Rośliny sprzedawane online, czy to na aukcjach internetowych, w sklepach internetowych, czy na platformach takich jak OLX, Allegro czy Facebook, muszą być zaopatrzone w paszporty roślin. Poniżej wyjaśniamy, czym jest paszport roślinny i jak go zdobyć.
Czym jest paszport roślinny?
Paszport roślinny to dokument potwierdzający, że rośliny zostały skontrolowane i są wolne od agrofagów, takich jak szkodniki, bakterie, wirusy czy grzyby. Wymóg ten dotyczy wszystkich roślin do sadzenia, w tym sadzonek, drzew, krzewów, bulw, cebulek oraz roślin doniczkowych przeznaczonych do dekoracji wnętrz. Paszporty roślinne nie są wymagane dla kwiatów ciętych.
Jak uzyskać paszport roślinny?
Każda osoba sprzedająca rośliny przez Internet, nawet w niewielkich ilościach, musi:
- Zarejestrować się w urzędowym rejestrze podmiotów profesjonalnych, który prowadzi Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN).
- Uzyskać upoważnienie do wydawania paszportów roślin. W niektórych przypadkach paszporty roślinne mogą być również wydawane przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Proces rejestracji i uzyskania upoważnienia
Rejestracja w urzędowym rejestrze podmiotów profesjonalnych jest prostym procesem. Należy wypełnić formularz dostępny na stronie PIORiN i złożyć go w odpowiedniej jednostce PIORiN, zgodnie z miejscem zamieszkania lub prowadzenia działalności. Po zatwierdzeniu wniosku otrzymuje się numer wpisu do rejestru.
Kolejnym krokiem jest uzyskanie upoważnienia do wydawania paszportów roślin. Upoważnienie można zdobyć po zdaniu egzaminu. Od 5 sierpnia tego roku egzamin odbywa się w formie zdalnej, co umożliwia przystąpienie do niego z dowolnego miejsca, o ile jest dostęp do Internetu.
Wskazówki i kontakt
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji zapraszamy na naszą stronę internetową lub do kontaktu z jednostkami terenowymi PIORiN – mówi Pani Diana Zając, starsza specjalistka z Biura Nadzoru Fitosanitarnego i Współpracy Międzynarodowej Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Dzięki informacjom zawartym w paszporcie możemy zidentyfikować pochodzenie danej rośliny, co jest szczególnie ważne w sytuacji, gdy na zakupionym przez nas towarze zostały wykryte agrofagi. Podejmowanie działań, które zapobiegną rozprzestrzenianiu się agrofagów, jest skuteczniejszym podejściem niż próba ich zwalczania, gdy pojawią się już na naszych uprawach czy w środowisku
W celu zwiększenia świadomości na temat zdrowia roślin, Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), Komisja Europejska oraz organizacje partnerskie prowadzą kampanię #PlantHealth4Life. Jej celem jest promowanie dbałości o zdrowie roślin i poczucia wspólnej odpowiedzialności za ochronę roślin.
Fot. i oprac. na podst.: mat. prasowe EFSA.