Pasy na ścianie są bardzo modne i sprawiają, że wnętrze wygląda oryginalnie i ciekawie. Pionowe optycznie „odepchną” sufit od podłogi, przez co ściany wydadzą się wyższe. Poziome spowodują, że ściany będą wyglądały na szersze i nadadzą pomieszczeniu głębi. Ponadto taka dekoracja ściany nie potrzebuje żadnych innych ozdób. Jak samemu wykonać pasy na ścianie? To bardzo proste!

Jak samemu wykonać pasy na ścianie?

Na początek należy przygotować farbę tzw. podkładową oraz drugi kolor farby. Potrzebny nam będzie jeszcze wałek do malowania (łatwiej się nim rozprowadza farbę niż pędzlem), taśma malarska, poziomnica oraz ołówek.

Malowanie pasów na ścianie rozpoczynamy od nałożenia farby podkładowej. Zazwyczaj jest to farba w kolorze białym, ewentualnie szara lub w pastelowym odcieniu, ponieważ na takim podkładzie najłatwiej tworzy się barwne pasy. Biała farba pełniąca funkcję podkładu może być zwykłą białą farbą, ale w sprzedaży dostępne są również specjalne farby podkładowe. Przy standardowym malowaniu ścian zaleca się dwukrotnie ich malowanie. Między kolejnym malowaniem nalezy poczekać, aż farba wyschnie.

Kolejny krok to ustalenie, ile pasów ma pojawić się na ścianie i jakiej grubości mają one być, a także czy pasy mają być identycznej szerokości, czy też ta szerokość ma być różna. Wymiary na ścianie nalezy wykonać przy użyciu centymetra i poziomnicy. Miejsca, w jakich mają powstać pasy, delikatnie zaznaczamy na ścianie ołówkiem, a naznaczone punkty łączymy, w ledwie widoczne linie.

Następnie, wzdłuż narysowanych linii, od strony „białego pasa”, czyli na farbie podkładowej przyklejamy taśmę malarską. Taśma powinna być odsunięta od linii pomocniczej o 1–2 mm, żeby można było ją zamalować. Powtarzamy działanie. Przestrzeń pomiędzy dwiema taśmami malarskimi malujemy na wybrany przez nas kolor pasów.

Taśmę malarską należy odkleić krótko po pomalowaniu (najpóźniej godzinę), zanim farba wyschnie. Chodzi o to, aby taśma malarska w momencie jej odklejania była nadal wilgotna. Dzięki temu zabiegowi nie uszkodzimy powłoki pod spodem, a tym samym fragmenty farby nie oderwą się od ściany razem z tą taśmą.

Artykuły i porady łazienkowe | Blog LazienkiABC.pl
Pasy na ścianie