Wiciokrzew w ogrodzie jest naprawdę wspaniałą ozdobę. Uszczęśliwia ona nie tylko właściciela, ale również nocne motyle oraz pszczoły. Ich oszałamiający aromat wabi je na ucztę nektarową. Pomimo tego, że wiciokrzew nie jest wybredny oraz kapryśny, to niektóre zasady pielęgnacji muszą być jednak zachowane.

Jakie stanowisko dla wiciokrzewu?

Dla pnących roślin nie ma zbyt wysokich murów. Możemy tę właściwość według siebie wykorzystać. Bowiem wiciokrzew w ogrodzie nie tylko może rosnąć poziomo, ale również może się rozprzestrzeniać w sposób pionowy oraz tworzyć super połączenie pomiędzy tarasem i ogrodem. Aby jednak wiciokrzew mógł swobodnie się rozwijać, to musimy mu zapewnić odpowiednie warunki. O jakich warunkach mowa? Na pewno potrzebujemy jasnego miejsca w półcieniu. Każdy z nas musi wiedzieć, że ciemne stanowisko doprowadza do przerzedzania się rośliny. Idealna tak naprawdę jest wysoka wilgotność powietrza. Z kolei zbyt dużo słońca sprzyjać może opanowaniu przez prawdziwego mączniaka.

Zanim posadzimy wiciokrzew musimy koniecznie sprawdzić, czy miejsce wybrane, jak pergola czy też ściana domu, rzeczywiście się nadaje dla niego. Nie możemy się kierować wyłącznie optycznym wrażeniem.

W jakiej glebie należy posadzić wiciokrzew?

Wiciokrzew jak najbardziej jest w stanie wiele znieść. Co więcej zgadza się na bardzo różne warianty gleby. Jednak może nie przeżyć zbyt wielu eksperymentów. Lubi na pewno glebę żyzną, odwapnioną, próchniczą, dobrze przepuszczalną powietrze oraz świeżą.

Wiciokrzew również jest wrażliwy na bardzo długie okres suszy. Odporny jest także na zastoje wody. Do gleby podczas sadzenia powinniśmy domieszać troszkę żwirku czy też piasku. W ten sposób poprawimy przepuszczalność wody.

Podlewanie oraz nawożenie

Na pewno w bardzo upalne miesiące letnie wiciokrzew powinien być podlewany niemal codzienne. Ale również zimą w dni odwilży musi roślin ta być zaopatrywana w wodę. Niedobór wody często może spowodować mocne opanowanie przez mszyce. Nawożenie wcale nie musi być regularne. Jednak tak naprawdę roślina lubi od czas do czasu być dokarmiona. Gleby, które są ubogie mogą być zasilone wiosną kompostem bądź też wieloskładnikowym nawozem. Kompost użyty może być również jesienią. Jeśli wiciokrzew uprawiany jest w doniczce, to powinien zasilony być płynnym nawozem przynajmniej raz w miesiącu. Pilnujmy tego, a Twój wiciokrzew będzie zachwycał każdego dnia. Piękne wiciokrzewy robią ogromne wrażenie. Są pięknym uzupełnieniem nasze wspaniałego ogrodu, w którym panuje świetny klimat.