Jak samodzielnie zrobić łóżko z palet? Jeśli majsterkowanie to Twoje hobby, nie powinieneś mieć z tym żadnego problemu. Jeśli jednak zabierasz się do prac stolarskich po raz pierwszy, zerknij na nasze wskazówki. Przygotowana przez nas instrukcja krok po kroku przeprowadzi Cię przez to zadanie.

Jak samodzielnie zrobić łóżko z palet? Narzędzia.

Przy budowie łóżka z palet będziesz potrzebować wszelkich narzędzi do obróbki drewna i nie tylko:

  • szlifierka (pasmowa lub oscylacyjna), pilarka, wyrzynarka, wkrętarka;
  • papier ścierny o różnej gramaturze;
  • okulary ochronne, maseczka przeciwpyłowa, przydadzą się również słuchawki izolujące od hałasu oraz rękawice ochronne;
  • farba podkładowa (gruntująca) do drewna oraz farba kryjąca lub lakier do drewna;
  • pędzel lub wałek oraz kuweta, która ułatwi nakładanie farby;
  • miarka o długości min. 3 metry;
  • podstawowy zestaw narzędzi: młotek, śrubokręt, obcęgi, klucze w różnych rozmiarach.

Jak samodzielnie zrobić łóżko z palet? Wybór palet.

Do wykonania łózka z palet, najlepiej nadają się licencjonowane europalety, na których widnieje symbol EUR lub EPAL. Są to najlepsze i najbardziej wytrzymałe palety.

Standardowy rozmiar europalet to 120x80x14,40 cm. Grubość desek – 2,20 cm. Na pojedyncze łóżko potrzebne są 3 palety, a na podwójne – p5. W sprzedaży dostępne są również palety o połowę mniejsze (60x80x14,40 cm) oraz palety powiększone (120x120x14,40 cm). Standardowa paleta waży 25 kg, powiększona – 30 kg. Jeśli przeraża Cię ten ciężar, możesz rozważyć kupno palet ISO, które wykonane są z minimalnie cieńszych desek. Ich rozmiar to 12x100x14,40 cm a waga „tylko” 17 kg.

Palety można kupić nowe lub używane. Oba rozwiązania mają plusy i minusy. W przypadku nowych palet na pewno będziesz mieć mniej pracy, za to ich cena jest wyższa. Używane palety wymagają większego nakładu pracy własnej, za to koszty ich uzyskania są znikome. Jeśli decydującym czynnikiem jest czas, na pewno lepiej postawić na nowe palety. Wyczyszczenie starych trochę potrwa.

Przy zakupie palet należy zwrócić uwagę, aby były one pierwszorzędnej jakości. Ważne jest, aby nie kupić palet jednorazowych, które nie są zbyt wytrzymałe. Poza tym drewno powinno być całkowicie zdrowe, suche i bez śladów pleśni.

Jak samodzielnie zrobić łóżko z palet? Instrukcja krok po kroku

Krok 1 – szlifowanie drewna

Palety są wykonane z surowego drewna i często wystają z nich drzazgi dlatego ze względów bezpieczeństwa powierzchnię należy wyrównać i wygładzić. Im dokładniej będzie wykonany ten zabieg, tym łóżko będzie wyglądało estetyczniej. Ponadto będziemy mieć pewność, że lakierowanie wyjdzie idealnie.

Krok 2 – malowanie palet

Ten punkt zależy od naszych upodobań. Można pozostawić naturalny kolor drewna palety albo pomalować je na dowolny kolor według uznania. Do pomalowania łóżka z palet nadaje się lazura do drewna, lakier akrylowy albo farba do ścian. Farby matowe i niezmywalne szybciej się zabrudzą, dlatego wybór farby nalezy dobrze przemyśleć. Aby uzyskać doskonały efekt, drewno pomalować 2 razy.

Krok 3 – podkładki filcowe

Ten krok jest opcjonalny, ale sensowny. Szczególnie jeśli nasz mebel ma stać na parkiecie, podłodze z korka, laminatu albo desek. Zamiast filcowych podkładek można przykręcić meblowe nóżki.

Krok 4 – poskręcanie palet

Kiedy palety są już dokładnie przygotowane, można je ze sobą połączyć. Posłużą nam do tego śruby, metalowe kątowniki wkręty. Po skręceniu palet należy sprawdzić, czy wszystkie elementy zostały wcześniej dokładnie pomalowane. Aby chronić materac, można do palet przymocować stary dywan albo grubą tkaninę.

Krok 5 – oświetlenie

Ten krok zależy od upodobań, nie mniej warto wiedzieć, że istnieje taka możliwość. Kable i taśmy LED (dostępne w różnych wielkościach i kolorach) trzeba poprowadzić przez listwy palet tak, aby ich nie uszkodzić. Inaczej może się zdarzyć, że cała instalacja nie będzie działać. Warto również pomyśleć o gniazdku elektrycznym na ścianie pod łóżkiem albo tuż obok.

Łóżko z palet Lubochnia • OLX.pl
Łóżko z palet

Podwieszane łóżko z palet

Podwieszane łóżko z palet może stać się absolutnym hitem naszego mieszkania. Wystarczy je tylko podwiesić na linach i bujać się jak na huśtawce. Liny należy umocować na 4 zewnętrznych rogach palet i podwiesić na wkręconych w sufit śrubach z pierścieniami.

Łóżko z palet — ciekawe rozwiązania

Pojedyncze łóżko z palet nadaje się również jako łóżeczko dla dzieci. Wystarczy zamontować dodatkową listwę na krawędzi łózka, aby zapobiec wypadnięciu dziecka.

Wolne przestrzenie pod paletami można wykorzystać na szuflady z kartonów.

Zamiast nóżek albo filcowych podstawek można zamontować rolki — w ten sposób zyskujemy mieć łóżko mobilne.

Łóżko z palet może służyć również jako leżak na tarasie albo balkonie, wystarczy je odpowiednio pomalować.