Meble z palet stają się coraz popularniejsze. Są ekologiczne, tanie, a wiele modeli można wykonać samodzielnie, nie potrzeba nawet szczególnych umiejętności „złotej rączki”. Poniżej znajdziesz instrukcję jak zrobić stolik z palet. To wcale nie jest trudne!

Jak samodzielnie zrobić stolik z palet?

Stoliki z palet pasują do nowoczesnych, zwłaszcza industrialnych wnętrz. Zwykle są to „kawiarki” zbudowane z jednej lub dwóch palet, z zamontowanymi kółkami i taflą szklaną. Stolik z palet może być również ozdobą ogrodu. Jednak tutaj, zamiast funkcjonalnych elementów, które przy okazji są ozdobami (koła, szkło) trzeba użyć więcej materiałów.

Do samodzielnego zrobienia stolika z palet będziesz potrzebować: palety, szlifierkę kątową, papier ścienny, wkręty, wkrętarkę, impregnat oraz farba.

Stolik kawowy z europalet "White & grey" - Skrzynka.eu
Stolik z palet

Jak samodzielnie zrobić stolik z palet — instrucja krok po kroku

  1. Przygotuj palety drewniane o takich samych rozmiarach i wadze. Najczęściej wykorzystuje się europalety o wymiarach 120x80x14,4 cm.
  2. Palety dokładnie oczyść (zwłaszcza jeśli są stare). Ubytki możesz wypełnić zaprawą. Wszelkie wystające elementy, np. drzazgi, usuń za pomocą papieru ściernego na klocku lub szlifierki (nieheblowane drewno może powodować późniejsze zranienia). Na początku użyj papieru o gradacji 80-100, później (do wygładzania powierzchni) o gradacji 200. Najstaranniej wyszlifuj blat i narożniki. Jeśli na deskach, np. na spodzie, wciąż trzyma się kora, usuń ją – to potencjalne newralgiczne miejsce żerowania szkodników (i psucia drewna).
  3. Następnie wszelkie drewniane elementy zaimpregnuj. Zabieg na tym etapie jest korzystniejszy (w porównaniu do impregnacji gotowego stolika), gdyż pozwala dotrzeć preparatowi do wszystkich, nawet tych trudniej dostępnych zakamarków. Impregnat nanoś pędzlem na suche i oczyszczone drewno (wcześniej usuń powstały przy szlifowaniu pył). Zabieg impregnacji warto powtórzyć. Oleje i bejce możesz nanosić wałkiem.
  4. Czas na montaż stolika. Skręć (za pomocą długich wkrętów i wkrętarki) 2,3 lub 4 palety (w zależności od funkcji, jaką będzie pełnił stolik). Rozmiary, w tym wysokość stolika, zależą od reszty zestawu mebli z palet (ław, foteli itp.). Całość ma być funkcjonalna, ze stolika powinno się komfortowo korzystać, siedząc na ławie czy w fotelu.
  5. Jeśli stolik ma być mobilny, możesz zainstalować w nim kółka. „Surowy” blat nie jest jednolity – posiada przerwy charakterystyczne dla palet. Możesz je uzupełnić montując drewniane listwy.

Stolik z palet możesz dodatkowo pokolorować. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest malowanie mebli z palet na biało lub szaro (to zrównoważone, neutralne kolory).