Zwykle po zjedzeniu awokado wyrzucasz pestkę do kosza? To błąd. Możesz ją zasadzić w doniczce i już po kilku miesiącach cieszyć się pięknym drzewkiem, które stanie się wspaniałą ozdobą mieszkania. Jak wyhodować w domu drzewo awokado?

Awokado — co to za owoc?

Awokado pochodzi z południowo-środkowego Meksyku. W naturalnych warunkach drzewo może osiągnąć 20 m wysokości. Owoce dojrzewają 6-8 miesięcy i mogą ważyć nawet 1 kg. Awokado, które możemy kupić w polskich sklepach, są jednak znacznie mniejsze i zwykle niedojrzałe.

Owoc awokado to pyszna przekąska i składnik wielu smacznych dań. Dużą pestkę, którą otacza kremowy miąższ, warto zostawić, gdyż można z niej wyhodować ozdobną roślinę doniczkową. Nasiono awokado bez problemu wyrośnie w domowym zaciszu, a jego pielęgnacja jest bardzo prosta i nie wymaga wiele zachodu.

Jak wyhodować w domu drzewo awokado?

Jak wyhodować drzewko z pestki awokado? Kilka wskazówek. | Elaina.pl
Drzewo awokado

Drzewo awokado można wyhodować na 2 sposoby. Pierwszym z nich jest tradycyjne sadzenia nasiona w ziemi, a drugi — znacznie szybszy — to kiełkowanie pestki w wodzie.

Drzewo awokado — kiełkowanie pestki w wodzie

Metoda kiełkowania w wodzie jest nieco bardziej skomplikowana, ale znacznie szybsza niż tradycyjne sadzenie nasiona w ziemi. W pestkę awokado należy delikatnie wbić z kilku stron wykałaczki, przy czy należy uważać, aby ostrze wykałaczki nie uszkodziło wnętrza nasienia – drzewko może nie zakwitnąć. Tak przygotowaną pestkę zanurz w wodzie (najlepiej w szklanym słoiku) do ok. 2/3 jej wielkości. Drewniane patyczki będą podtrzymywać pestkę na górnej krawędzi naczynia i ochronią ją przed całkowitym zatopieniem. Tak przygotowane nasionko powinno zakiełkować po 2 – 4 tygodniach. Kiedy w słoiku pojawi się widoczny stan korzeniowy, roślinę należy przesadzić do głębokiej doniczki.

Drzewo awokado — sadzenie pestki w doniczce

Do zasadzenia pestki w doniczce będzie potrzebować: głęboką doniczkę oraz kawałek plastikowej butelki lub folię. Pestkę umieść szerszym końcem w ziemi i wciśnij na głębokość 1 – 2 cm (węższa część nasiona powinna nieznacznie wystawać poza powierzchnię).

Podłoże do uprawy awokado powinna być lekkie, odpowiednio napowietrzone i mieć odczyn zbliżony do obojętnego. Ziemię można również zmieszać z perlitem albo zastosować torf i piasek w proporcjach 1:1. Sadzonkę należy podlać i zakryć folią – dzięki temu poziom wilgotności utrzyma się na stałym, wysokim poziomie. Doniczka ustaw w ciepłym, nasłonecznionym miejscu. Roślina powinna zakiełkować po 6 – 8 tygodniach od posadzenia.

Drzewo awokado – pielęgnacja

Drzewo awokado najlepiej czuje się w temperaturze 20 – 24 stopni, nie może stać w przeciągach. Należy je codziennie podlewać. Liście można od czasu do czasu spryskiwać zraszaczem, ważne jest jednak, aby nie używać wody z kranu. W przeciwnym wypadku na ich powierzchni pojawi się biały nalot – doskonałe siedlisko bakterii. Zainfekowana roślina zacznie chorować i szybko umrze.

Latem awokado należy nawozić co 2 tygodnie. Starsze drzewka można wystawić na balkon, ale należy zadbać, aby promienie słońca nie poparzyły ich delikatnych liści. Warto pamiętać, że drzewo awokado bardzo szybko rośnie wzwyż. Chcąc spowodować krzewienie się rośliny, najwyższe pędy należy regularnie przycinać.

Drzewo awokado — owocowanie i kwitnienie

Drzewo awokado w polskim klimacie kwitnie bardzo rzadko i prawie nigdy nie owocuje. Żeby roślina obrodziła w owoce, musi mieć zapewnione warunki zbliżone do tych naturalnych. Przy odpowiedniej temperaturze, wilgotności i nasłonecznieniu drzewo awokado może zaowocować dopiero po 5 – 6 latach od momentu posadzenia.