie budynku na moc cieplną, powinieneś wykonać audy energetyczny i skonsultować dobór z doradcami technicznymi marki Vaillant.
- Sprawność pompy ciepła
Przed zakupem pompy ciepła warto zwrócić uwagę także na wskaźnik COP. Określa on sprawność pompy, czyli jej stopień pozyskania ciepła ze środowiska w stosunku do zużytego przez nią prądu. Należy jednak pamiętać, że wskaźnik COP jest wartością zmienną i zależy od temperatury górnego i dolnego źródła. Wpływ na wysokość COP mają także urządzenia będące częścią systemu pompy – m.in. sprężarka i zawór rozprężny.
Jaką pompę ciepła wybrać?
Ostateczny wybór rozwiązania w każdym przypadku wymaga uwzględnienia charakterystyki instalacji w konkretnym budynku. W związku z tym najlepiej, jeśli skontaktujesz się bezpośrednio z ekspertami technicznymi marki Vaillant, którzy są w stanie zweryfikować możliwości zastosowania poszczególnych rozwiązań oraz przygotować ofertę cenową.
Na wszystkie pompy znajdujące się w ofercie Vaillant, można uzyskać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze. Uzyskanie dofinansowania na pompy ciepła w ramach programu Czyste Powietrze jest możliwe tylko na urządzenia i materiały znajdujące się na liście ZUM. Obecnie wszystkie pompy ciepła marki Vaillant znajdują się na liście ZUM. Wybierając pompę ciepła Vaillant i uzyskanie dotacji z programu Czyste Powietrze nie będzie problemem a czystą formalnością.
Artykuł sponsorowany.