Spełniło się marzenie o własnym mieszkaniu? Doskonale! Wnętrze w stanie surowym będzie potrzebować teraz solidnego wykończenia, aby mogło latami służyć jako estetyczne i funkcjonalne miejsce do spędzania czasu w rodzinnym gronie. Nikt nie zagospodaruje przestrzeni lepiej od wprawnego architekta. Oto jak przebiega współpraca z profesjonalnym designerem.

Oczekiwania i preferencje inwestora

Architekt jest osobą, która może świadczyć swoje usługi jako freelancer lub prowadzić działalność, której profilem jest projektowanie mieszkań. Pierwszym etapem współpracy będzie spotkanie z inwestorem w celu przeprowadzenia wnikliwego wywiadu. To idealny moment na przedstawienie planu mieszkania, sprecyzowanie oczekiwań oraz preferencji. Architekt przynosi ze sobą obszerne katalogi, spośród którym wybiera się niezbędne elementy wyposażenia, a także wstępną paletę barw. Decyzje podejmowane na tym etapie nie są ostateczne i mogą podlegać modyfikacji.

Opracowanie wizualizacji

Na podstawie preferencji inwestora projektant przygotowuje wstępny projekt 2D w kilku wersjach. Nanosi na nim pełny opis wyposażenia, wymiary i rozmieszczenie mebli oraz elementów dekoracyjnych. Gotowy projekt oznacza powtórne spotkanie z architektem, podczas którego wywiązuje się dyskusja dotycząca poszczególnych elementów. Czy można zaufać osobie, która podjęła się stworzenia wizualizacji? Projektowanie mieszkań to czynność wymagająca wyobraźni przestrzennej i doskonałej orientacji we wszystkich trendach, a doświadczony architekt z pewnością dysponuje niezbędną wiedzą i zmysłem, warto zatem zaufać jego intuicji.

Projekt plastyczny 3D

Trzecim etapem współpracy jest przygotowanie fotorealistycznej wizualizacji 3D, przedstawiającej wizję mieszkania, domu lub jednego z pomieszczeń. W tym momencie inwestorzy mają zazwyczaj możliwość wprowadzenia ograniczonej liczby poprawek. Akceptacja projektu będzie równoznaczna z przejściem do kolejnego etapu.

Opracowanie dokumentacji technicznej i wykonawczej

Projektowanie mieszkań wymaga także ogromnej wiedzy technicznej, którą trzeba skrupulatnie ująć w dokumentacji. W czwartym etapie architekt opracowuje między innymi dokładny projekt elektryki, ustala wytyczne wodno-kanalizacyjne, układ sufitów podwieszanych, podłóg i elewacji każdej ściany, uwzględnia detale wnętrzarskie i przygotowuje rysunki mebli na zamówienie dla stolarza. Wszelkie materiały, elementy wyposażenia i dodatki znajdą się na odrębnej liście sklepów wraz z adresami.

Przekazanie książki projektowej

Piąty etap, kończący współpracę z architektem, zakłada omówienie i przekazanie książki projektowej inwestorowi. Projektant wyjaśni, czego dotyczą poszczególne rysunki i podpowie, na co należy zwrócić szczególną uwagę przy realizacji projektu. Gotowa dokumentacja stanowi od tej pory podstawę wykonywania kolejnych prac budowlanych. W tym momencie współpraca z architektem dobiega końca, chyba że inwestor zdecyduje się na autorski nadzór – koszty takiej usługi są wówczas ustalane indywidualnie, w zależności od złożoności projektu.