Kompostownik z palet jest ekologiczny, tani i na tyle łatwy w budowie, że z powodzeniem można go wykonać samodzielnie. Podpowiadamy jak go zbudować.

Jak zrobić kompostownik z palet?

Kompostownik z palet bardzo łatwo jest samodzielnie zbudować, a jego rozmiary można regulować poprzez dokładanie kolejnych palet. Najprostszy kompostownik na potrzeby małego ogrodu składa się z 4 europalet. W praktyce lepiej jednak zbudować konstrukcje opartą na planie prostokąta składającą się przynajmniej z 6 palet.

Kompostownik z palet — instrukcja krok po kroku

  1. Na początek wyznacz granice kompostownika. W tym celu zmierz palety, a następnie wyznacz obszar przez wykonanie rowków szpadlem lub za pomocą palików ze sznurkami.
  2. Teren, na którym ma znajdować się kompostownik, oczyść i wyrównaj. Możesz również wykopać rów (o nieco mniejszym obwodzie od połączonych palet) o głębokości 30-40 cm. Dzięki temu kompost będzie miał lepszy kontakt z podłożem, co pobudzi aktywność mikroorganizmów. W ten sposób zwiększysz także pojemność kompostownika. Kompostowniki nie będzie się przez to rzucał również tak w oczy.
  3. Drewniane palety zaimpregnuj, najlepiej dwukrotnie. Warto to zrobić jeszcze przed ich połączeniem, wtedy łatwiej można dotrzeć do różnych zakamarków. Dobrym rozwiązaniem jest również olejowanie, gdyż olej głębiej wnika w strukturę drewna.
  4. Palety połącz za pomocą łączników do drewna, użyj do tego wiertarkowkrętarki. Alternatywą (prowizoryczną) jest łączenie za pomocą gwoździ. Palety zespól najlepiej wierzchnią stroną do środka. Małe szczeliny między deskami są korzystne, gdyż zapewniają cyrkulację powietrza. Jeśli są zbyt duże, jeszcze przed łączeniem możesz je zmniejszyć przez przybicie drewnianych listew.
  5. Połączone ściany kompostownika ustaw na przygotowanym wcześniej miejscu. Na dnie możesz ułożyć siatkę o drobnych oczkach. Dodatkowo z jednej czy dwóch palet możesz zbudować prowizoryczny dach, który zabezpieczy pryzmę przed zamoczeniem w czasie ulewnych deszczów, a zimą będzie chronił przed ujemnymi temperaturami i śniegiem. Pozwoli także na ustawienie roślin w donicach, przez co kompostownik będzie wyglądał ładniej.
Kompostownik z palet DIY - kompostowanie w ogrodzie od A do Z.
Kompostownik z palet

Gdzie postawić kompostownik z palet?

Kompostownik powinien stać w miejscu oddalonym od rekreacyjnej części ogrodu, najlepiej w strefie gospodarczej. Pryzmy kompostowe mogą wydzielać nieprzyjemny zapach, ponadto konstrukcja nigdy nie będzie miała szczególnych walorów dekoracyjnych. Dla optymalizacji kompostowania najlepsze będzie miejsce półcieniste lub zacienione. Przy bezpośrednim nasłonecznieniu pryzmy kompostowe będą nadmiernie wysychały. Ważne jest również, aby na obszarze budowy obiektu nie tworzyły się zastoiny wody.

Kompostownika z palet — konserwacja

Konserwacja kompostownika sprawi, że posłuży nam on przez wiele lat. W tym celu raz na 2-3 lata należy wybrać nawóz organiczny z kompostownika, a jego konstrukcję oczyścić, wysuszyć i ponownie zaimpregnować. Dobrym sposobem ochrony jest umieszczenie wewnątrz folii (np. zszywając takerem ręcznym), w której należy wykonać otwory umożliwiające wymianę gazową (bez tego odpadki składowane na pryźmie zgniją zamiast „przerobić się” na kompost). Dodatkowym zabezpieczeniem jest także osadzenie kompostownika z palet na opasce wykonanej z kostki brukowej lub płyt chodnikowych – zmniejszy to kontakt drewna z wilgocią.