Profil schodowy to stosunkowo niewielki detal, który ma jednak ogromne znaczenie. Wydłuża on żywotność stopni poprzez zapobieganie zbyt szybkiemu ścieraniu się ich krawędzi, a dodatkowo pełni funkcję antypoślizgową, dzięki czemu sprawia, że korzystanie ze schodów staje się bezpieczniejsze. Istnieją różne rodzaje takich dodatków, wykonane z różnorodnych materiałów. Czym warto się kierować, by dokonać wyboru właściwego profilu schodowego? Podpowiadamy!

Aluminium, a może stal nierdzewna – który materiał będzie lepszym wyborem?

Do najpowszechniej stosowanych materiałów wykorzystywanych przy produkcji listew do schodów należą aluminium oraz stal nierdzewna. Łączy je wiele – oba dobrze sprawdzają się na zewnątrz, gdyż charakteryzują się trwałością, jak również odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne czy uszkodzenia. Aluminiowe profile schodowe mają jednak przewagę, jaką jest łatwe dopasowywanie się do także do zastosowań wewnętrznych. Wykonane z aluminium detale można łatwo dobrać do różnych stylów wnętrzarskich – przykładowo model w kolorze czarnym świetnie sprawdzi się w połączeniu z industrialnym wystrojem.

Znaczenie kształtu przy wyborze profilu schodowego

Obecnie na rynku można spotkać kilka różnorodnych kształtów listew do schodów. Mogą to być nie tylko kątowniki, ale też modele półokrągłe czy okrągłe. Czym wyróżniają się poszczególne rodzaje oraz w jakich zastosowaniach sprawdzają się najlepiej?

  • Kątownik, znany również jako listwa schodowa kątowa, to rozwiązanie o prostej formie, skutecznie zabezpieczające krawędź schodów zarówno od strony stopnia, jak i podstopnia. Skutecznie ukrywa ewentualne szczeliny (mogące pojawić się np. z powodu intensywnej eksploatacji albo nieprawidłowego wykonania konstrukcji), a szczególnie dobrze sprawdza się w warunkach zewnętrznych.
  • Profil schodowy półokrągły lub okrągły – jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się zaokrąglonym kształtem. Taka listwa do schodów stanowi wysoce estetyczne rozwiązanie świetnie pasujące do eleganckich wnętrz. Dzięki wyposażeniu w specjalne wypustki model tego rodzaju zapewnia też wyższy stopień ochrony antypoślizgowej.

Kwestią, która ma bardzo duże znaczenie przy wybieraniu konkretnych rozwiązań jest również sposób montażu. Większość listew do schodów może być montowana za pomocą kleju, wkrętów albo kołków. Istnieją także modele samoprzylepne.

Ponadto przy rozważaniu wyboru profilu schodowego warto też wziąć pod uwagę własne preferencje i poczucie estetyki.

Źródło: https://www.dekor-profil.pl